Temizlik işçileri 10 Sterlin saat ücreti için eyleme hazır olduklarını duyurdu
Sheffield Üniversitesi'ndeki temizlik işçisi kadınlar emeklerine değer verilmesi ve tanınması, saatlik ücretlerin 10 sterlin olması ve yaşanabilir bir ücret artışı için eyleme hazırlanıyor.

İngiltere’deki Sheffield Üniversitesi'nde Unite sendikasında örgütlü çoğu kadın olan temizlik işçileri, saatlik ücretlerinin 10 Sterlin'e çıkarılmasını istiyor. 357 işçiden 100'ü, kollektif eylemlere hazır olduklarını duyurarak sendikanın "kollektif eylemlere hazırım" söz verme kartını imzaladı.

Sendikanın yaptığı açıklamaya göre, işçilerin çoğu haftada 20 saat çalışıyor ve şu anda saatte 9,52 sterlin kazanıyorlar. Temizlik işçilerinin çoğu yılda sadece 9,900 sterlin eve götürürken, rektör yardımcısı Koen Lambert'in yıllık maaşı 285.000 sterlin.

İşçiler emeklerine değer verilmesi ve tanınması, saatlik ücretlerin 10 sterlin olması ve yaşanabilir bir ücret artışı için fırsatların yaratılmasını talep ediyorlar.

Bölgedeki İşçi Partisi milletvekilleri ve üniversitenin öğrencileri başta olmak üzere, halk da online yapılan imza kampanyasına katılarak işçilere destek oluyor.

Fotoğraf: Unite at the University of Sheffield


İlgili haberler
Kadın sporcular için İngiltere ve Norveç’te ‘münas...

Çifte dünya şampiyonu İngiliz para-atlet Olivia Breen, kendisine bir müsabakada ‘daha münasip’ şortl...

İngiltere: 42 bin kabin görevlisi ‘işten at-yenide...

Britanya Havayolları işçileri pandemiyi fırsata çeviren patronların saldırısını örgütlü mücadeleleri...

İngiltere’de okullardaki sistematik taciz ve cinse...

İngiltere’de okullardaki cinsel saldırı ve istismar gündemde. Everyone’s Invited isimli internet sit...