Adım Adım Anayasa Değişikliği | Nasıl başladı, ne getiriyor, neden karşıyız?
Laikliğe aykırı olan, ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştiren, medeni hakları gasbeden, kadınlara 'siyasi rehine', LGBTİ'lere "yok edilecek sapkın' muamelesi yapan Anayasa Değişikliğine tepkiler...
6 EKİM 2022

Sevda Karaca yazdı | Başörtüsü istismarında at başı gidenler: "Ne hikmetse tam da şimdi; AKP iktidarının hak tırpanlayarak, yoksullaştırarak yarattığı toplumsal sorunlarla baş etmek için “Yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkede, dini değerlerimiz...” diye başlayan yoğun dini argüman ve baskılara bu kadar ihtiyaç duyduğu bir dönemde CHP, Kılıçdaroğlu’yla AKP’nin minderine çıktı. Erdoğan adeta “İstismar öyle yapılmaz, biz bu işin kitabını yazdık, göstereyim nasıl yapılır” dercesine çıtayı Anayasa değişikliğine çekerek el yükseltmiş oldu…" 

NE VAR NE YOK'TA GÜNDEM BAŞÖRTÜSÜ TARTIŞMALARI VE ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ: Başörtüsü tartışması sandıktan niye çıkarıldı? Erdoğan'ın "Aileyi güçlendirecek ilave değişiklikleri" ne olabilir? Sevda Karaca anlatıyor...


7 EKİM 2022

Erdoğan, anayasada değişiklik 'niyetini' açıkladı | LGBTİ’ler yine hedefte: Kılıçdaroğlu’nun başörtüsüne ilişkin kanun teklifine "anayasa değişikliği yapma" hamlesiyle karşılık veren Erdoğan, bu değişiklikle LGBTİ’leri hedef almaya yönelik bir gündemleri olduğunu ilan etti.

Sevda Karaca yazdı | ‘Aileyi koruma’ lafının altından yine nefret ve düşmanlık çıktı: ‘Aileyi koruyoruz’ kod adıyla yürütülen tüm politikalar sonucunda adım adım eşit yurttaşlık hakkımız, şiddete karşı korunma hakkımız, fikrimizi ifade etme hakkımız vb. Pek çok hakkımız boğuluyor. Neydi bunlar, hatırlayalım...


13 EKİM 2022

Başörtüsü kanun teklifi ile başlayan tartışmalara kadın örgütleri ne diyor? Kadın Savunma Ağı’ndan Buse Üçer, Mor Dayanışma’dan Cemile Baklacı ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan Fidan Ataselim Ekmek ve Gül’e anayasa değişikliği tartışmalarını değerlendirdi. 

Başörtülü tekstil işçisi Leyla: Bizim gündemimiz yoksulluk, düşük ücretler, artan baskı | Her seçim dönemi başörtüsünün gündeme getirilmesinden rahatsız olan Leyla, bunun bir istismar aracı olmaktan çıkarılması gerektiğini söylüyor.


18 EKİM 2022

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, anayasada değişiklik yapmak üzere teklifin hazırlanıp Cumhurbaşkanı’na sunduğunu açıkladı. Anayasa değişikliği teklifinde ailenin korunmasını düzenleyen 41. madde de var... 

Başörtüsü tartışmalarının ardından Erdoğan’ın gündeme getirdiği anayasa değişikliğinin içeriği ortaya çıktı. Anayasa'nın 24. ve 41. maddesinde yapılması planlanan değişiklikler ne anlama geliyor? Prof. Dr. Ece Göztepe ile konuştuk.

20 EKİM 2022

NE VAR NE YOK'TA GÜNDEM | Diyanet'in bütçesi, Sansür yasası, Anayasa'da "aile" değişikliği birbiriyle nasıl ilintili? Sevda Karaca anlatıyor...


21 EKİM 2022

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) “Anayasayı uygulamayanlar anayasa yapamaz!” diyerek basın açıklaması yayınladı.5 KASIM 2022

Cemre Kavuker LGBTİ’lere dönük saldırıların arka planını yazdı | Mevzu hepimiziz! Böylece iktidar toplumsal hayata ve özel hayata yönelik müdahalelerini derinleştirirken, laikliği iyice kadükleştiriyor, kadınların kılık kıyafeti üzerinden toplumu siyaseten bölüp, aileye ilişkin düzenlemelerle de Medeni Kanun’dan Ceza Kanunu’na bir sürü alanda kazanılmış hakkın geriye götürülmesine zemin yaratıyor.

Adile Doğan Tuzla'dan izlenimlerini yazdı | Kadınlar başörtüsü tartışmasını “Siyasetçilerin birbiriyle tartıştığı, kendi aralarındaki seçim yarışının bir görünümü” olarak değerlendiriyorlar. Gerçek sorunların üstünün örtüldüğünü düşünüyorlar.


9 ARALIK 2022

Cumhur İttifakı'nın başörtüsü ve aile düzenlemesini içeren anayasa teklifi Mecliste | AKP'nin başörtüsüne anayasal dayanak getirdiği ve aileyi yeniden tanımladığı anayasa değişikliği teklifi, defalarca ertelendikten sonra bugün AKP, MHP ve BBP'den 336 vekilin imzasıyla Meclise sunuldu.

15 ARALIK 2022

Kadının İnsan Hakları – Yeni Çözümler Derneği'nden muhalefet milletvekillerine çağrı: Hayır deyin | Dernek Cumhuriyet Halk Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Türkiye İşçi Partisi, İyi Parti, Demokrasi ve Atılım Partisi, Gelecek Partisi genel başkanlarına, milletvekillerine, parti yetkililerine olmak üzere toplamda 192 siyasetçiye iktidarın anayasa değişikliği teklifine “hayır” demesi gerektiğini belirten bir mektup gönderdi.   

BMİS Kadın Komisyonu: Eşitsizliğin önünü açan Anayasa değişikliğine hayır! | DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası Kadın Komisyonu iktidarın Anayasa’daki 24. ve 41. Maddelerinin değişikliği teklifine ilişkin “Nefret Söyleminin, Ayrımcılığın ve Eşitsizliğin Önünü Açan Anayasa Değişikliğine Hayır!” diyerek açıklama yayınladı.

20 ARALIK 2022

Av. Ceren Kalay Eken yazdı: Bu teklif çok tehlikeli | Giyime ilişkin baskıcı düzenlemelerin önünü açıyor… Eşitlik sesssizce siliniyor… Anayasa’nin değiştirilmesi teklif edilemeyen ilkelerinden laiklik ilkesine açıkça aykırı… Herkes bu teklife hayır demeli.21 ARALIK 2022

Cevriye Aydın yazdı: AKP’nin anayasa değişiklik teklifi bize ne söylüyor? | 1. Yasa önünde eşitlik, insan ve kadın haklarımız, laik hukuk, eğitim, sosyal ve kamusal hayat gidecek, kuralsız gerici düzen, olağanlaşmış şiddet, yarınsızlık, hukuk karşısında güvencesizlik gelecek.

2. Özellikle 2011 yılından sonra sürdürdüğü politikalarla cinsiyetler arasındaki ayrımcılığı derinleştiren ve ataerkil tahakkümü artıran AKP yapacağı değişiklikle kadınlara, çocuklara, LGBTİ’lere ne söylüyor, 2011 yılından sonra adım adım nasıl hayata geçirdi? 

EKMEK VE GÜL'DEN BİR KEZ DAHA  Anayasa değişikliği tartışmalarına yanıt: Açık seçik ‘Hayır’ 

23 ARALIK 2022

Demokrasi İçin Hukukçular'dan Meclis'teki tüm milletvekillerine çağrı | Anayasa teklifine tereddütsüz hayır!

Emek Partisi'nden açıklama | Herkesi bu anayasa değişikliğine tartışmasız bir biçimde "Hayır" demeye çağırıyoruz.


27 ARALIK 2022

500'ü aşkın kurumdan Anayasa değişikliği teklifine 'hayır'  |  Eşitlikten ve laiklikten vazgeçmeyeceğiz

28 ARALIK 2022

171 Kadın ve LGBTİ örgütünden muhalefet vekillerine çağrı  | Temel hak ve özgürlükler hiçbir surette referandum konusu yapılamaz

7 OCAK 2023

Nuray Sancar yazdı | Medeni hakların tasfiyesinde tarikat ve cemaatler: Kadın ve çocuklara karşı bu kadar düşmanca davranırken kadını korumayı ve aileyi kutsamayı kimseye bırakmayan bir iktidar var karşımızda. Nitekim bu iktidarın sözcüleri ‘dini kıyafetleri serbest bırakan’ Anayasa değişikliğini Meclise getirirken aileyi yıktığı gerekçesiyle LGBTİ’leri suçluyor. Bu yasa değişikliği ile aileyi kurtaracağını iddia ediyor. Oysa erkekleri kadınlara karşı kışkırtarak, kadına karşı şiddeti cezasız bırakarak ve kız ve erkek çocuklarının istismarını görmezden gelerek dillerinden düşürmedikleri o kutsal aileyi kendileri çoktan yıktı. Kendi halindeki emekçi aileleri, artık bir insan öğütme makinası.


Elif Ergin yazdı | Tüm haklarımızı yutacak karadelik: Anayasa değişikliği: Çok kısa zaman içinde şlak diye yüzümüze patlatılacak, hayatımızın orta yerine hak gaspı yağdıracak bir sürpriz konfeti elinde bekliyor tek adam ve ekibi; adı da Anayasa değişikliği. 

9 OCAK 2023

HDP, AKP'nin randevu talebini reddetti | HDP, başörtüsüne yönelik bir Anayasa teklifi veren AKP’nin kendilerinden ikinci kez randevu talep ettiğini açıklayarak teklifi reddettiklerini açıkladı. HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, AKP Meclis grubunun başörtüsüne ilişkin anayasa değişiklik teklifini müzakere etmek üzere kendilerinden randevu talep ettiğini, mevcut siyasi ortamda bu teklifin tartışılmasını samimi ve güven verici bulmadıkları için bu talebi reddettiklerini açıkladı.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Anayasa değişikliği teklifine ‘hayır’ denmesi çağrısı yaptı. Bir dilekçe örneği hazırlayan TKDF, gerekçelerini de sıraladı.10 OCAK 2023

CHP ve İyi Parti de AKP'nin randevu talebini reddetti | Kadınlar başta olmak üzere toplumsal muhalefetin AKP'nin Anayasa değişikliği teklifine itirazları muhalefete de geri adım attırdı. Kısa bir süre önce başörtüsü düzenlemesi için AKP ile görüşen CHP ve İyi Parti bu sefer randevu vermedi. Ret gerekçesi vekillerin dokunulmazlık dosyaları. 

16 OCAK 2023

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şule Yüksel Şenler Vakfı Hizmet Binası açılışında Anayasa değişikliğine dair konuştu.


18 OCAK 2023

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, 'Anayasayı çiğneyen, her gün yargıya talimat veren, bu kadar ihlalde imzası olan bir blokla Anayasa yapılamaz' dedi.

Sosyalist Güç Birliği, bugün Mecliste görülecek Anayasa değişiklik teklifine ilişkin basın açıklamasında bulundu.

Avukat İlk Işık yazdı| AKP'nin yeni Anayasa dayatması: ‘Kıyafet özgürlüğü, kadınların özgürlüğü söylemleri altında bu teklifin tartıştırılmak istenmesi ise tam bir garabet esasında.’

Kadın örgütleri Anayasa değişikliği teklifini değerlendirdi| AKP’nin başörtüsü ve aileye dair düzenlemeler içeren anayasa değişikliği teklifi bugün TBMM Anayasa Komisyonunda görüşülecek. Kadın örgütleri iktidarın laiklik karşıtı bir rejim kurma hayalinin bir parçası olarak teklifi değerlendirerek, gerici politikalarına karşı mücadele çağrısında bulundu.


19 OCAK 2023

Anayasa değişikliği teklifi Meclis Anayasa Komisyonunda| Anayasa Komisyonu, AKP’li, MHP’li ve BBP’li 336 vekilin imzası ile sunulan Anayasa değişikliği teklifi gündemiyle AKP Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt başkanlığında toplandı. Bugün Anayasa Komisyonu’nda Anayasa’nın din ve vicdan hürriyetini düzenleyen 24. Maddesi ve eşit bir aile yapısını öngören 41. Maddesinin değiştirilmesi üzerine verilen 3 maddelik teklif tartışıyor.


Adım Adım Anayasa değişikliği broşürümüz için TIKLAYIN
İlgili haberler
Anayasa değişikliği tartışmalarına yanıtımız: Açık...

Anayasa değişikliği doğrudan kadınların yaşamlarını ilgilendirirken, değişiklikte kadınların görüşü...

BMİS Kadın Komisyonu: Eşitsizliğin önünü açan Anay...

Birleşik Metal-İş Sendikası Kadın Komisyonu AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla Meclis'e sunulan...

AKP’nin anayasa değişiklik teklifi bize ne söylüyo...

Yasa önünde eşitlik, insan ve kadın haklarımız, laik hukuk, eğitim, sosyal ve kamusal hayat gidecek,...

AKP’nin anayasa değişiklik teklifi bize ne söylüyo...

Sıbyan mektepleri, ‘çocukların yaşları gereği ihtiyaç duydukları gelişim süreçlerine katkıda’ buluna...