WHO: Suriye’de 29 çocuk soğuk hava nedeniyle hayatını kaybetti
WHO, Suriye’nin kuzeyindeki bir kampta soğuk hava nedeniyle iki ay içerisinde 29 çocuğun hayatını kaybettiğini, çocuklar arasında yeni doğan bebeklerin de olduğunu açıkladı.

Suriye’nin kuzeydoğusunda etkili olan soğuk hava koşulları, kamplarda yaşam mücadelesi veren çocukları olumsuz etkiliyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), son iki ay içerisinde bölgede yer alan el-Hor sığınmacı kampında aralarında yeni doğan bebeklerin de olduğu 29 çocuğun hayatını kaybettiğini açıkladı. Çocukların aşırı ısı kaybı sonucu oluşan hipotermi nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtildi.

WHO’nun Suriye Temsilcisi olan Elizabeth Hoff, “El-Hol kampındaki durum içler acısı. Aileleri güvenli bir yer ararken çocuklar hipotermi sonucu ölüyor” sözleriyle bölgedeki son durumu anlattı.

Birleşmiş Milletler, 33 bin kişinin barındığı kampta durumun kritik seviyeye ulaştığını belirterek, sığınmacı kampına erişim sağlamak istiyor. WHO, yeni gelen binlerce kişinin, çadır, battaniye ve ısıtma olmadan kampın açık alanında konaklamak zorunda kaldığını söylüyor.

Bölgeye yardım ulaştırmak da oldukça güç. Kampa ulaşmanın ve kampı çevreleyen yolları kullanmanın bürokratik engellere ve güvenlik kısıtlamalarına takıldığı belirtiliyor. WHO, insani yardımların ulaştırılması için taraflara çağrıda bulunuyor.

İlgili haberler
Suriyeli çocukların eğitimi için iyi bir adım

Ürdün’de devlet okullarında kartlı ya da kartsız eğitim isteyen hiçbir mülteci çocuk geri çevrilmeye...

Sindirella’nın değil Suriyeli Sindra’nın hikayesi

16 yaşındaki Suriyeli Sindra okumak ve resim yapmak istiyor. Ama onun, sihirli değneğiyle balkabağın...

GÜNÜN RAKAMI: Okula giden Suriyeli çocukların sayı...

2017-18 yılında yüzde 62,5 olan okullaşma oranı Ekim 2018 tarihinde yüzde 61,3’e geriledi.