Urooj Ikbal gazeteciliği bırakmayı reddettiği için mi öldürüldü?
Pakistan’da gazeteci Urooj Ikbal'un, gazeteciliği bırakmadığı gerekçesiyle eski eşi Dilawer Ali tarafından öldürüldüğü iddia edildi!

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) gazetecilerin sadece yüzde 5’inin kadın olduğu Pakistan’da bir gazete girişimcisinin, “gazeteciliği bırakmayı reddettiği” gerekçesiyle eski eşi Urooj Ikbal’i öldürdüğünü ve “tedbir amaçlı tahliye” edildiğini açıkladı.

27 yaşındaki Urooj Ikbal; Pakistan'ın Pencap kentinde 24 Kasım’da, eyalet başkenti Lahore’daki evine girerken; Anticrime gazetesinin sahibi ve eski eşi Dilawer Ali tarafından başından vurularak öldürüldü. Ali’nin tutuklanmasına rağmen, kefaletle serbest bırakılmasına Urooj Ikbal'in kardeşi Yasir Ikbal karşı çıktı. Yasir Ikbal, RSF'ye verdiği demeçte, Dilawer Ali’nin Urooj Ikbal’den gazeteciliği bırakmasını istediğini söyledi.

RSF’nin Asya-Pasifik Başkanı Daniel Bastard, “Pencap polisi ve adli makamlarını bu suçun cezasız kalmamasını sağlamak için mümkün olan her şeyi yapmaya çağırıyoruz” dedi. Bastard “Bu kadın cinayeti, Pakistan’da hüküm süren ataerkilliğin, sürekli baskılarına rağmen, çalışmak için büyük bir cesaret gösteren kadın gazetecilerin durumunun bir örneği.” dedi.

ŞİRAZİ: HER ADIMDA, HER AN TACİZ EDİLİYORUZ
Pakistan’ın ilk kadın savaş muhabiri olan ve önce Lübnan’da, daha sonra Pakistan-Afganistan sınırındaki haberleri nedeniyle 2014 yılında Peter Mackler Cesur ve Etik Gazetecilik Ödülü'nü alan Asma Şirazi; RSF'ye, "Kadın gazeteciler korku ortamında çalışıyor, her adımda ve her an taciz ediliyoruz." dedi. Şirazi “Evli olmadığımda ailem gazetecilik yaptığım için çok endişeliydi. Tehdit altında olduğumda beni korumak yerine, gazeteciliği bırakmamı istediler.” diye konuştu.

RSF’nin Pakistan’daki ortak kuruluşu olan Freedom Network’ün 2018’de yayınlanan raporuna göre, Pakistan’daki kadın gazetecilerin sayısı yüzde 5’ten az. Düşük ücret, psikolojik ve cinsel taciz, kadınların sorunları arasında. Kadın gazeteciler, ayrıca ailelerinden ‘çalışmamaları’ için baskı görüyor.

Pakistan, RSF’nin 2019 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülkenin 142’inde sırada.

İlgili haberler
GÜNÜN RAPORU: Medyada nefret söylemi yaygın, hak h...

Kaos GL Derneği tarafından LGBTİ+’ların medyada görünürlüğüne ilişkin yayımlanan 2018 Medya İzleme R...

GÜNÜN KAMPANYASI: Kadın gazetecilerin hakları koru...

MADA, Filistin’deki kadın gazetecilerin haklarının korunması için “Kadın gazetecilerin hakları korun...

TGS: Cinsiyetçiliği yok sayma, yapmadığını varsaym...

Türkiye Gazeteciler Sendikası “Cinsiyetçiliği yok sayma, yapmadığını varsayma” diyerek “Etik gazetec...