Teksas’ta korona salgını bahanesiyle kürtaj işlemleri durduruldu
Teksas Başsavcısı ‘çok gerekli olan kaynakları korumak’ ve büyüyen COVID-19 salgını ile mücadele etmek için kürtajın durdurulması emrini verdi. Kürtaj için başvuranlar geri çevrildi.

ABD’nin teksas eyaletinde kürtajın durdurulması emir verildi. Kürtaj hakları savunucuları koalisyonu, ülke koronavirüs salgını ile boğuşurken neredeyse tüm kürtaj hizmetlerini yasaklayan Teksas eyaletinin talimatına karşı dava açıyor. Gruplar mahkemeden, yasağın yürürlüğe girmesini engellemek için derhal geçici bir sınırlama emri çıkarmasını talep ediyor. Halihazırda eyaletin talimatı dolayısıyla klinikler kürtaja gelenleri geri çevirdi.

Teksas'ın Batı Bölgesi'nde yapılan şikayeti Üreme Hakları Merkezi, Amerika Planlı Ebeveynlik Federasyonu ve Avukatlık Projesi ortaklaşa gerçekleştirdi. Çarşamba öğleden sonra açılan davada avukatlar, Teksas'ın yasağının anayasaya aykırı olduğunu belirtti. Yasağın, halkı ne zaman çocuk sahibi olup olmayacaklarını belirleme temel hakkından mahrum ettiğini ekledi.

‘BU YASA İNSANLARI TEHLİKEYE ATACAK’
Pazartesi günü, Teksas Başsavcısı Ken Paxton, “hastanın yaşamını veya sağlığını korumak için tıbbi olarak gerekli olmayan” tüm kürtajların, çok gerekli kaynakları korumak için devletin zorunlu olmayan prosedürleri askıya alma yönergesinin bir parçası ve geçici olarak büyüyen COVID-19 salgını ile mücadele etmek için durdurulması emrini verdi.
Ohio'da Başsavcı Dave Yost, eyalet Sağlık Bakanlığının tüm "zorunlu olmayan" ameliyatlara yönelik yasağın kürtaj hizmetleri için geçerli olduğunu, eyaletteki kliniklerin prosedürü sürdürmeye devam ettiklerini ve emre uygun olduklarını söyledi.
Mississippi'de Vali Tate Reeves, "sadece doğmamış çocukların yaşamlarını değil, aynı zamanda bu özel virüsün bulaşabileceği insanların yaşamlarını da korumak için her türlü eylemde bulunulması gerektiğini" söyledi.
Amerika Planlı Ebeveynlik Federasyonu başkanı ve yürütme vekili Alexis McGill Johnson, "Bu yasa insanları tehlikeye atacak" dedi. Bu yasağın, “ülke çapında hizmet verdiğimiz hastalar da dahil olmak üzere Amerikalıların baş edemeyeceği bir dikkat dağıtma” amacıyla kullanıldığını belirtti.

KADINLAR ÇÖZÜM ARIYOR
Teksas'ın kürtajı yasaklaması, çözüm arayan insanların da paniğe kapılmasına sebep oldu. CBS News’in konuştuğu Teksaslı kadınların birçoğu, evde kal emrine rağmen, komşu eyaletlere gitmek için planlar yapıyor. Kadınlardan biri Teksas'ta yasal olmasa da, internet üzerinden kürtaj hapları satın alarak sorununu kendi başına çözmeye çalışıyor.

Texas ve Ohio, kürtaj erişimini kısıtlayan katı yasalar getirdiler. Ohio, embriyonik aktivite tespit edildikten sonra kürtajı yasaklayan "fetal kalp atışı yasağı" olarak adlandırılan bir kanunu uygulayan ilk eyaletlerden biriydi. Bahsedilen süreç genelde kişi hamile olduğunu bilmeden önce beşinci ve altıncı hafta arasında gerçekleşiyor. Yasa şimdilik etkin değil. 

Kürtaj hakları savunucuları, diğer eyaletlerin Teksas ve Ohio'yu izleyebileceğinden endişe duyuyor.

Kaynak: Ekim Kılıç CBS News’ten Ekmek ve Gül için çevirdi

İlgili haberler
Dünyada kürtajın tarihi

Dünyada 73 ülkede serbest olan kürtaj, 68 ülkede ise yasak! Bu serbestliğin de yasağın da bir tarihi...

Türkiye'de kürtajın tarihi

Türkiye'de 27 Mayıs 1983'te kürtaj yasal hale geldi. Aradan geçen 34 yılda kürtaj konusunda neler ya...

Almanya’daki salgında kadınlar: Ekonomik yük, şidd...

Almanya’da salgın nedeniyle kadınlar ekonomik yükü sırtlıyor, evde şiddet artıyor, kürtaja erişemiyo...