Taliban kadın hakimlerin kararlarını yok saydı, cinsel saldırı, cinayet suçlularını serbest bıraktı
Taliban Afgan kadın hakimlerin işine son verirken, ülkede binlerce cinsel saldırı, aile içi şiddet ve cinayet suçlusunu serbest bıraktığı söyleniyor. Kadın hakimlerse yaşamlarından endişeli.

Afganistan’da Taliban’ın yönetimi ele geçirmesinin ardından ülkedeki 250 kadın hakimin işine son verildi. Ayrıca bu hakimlerin hapse attığı binlerce cinsel saldırı, aile içi şiddet ve cinayet suçlusu serbest bırakıldı.

Uluslararası basına konuşan kadın hakimler, sürekli ölüm tehdidi aldıklarını ve mahkûm ettikleri suçluların kendilerinden intikam almalarından korktuklarını söyledi.

Nebila, rejim tarafından işe geri dönmemeleri emredilen 250 kadın hakimden biri. CNN’in haberine göre; Nabila, yalnızca Taliban üyelerinden değil, bir zamanlar hapse attığı adamların da misilleme yapmasından korktuğunu söyledi. İktidara geldiklerinde, Taliban hapishanelerin kapılarını açarak binlerce suçluyu serbest bıraktı.

‘İNTİKAM PEŞİNE DÜŞERLERSE ALLAH KORUSUN’

Nabila, “Artık kendimizi güvende hissetmiyoruz; aynı suçlular benim ve ailemin peşinden geliyor. İntikam peşinde olurlarsa Allah korusun” diyor.

ABD merkezli Uluslararası Kadın Hakimler Birliğinden (IAWJ) Yargıç Vanessa Ruiz’e göre, Taliban’ın yönetimi devralmasından sonra, onlarca kadın hakim Afganistan’dan kaçtı. Geride kalanlar ise ölüm korkusu nedeniyle saklanıyor.

Afgan hükümeti altında çalışan kadın ve erkek tüm hakimlerin yerini şimdi Taliban tarafından atananlar aldı. Ancak Ruiz, kadın hakimlerin cinsiyetlerinin onları erkeklere daha fazla değer veren bir rejim için belirli hedefler haline getirmesinden korktuklarını söyledi.

CİNSEL SALDIRI, CİNAYET VE AİLE İÇİ ŞİDDET HÜKÜMLÜLERİ

Kadın hakimlerin çoğu, ülkedeki tecavüz, cinayet ve aile içi şiddet de dahil olmak üzere kadınlara yönelik en kötü şiddet davalarında yer aldı. Ruiz, “Onları mahkum eden herhangi bir hakime kızacaklardı, ancak bir kadının resmi yetkilere sahip olması ve bir erkeği yargılaması düzenle ilgili farklı tepkileri beraberinde getiriyor” diye konuştu.

‘BATILI ÜLKELER YARDIM ETMELİ’

Bununla birlikte, IAWJ ve diğer kuruluşlar, kadınlar için güvenli bir çıkış yolu bulmak için çabaladıklarını, ancak çok geç olmadan ABD ve diğer Batılı ülkelerden daha fazla yardıma ihtiyaçları olduğunu belirtti.

Diğer taraftan, Afganistan’daki kadın hakimler için riskler, Taliban’ın ülkeyi ele geçirmesinden öncesine dayanıyor. Reuters’e göre, ocak ayında Kabil’de iki kadın yüksek mahkeme yargıcı kimliği belirsiz silahlı kişilerce vurularak öldürüldü, ancak Taliban sorumluluğu reddetti.

O zamandan beri Afgan kadınlarına ve eski hükümete bağlı kişilere yönelik tehditler yoğunlaştı.

Geçen hafta, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michele Bachelet, İnsan Hakları Konseyi’ne, ofisinin Taliban’ın kapı kapı dolaşarak belirli hükümet yetkililerini ve ABD ile iş birliği yapmış kişileri aradığına dair “birden fazla iddia” duyduğunu açıkladı. Ayrıca, kadınların “kamusal alandan giderek dışlandığını” ve “çok sayıda profesyonel sektörde” artan kısıtlamalarla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

‘ÖLÜMLE TEHDİT EDİLDİM’

Nabila ise ölüm tehditleri almasının çok uzun sürmediğini belirterek, “Taliban Kabil’e geldikten bir veya iki gün sonra cep telefonumdan arandım ve ölümle tehdit edildim” dedi.

Nabila ardından telefon numarasını değiştirdiğini ve ailesiyle birlikte sürekli taşınmak zorunda kaldığını sözlerine ekledi.

‘ANNELERİNİN ÖLDÜRÜLDÜĞÜNÜ GÖRMELERİNİ İSTEMİYORUM’

Başka bir kadın hakim Bibi ise Taliban Kabil’e girdiğinden beri üç küçük çocuğuyla birlikte saklandığını söyledi. Güvenlik nedeniyle sadece adını kullanan Bibi, “En büyük korkum, çocuklarımın annelerinin öldürüldüğünü görmeleri. Uyuyamıyoruz. Sadece bekliyoruz, normal bir insan gibi yaşamayı bıraktık” diyen Bibi, Kabil düştüğü için iş yerinden aceleyle ayrılmak zorunda kaldığını söyledi.

Bibi, “Beni bulmanın, vurmanın, öldürmenin hakları olduğunu düşünüyorlar, korkacak kimseleri yok” dedi.

Öte yandan, hem Nabila hem Bibi ve aileleri, IAWJ dahil olmak üzere çeşitli örgütlerin yardımıyla Afganistan’dan ayrılmaya çalışıyorlar, ancak süreç çok yavaş ilerliyor.

Ellerinden geleni yaptıklarını ancak kaynaklarının sınırlı olduğunu söyleyen Ruiz, Batılı ülkeleri daha fazlasını yapmaya çağırdı.

Ruiz, “Hükümetler şu anda Afganistan’da tehlikede olan insanları kabul etme konusunda daha iyi, daha hızlı, açıkçası daha cömert olmalı. Acil bir durumla uğraşırken bürokrasiyi kesmelisiniz. Burada acil bir durumla uğraşıyoruz” dedi.

Kaynak: TELE1

Fotoğraf: Unplash

İlgili haberler
Afganistan'da yeni hükümetin Yüksek Eğitim Bakanı:...

Afganistan'da Taliban hükümetinin Eğitim Bakanı: Karma eğitim olmayacak, ders içerikleri gözden geçi...

BM temsilcisi: Afganistan’da kadınlar korku içinde...

BM Kadın Birimi Temsilcisi: Afganistan’da Taliban’ın kadınlar konusundaki tavrının hâlâ açık olmamas...

Afganistanlı Devrimci Kadınlar Derneği RAWA: Burad...

RAWA: ‘Düşmanımız ortak. Afgan kadınlar ve dünyanın geri kalanındaki diğer kadınlar, Afganistan’da k...