GÜNÜN KADINLARI: Grimke kız kardeşler
Lüks yaşamlarına ‘hayır’ diyerek köleliğe karşı ve kadın hakları için mücadele eden Grimke kız kardeşleri ile tanışın.

Grimke kız kardeşler varlıklı bir aileden geliyordu. Memleketleri Charleston’da yüzlerce köleye sahiptiler. 14 kardeştiler ve babası aileden sadece erkeklerin okula gitmesine izin veriyordu ancak erkek kardeşler öğrendiklerini kız kardeşleriyle de paylaşıyordu. Bu şekilde Grimke kız kardeşler olarak bilinen Sarah Moore Grimke (1792-1873) ve Angelina Emily Grimke az çok eğitimden yararlanmışlardı. Köle sahiplerinin kızı olarak kölelerle yakından muhatap olan Grimke kız kardeşler lüks yaşamlarına “hayır” diyerek kuzeye taşındılar ve köleliğin vahşetine tanık oldukları deneyimleriyle ilgili orada dersler verdiler. Köleliğe karşı makaleler, yazılar yazan kız kardeşler Sarah ve Angelina kölelik karşıtlılığının yanı sıra ilk kadın hakları savunucuları oldular.

Aklın cinsiyeti yoktur… Zihin gücünün cinsiyeti yoktur… Ve erkeklerin görevleri ve kadınların görevleri, erkeklerin alanı ve kadınların alanı hakkındaki fikirler sadece keyfi fikirlerdir. (Sarah Moore Grimke)


Amerikan Kölelik Karşıtlığı Derneği konferansçısı ve kadın hakları sözcüsü olan Angelina Grimke kendisini ABD’de sesini yükselten ilk kadınlardan biri olarak buldu. Grimke oy veremeyen ve politik kararlarda rol alamayan kadınları Kongre’ye dilekçeler yazarak seslerini duyurmaya teşvik etti. Grimke 1838’de ABD’de kanun yapma organına hitaben konuşmasına izin verilen ilk kadın oldu.

İlgili haberler
Kadınların oy hakkı mücadelesi

Kadınların hiçbir hakkını kazanması kolay olmadı, oy hakkını da tabii ki. Kadınlar dünyanın çeşitli...

GÜNÜN BELLEĞİ: Aykırı bir kadın Mary Wollstonecraf...

Doğum gününde 18. yüzyılın aykırı kadını Mary Wollstonecraft ile tanışalım. Fransız devriminin tanık...