Taliban'dan kadınların çalışmasına engel
'İslami usüllere göre kadınların haklarını tanıyacağını' ilan eden Taliban kadınların çalışma hayatına engel oluyor: Kadın banka memurları erkeklerle değiştiriliyor, kadın spikerler ofisine alınmıyor.

Afganistan krizinde uluslararası kamuoyunda en çok tartışılan konu kadın hakları. Taliban’ın Kabil’e girerken “İslami usüllere göre kadınların haklarını tanıyacağını” ilan etmesi, bir yandan ABD’nin yıkımla gelip yıkımla gitmesini meşrulaştırma aracına dönerken öte yandan Afganistanlı kadınlar bunun gerçeği yansıtmadığını haykırıyorlar. Bütün dünya Taliban’ın kadınlara ne yapacağını merak ediyor. Oysa sadece ABD destekli Afgan hükümeti ile barış görüşmelerine başladığı geçen yıldan bu yana yaşananlar bile önümüzdeki günlere ışık tutuyor.

Son bir yıldır, özellikle gazeteci, sağlık ve bakım emekçisi ve güvenlik güçlerindeki kadınların Taliban tarafından kaçırıldığı ve öldürüldüğü biliniyor. Taliban, kadınların çalışma hayatına engel oluyor.

TALİBAN KADIN BANKA MEMURLARINI ERKEKLERLE DEĞİŞTİRİYOR

Reuters’ın haberine göre ABD güçlerinin çekilmeye başlamasıyla birlikte Taliban militanları çeşitli kentlerde banka şubelerini basmaya başladı. Kandahar kentindeki Azizi Bank şubesini ve Herat’taki Bank Milli şubesini basan militanlar, silah eşliğinde kadınları evlerine götürdü. Kadınların yerine ailelerinden erkek akrabaların işe gidebileceğini ama kadınların evde kalmak zorunda olduğunu söylediler.

Reuters’a konuşan Azizi Bank şubesinde çalışan 43 yaşındaki Nur Katera onca yıllık emeğinin ellerinden alınmasını şöyle özetliyor: “İşe gitmeme izin verilmemesi tuhaf geliyor ama şimdi durum bu. Kendi kendime İngilizce öğrendim. Hatta bilgisayar kullanmayı bile öğrendim. Ama şimdi sadece kadınlarla çalışabileceğim bir yer bakmak zorunda kalacağım.”

TALİBAN KADIN SUNUCUYU ÇALIŞTIĞI OFİSE ALMADI

Jinnews'un haberine göre Taliban, devlete ait radyo televizyon kurumunun kadın haber sunucusu Shabnam Dawran’ı “Rejim değişti, evine dön” diyerek ofise almadı.

Ülkede devlete ait radyo televizyon kurumunun kadın haber sunucusu Shabnam Dawran, kuruma ait kimliği göstermesine rağmen çalıştığı ofise alınmadı. Taliban mensupları sunucuya, “Rejim değişti, evine dön” yanıtını verdi.

Fotoğraf: Pixabay

İlgili haberler
Mersin’den ‘Afganistan’a ses ver’ çağrısı

Mersin Kadın Platformu çağrısıyla kadınlar “Afganistanlı kadınlar yalnız değildir!” diyerek Afganist...

EŞİK: Afgan kadınlar ve Afgan halkı için harekete...

EŞİK yaptığı açıklamayla dünyaya seslendi: Afganistan’ın Taliban yönetimine terk edilmesini, Taliban...

Afgan kadınlardan mesajlar

Yazar Gayle Tzemach Lemmon Washington Post’a yazdığı yazıda Afganistan’dan kadınların ona gönderdiği...