MEKTUP

Grev alanında kadınlar da olur çocuklar da

Çocuğunuz 'İşe mi gidiyorsun baba?' yerine 'Yine greve mi baba?' diye sordu mu? Siz hiç yılbaşını fabrika bahçesinde kutladınız mı, hiç grev alanında çocuklarınızla sandalye kapmaca oynadınız mı?

Cansu ve Diren için | Hayatlarımızla sınanmaya karşı örgütlü yaşam

‘Hayatlarımıza, bedenimize, emeğimize, hayallerimize sahip çıkmak için tek yolumuzun örgütlü bir mücadele olduğunu da biliyoruz.’

İzmir’den bir öğretmen: ‘Öğrenciler aç’

‘Öğrencilerim derste açlıktan uyuyor. Bazı öğrenciler de yetersiz beslenmekten hasta’

Overloğa takılan mecburiyet

Okumak ve müzik öğretmeni olmak isteyen 17 yaşındaki genç kadının hayalleri elinden alınmış. Şimdi ise insanca koşullarda çalışabilmek için iş arkadaşlarıyla mücadele etmekte kararlı.

İş güvenliği için ‘nazar duası’

Tekstil fabrikasında makineci işçiler birbiriyle ve saatle yarıştırılıyor, kaza geçirmemek için nazar duasına sığınıyor.

Tekstil işi: Zorluğu 1995’te neyse 2022’de de o!

‘Hiç durmadan çalış, iş yetişmiyor, kolunu bile kaşıma, tuvalet paydostan sonra!’

Kadına yönelik şiddet dilde başlıyor…

Son zamanlarda toplumumuzda artan fiziksel şiddetin temelinde dilde yatan şiddetin boyutunu da rahatlıkla görebiliyoruz.

Patronların insafına terk edilen mülteci bir kadın olarak anlatıyorum!

‘Ben iki yıldır Türkiye’deyim. Bir yıldır da tekstilde çalışıyorum. Mülteci olunca patronların ve ustabaşıların insafına kalıyorsun. Herkese asgari ücret, fazla mesai var bize yok.’

Daha güzel günleri hayal etmekten yine de vazgeçmeyelim

2023’te önce sağlıklı sonra da bu dümeni çevirenlerden kurtulduğumuz, eşit bir yaşam sürdüğümüz, korkuyla, kaygı dolu yaşamadığımız bir düzen içinde olmayı temenni ediyorum.

Asgari ücret memurun da derdi

‘Asgari ücret başlığını en fazla ilgilendiren belirleyici temel ihtiyaçlarımızı karşılama biçimimiz ve bu üretimde ihtiyaç olan nesnelerin üretimidir.’

Cepler yanıyor, etraf duman, hâlâ 7-8 bin diyorlar

Tuvalete gitmemek için işçilerin su içmediği, derme çatma küçük ısıtıcılar ile soğukta ustabaşının engeline rağmen ısınmaya çalıştıkları bir fabrikadan asgari ücret tartışmalarına dair MEKTUBUMUZ VAR!

Açlık sınırı ile masaya mı oturulur?

‘İmza atmam’ ne demek? ‘Gücümü kullanırım, direnişe geçerim’ dese ‘grev’ çağrısı yaparım dese. Niyet işçi sınıfına kazandırmak mı, egemen sınıfı korumak mı?

Meclis lokantasından yemek yiyenler, çocukların açlığını görmüyor

‘Düşünsenize okula gidiyorsunuz karnınız aç harçlığınız yok, beslenme çantanız bomboş. Gidip en yakın markete bir keki ya da meyve suyunu cebinize atıyorsunuz.’

Taleplerimiz için mücadelemiz devam edecek

‘Özellikle son iki dönemdir kadın işçilerin taleplerinin toplu iş sözleşmesinde yer alması, kazanıma dönüşmesi için ısrarlı bir çaba içerisindeyiz.’

İzmir Aliağa'da 'çocuklara bir öğün ücretsiz yemek' talebi nasıl büyüyor?

İzmir Aliağa'da okullarda her çocuğa bir öğün ücretsiz ve sağlıklı yemek verilmesi için Ekim ayından beri imza toplayan kadınlar imza standından izlenimlerini yazdılar.

Hayaller öğretmenlik yapmak hayatlar her şeyi yapan olmak

Özel bir okulda çalışan görsel sanatlar öğretmeni Zeynep yazdı: Ben bu kolejde görsel sanatlar öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Ya da ben öyle sanmıştım…

Meğer ne çok şiddete uğramışız da sessizliğe gömülmüşüz

‘Sanki şiddet mağdurları toplanmışız, meğer ne çok tacize, şiddete uğramışız da sessizliğe gömülmüşüz.’

BEKEV kadınları sahnede: Kendimizi yeniden yaratma yolunda omuz omuza

Nuriye Erdoğan Buca Evka 1 Kadın Kültür ve Dayanışma Evi Derneği üyesi kadınların Narlıdere’de sahnelediği ‘Gazoz Kapağı’ oyununa dair duygularını yazdı.

Işıltılı caddelerin arka sokakları: Çöpten yemek toplayan emekli kadınlar

Ortaköy'de 70 lirayı geçen kumpir fiyatları, pahalı kafeler ve ışıltılı caddelerinin arkasındaki yaşamları, emeklilik gerçekliğini Ortaköy'de yaşayan bir kadın Ekmek ve Gül'e yazdı.

Çoğunluğu kadın olan fabrikada kadın sendika temsilcisi hiç olmadı

Metal işçisi bir kadın, Türk Metal’in örgütlü olduğu fabrikada kadın işçilerin çoğunlukta olduğunu, ancak bir kere bile kadın temsilcinin seçilmediğini söylüyor.