Yüzlerce Google çalışanı cinsel tacize karşı iş bıraktı
Dünya genelinde yüzlerce Google çalışanı, şirket yöneticilerinin cinsel tacize karşı cinsiyetçi, ırkçı ve kontrolsüz yönetimini protesto etmek için iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

Yüzlerce Google çalışanı, şirket yöneticilerinin cinsel taciz olaylarındaki tutumunu protesto etmek amacıyla dünya genelinde iş bıraktı. Dün aralarında Tokyo, Singapur, Londra ve Dublin’in de bulunduğu dünyanın farklı şehirlerinde “Gerçek değişim için grev” adını taşıyan protestolar düzenlendi. Eylemlerde, şirketin cinsel tacizle suçlanan üst düzey yöneticilere işten çıkarırken ödediği tazminatları eleştiren çalışanlar, daha eşitlikçi ve farklılıklar barındıran bir iş ortamı taleplerini dile getirdi.

Şirkete yönelik eylemler New York Times gazetesinin, Android işletim sisteminin yaratıcısı olan Andy Rubin hakkındaki cinsel taciz iddialarını gündeme taşıması sonrasında geldi. Haberde Rubin’in 2014 yılında şirketten ayrıldığı ancak şirketin cinsel taciz iddialarını inandırıcı bulmasına rağmen Rubin’e 90 milyon dolar ödendiği iddia edilmişti. Haber sonrası açıklama yapan Rubin ise taciz iddialarını reddetmişti.

İnternet devi Google’ın cinsel taciz vakalarını örtbas ettiği iddiaları sonrası CEO’u Sundar Pichai salı günü çalışanlara gönderdiği e-postada şirketin geçmiş eylemleri nedeniyle özür dilemişti. Pichai, açıklamasında son yıllarda şirkette birçok değişikliğe gittiklerini, “üst düzey pozisyonlarda bulunanların uygunsuz davranışlarına karşı daha sert bir tutum benimsemenin de bu değişiklikler arasında olduğunu” ifade etmişti.

GOOGLE: Cinsel taciz iddiaları nedeniyle 2 yılda 48 çalışanımızı kovduk
Pichai son iki yıl içinde cinsel tacizle suçlanan 48 çalışanının işine son verildiğini açıklamıştı. Pichai, işten çıkartılan 48 kişinin 3’ünün yönetici pozisyonunda olduğunu söylemişti.

Kaynak: Jinnews

İlgili haberler
Google kadınlara düşük ücret mi veriyor?

Eşit ücret yasasına uyduğunu iddia eden Google’da kadınlar erkeklere göre daha düşük ücret ve tazmin...

Cinsel taciz kadın işçileri hasta ediyor!

Taciz yaşamımızın her anını etkiliyor. İsveç’te çarpıcı bir tablo ortaya çıktı: Tacize uğrayan kadın...

GÜNÜN ARAŞTIRMASI: Çocuklukta cinsel taciz, DNA’yı...

Harvard Üniversitesinde yapılan bir araştırma, çocuklarda cinsel istismarın etkisinin psikolojik tra...