Taliban kadın öğrencilerin son umudunu söndürdü
Afganistan'da bu yılki üniversiteye giriş sınavı kadın öğrencilerin katılımı olmadan ve sadece erkek öğrencilerin katılımıyla düzenlenecek.

Taliban Yüksek Öğretim Bakanlığının talimatına göre, Afganistan'da bu yılki üniversiteye giriş sınavı kadın öğrencilerin katılımı olmadan ve sadece erkek öğrencilerin katılımıyla düzenlenecek. Bu sınavın ilk aşaması 20 Temmuz’da 11 ilde başlayacak.

Sınavların arifesinde Kabil'in batısındaki Kaj eğitim merkezinde kadınların sınıfına düzenlenen ve 50'den fazla kadın öğrencinin ölümüne ve 100'den fazla kişinin yaralanmasına neden olan saldırı gibi yaşanan birçok olay yüksek eğitim hakkının tümüyle kadınlar için yasaklanma sinyalini de veriyordu. Afganistan'da kadınların üniversiteye gitme umduğunun son yılı olarak tarif edilen üniversite giriş sınavının resmi olarak yasaklanması son umutları da söndürdü.

HAK, ADALET, ÖZGÜRLÜK

Ağustos 2021'de Afganistan’ı işgal ettiğinden beri kadınların yaşam alanlarını daraltan Taliban, geçtiğimiz günlerde kadınların ülkedeki güzellik salonlarını kapatma kararı da almıştı. Kararın ardından Kabil'de bir araya gelen kadınlar, "Hak, adalet ve özgürlük" sloganı atmıştı. Taliban ise kadınlara tazyikli suyla ve havaya ateş açarak karşılık verdi.

Taliban daha önce kız çocuklarının ve kadınların eğitime katılmasını, STK'lerde çalışmalarını ve parklar, sinemalar ve diğer kamuya açık alanlara gitmelerini yasaklamıştı.

Taliban hükümetinin kadınlara yönelik sert kısıtlamalar getirmesi hem ulusal hem de uluslararası düzeyde tepkilere neden oluyor.

Fotoğraf: Canva Pro (Pixabay)

İlgili haberler
Öteki Paris’te banliyölerin isyanı: Polis tarafınd...

Fransa’da yükselen sağ, Paris banliyöler ile merkez arasında kutuplaştırmayı derinleştiriyor, ucuz i...

İran'da başörtü takmayı reddeden Sepideh'in duruşm...

İran’da Sepideh Qolian, hakkında açılan davanın duruşmasına başını örterek katılmayı reddettiği için...

İtalya’da bir hakim '10 saniyeden kısa sürdüğü içi...

Cinsel tacize uğrayan öğrenci 'Hem okul hem de adalet sistemi tarafından iki kat ihanete uğramış his...