Teksas'ta kürtaj yasağı yeniden yürürlükte
ABD Teksas'ta kürtaj yasağına yürütmeyi durdurma kararı verilmesinden sonra Temyiz Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararını bozdu; yasak yine yürürlükte.

ABD 5. Devre Temyiz Mahkemesi, Teksas'ın altı hafta gibi kısa bir sürede kürtaj yasağını uygulamasını geçici olarak engelleyen alt federal mahkeme kararını bozdu.

Adalet Bakanlığı'nın karara yanıt vermesi için 12 Ekim'e kadar zamanı var ve yasak o zamana kadar yürürlükte kalacak.

Bir alt mahkeme müdahale etmeden önce, Teksas'ın kürtaj yasası olan Senato Bill 8'in yaklaşık beş hafta boyunca yürürlükte kalmasına izin verildi. Hizmet sağlayıcılar, kürtaj yaptırmak isteyen yüzlerce insanı bu süre boyunca geri çevirmek zorunda kaldıklarını söylüyorlar.

Çoğu insan altı hafta sonrasına kadar hamile olduklarını fark etmediğinden, Teksas'ta kürtaj yaptırmak isteyenlerin çoğu prosedürü alamadı. Teksas yasası, tecavüz veya ensest mağdurları için de bir istisna oluşturmuyor. Yasağın tek istisnası, tıbbi bir krizde hamile kişinin hayatını kurtarmak amaçlı kürtaja izin veriliyor. Ülkedeki en kısıtlayıcı kürtaj yasalarından biri olmasının yanı sıra, mahkeme davalarından kaçınmak için benzersiz bir şekilde tasarlanmış bir yasa Teksas'taki kürtaj yasağı.

Teksas milletvekilleri, devlet kurumları tarafından uygulanmak yerine, özel vatandaşlar tarafından uygulanacak yasayı hazırladı. SB 8, Teksas'ta yaşamayanlar da dahil olmak üzere herkesin, "kalp aktivitesi" tespit edildikten sonra kürtaj sağladığına inandıkları birini, genellikle yaklaşık altı haftada, minimum 10.000 $ tazminat karşılığında dava etmesine izin verir. Ayrıca, limitten sonra prosedürü alan birine "yardım eden veya yataklık eden" herkesi sorumlu tutuyor. Bu bir yandan hizmet sağlayıcıları baskı altına alıp kadınları merdivenaltı sağlıksız güvencesiz kürtaj seçeneklerine iterken bir yandan da muhbirliği teşvik edecek bir uygulama olarak ortaya çıkıyor.

Muhtemel dava korkusuyla, birçok hizmet sağlayıcı tüm kürtaj hizmetlerini kapatmış veya katı sınıra bağlı kalmıştır. Whole Woman's Health'in CEO'su ve kurucusu Amy Hagstrom Miller geçtiğimiz günlerde gazetecilere, çalışanlarının dava edilme korkusuyla yaşadığını söyledi.

"Bu insanların avukatları veya avukat tutacak fonları yok" dedi. "Doktorlarımızın çoğu, SB 8 yürürlükteyken bakım sağlamayı bıraktı - bunu yapmak onlar için çok riskli."

Fotoğraf:  Teksas 12 yaşınaki bir çocuğa okula giderken maske taktırmaz ama ona zorla bebek doğurtur | Gayatri Malhotra/Unsplash

İlgili haberler
ABD’de Teksas’taki kürtaj yasağının yürütmesi durd...

ABD’de bir federal yargıç, Teksas eyaletinde kadınların kürtaj yaptırmasını fiilen imkansız kılan ye...

Meksika’da kadınların mücadelesi kazandı: Kürtaj s...

Yüzlerce yoksul Meksikalı kadın kürtaj nedeniyle yargılanırken, en az birkaç düzine kadın hapis ceza...

'Kürtaj yaptırdık!'

50 yıl önce bugün, 6 Haziran 1971'de Stern dergisinin manşeti buydu. Önemli bir bölümü Almanya'da ta...