Tayvan’da kadın işçiler ‘cinsel ilişki’ye zorlanıyor
Tayvan’da o çok bilinen büyük Amerikan markaları için kot pantolon üreten kadınların, iş güvencesi ve terfi karşılığı cinsel ilişkiye zorlandığı ortaya çıktı.

Tayvan’da Levi Strauss, Wrangler ve Lee gibi büyük Amerikan markaları için kot pantolon üreten kadınların, işlerine devam edebilmek veya terfi kazanmak için yöneticileriyle cinsel ilişkiye girmeye zorlandıkları ortaya çıktı.

Lesotho’daki konfeksiyon fabrikalarında yürütülen 2 yıllık soruşturma sonucunda hazırlanan rapor, yöneticilerin terfi ya da tam zamanlı sözleşmeler vadederek kadın işçileri cinsel ilişkiye zorladığını aktarıyor. Dikiş, kalite kontrol, yıkama ve paketleme bölümlerinden 140 kadınla görüşülerek hazırlanan raporda bir kadın işçi durumu şöyle anlatıyor: “Bölümümdeki kadınların hepsi süpervizörle yattı. Kadınlar için, bu bir hayatta kalma yöntemi, başka bir şey değil... Hayır derseniz, işi alamayacaksınız veya sözleşmeniz yenilenmeyecek.”

İşçi Hakları Konsorsiyumu’nun hazırladığı raporda, kadın işçiler şikayetçi olsa bile tacizci yöneticilerin ceza almadığı, işçilerin sendikalaşma haklarına ve yaşadıklarından kaynaklı endişelerini dile getirmelerine engel olunduğu da ortaya seriliyor. Kadın işçilerden biri şikâyete gittiklerinde amirlerinin hiçbir işlem yapmadığını belirterek, “Durumu düzelteceklerini söylediler, fakat hiçbir işlem yapılmadı. Sonra ben de peşini bıraktım” diyor.

İlgili haberler
GÜNÜN KAMPANYASI: Lübnan’da ‘cinsel tacize’e karşı...

Lübnan’da Mesh Basita (Tamam değil), Beyrut Amerikan Üniversitesi (AUB) ve Kadın İşleri Bakanlığı ta...

Tayland’a ‘istismar turizmi’

Tayland, küçük yaştaki kız ve oğlan çocuklarının ‘turizm’ adı altında istismar edildiği ülkelerden b...

Endülüs’ün çilek tarlalarında kaçakçılık, tecavüz...

Faslı mevsimlik kadın işçiler, Fas ve İspanya hükümetlerinin ortak tezgahından geçerek, adeta cehenn...