MEKTUP

Tek tip öğün ile nasıl doyacağız?

'Doymak için ne kadar para öderiz?' gibi sorular kafamızı kurcalıyordu. Gençlik ve Spor Bakanlığı tek tip öğün uygulamasıyla kaygılarımızı kökünden söküp attı...

Evimde yiyecek hiçbir şey yok, kafamda 'aileme yük müyüm?' sorusu

‘Beslenme çantasında bayat simit var’ haberinde yer alan öğrencilerden biri de benim. Bugün sizlere hayatımın en zor ve göze çarpan gerçeklerinden birini anlatacağım.

Okulda bir öğün ücretsiz yemeği bizim çocuklarımız hak etmiyor mu?

Denizli'den tekstil işçisi Leyla okulların açılmasıyla birlikte yaşadıkları zorlukları anlatıyor: Nefes bile alamıyoruz

Tahta sandalye

Ayşe, başına nelerin gelebileceğini bilmeyecek kadar küçük ve masum bir çocuktu. Çadırında halen oyuncakları duruyordu…

Çocuğumun üniversiteyi kazanmasına sevinemedim!

Bize 3 çocuk doğurun diyenler hani nerede? 3 çocuğum var ve çocuklarımı temiz, düzenli yetiştirmekte zorlanıyorum. Üstelik babasız büyütüyorum, bazen yokluğa yoksulluğa isyan ediyorlar baş edemiyorum.

Barınma sorunu genç kadınları istismara açık hale getiriyor

İzmir Demokrasi Üniversitesi öğrencisi Tuğçe, devlet öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılamadığında barınabilecek bir yer arayışında yaşadıklarını anlatıyor...

Ücretler yetmiyor, karnımız bile doymuyor

‘Bana her ay 200 lira elektrik faturası gelirken, bu ay 320 lira geldi. Ve gün boyu evde değiliz, çalışıyoruz. Sadece tüp ve sıcak su için kullandığım halde 200 lirayı aşkın geldi doğal gaz faturası.’

Emeğimize de sesimize de sahip çıkalım

ETF işçisi kadın arkadaşlara sesleniyorum. Ben çok mücadeleci biriyim ve hakkım olanı alıncaya kadar pes etmem. Kadın isterse yapar. Korkularımızın üzerine gidelim. Emeğimize sahip çıkalım.

Okumak için, okumak adına…

Ben bir öğrenci olarak, ben bir kadın öğrenci olarak ayakta kalmak için uğraşıyorum. Okuyabilmek ve hayallerimin peşinden gitmeye çalışıyorum. Ben yalnız değilim. Eğer birlik olursak, gücümüz artar.

İşi severek yapmıyorum ama başka çarem de yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'İş çok. Ama ne diyor, benim istediğim gibi iş yok!' sözlerine mezun olduğu alanda iş bulamadığı için kafelerde çalışan üniversite mezunu genç bir kadın yanıt yazdı.

Özel sektörde çalışan öğretmen: Biz olmazsak o kurumlar sadece boş duvardan ibaret

Özel okullarda çalışan öğretmenler ağır çalışma koşullarına, düşük ücretlere, mobbinge karşı 30 Ağustos'ta Ankara'da buluşuyor. İstanbul'dan bir öğretmen neden 30 Ağustos eylemine katılacağını yazdı.

19. Gençlik Yaz Kampı ile gelecekten çalınan 7 gün

Bu yıl 19.'su gerçekleşen Gençlik Yaz Kampı'na katılan genç kadınlar kampa dair düşüncelerini Ekmek ve Gül'e yazdılar.

Hak-İş Genel Başkanına işçi kadından mektup: Kadın işçileri bir dinle!

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın sendikalarına üye kadınlara ve kadınlara dönük ayrımcılığa dair yaptığı konuşması üzerine Ankara’dan işçi bir kadın Arslan’a açık mektup yazdı.

Liseli kadınların kamp sohbeti: Oh be dünya varmış!

19. Gençlik Yaz Kampı’na Kocaeli’den katılan liseli genç kadınlar kampta yan yana gelip ortak dertlerini konuştular. İşte o sohbetten yansıyanlar

İşten çıkarılan Uçak Tekstil işçisi: Çok korkuyorlar işçilerden

Sendikalaştığı için işten çıkarılan Uçak Tekstil işçisi Halime Ulutaş yazdı: 'Azınlık olsak da onları korkutmayı başardık. Nerede olursak olalım mücadele edeceğiz.'

Kayseri’den Gençlik Yaz Kampı Kadın Çalışmaları Atölyesi’ne…

19. Gençlik Yaz Kampı'nda Kadın Çalışmaları Atölyesi'ne katılan Aleyna Şahin, atölyeye dair düşüncelerini Ekmek ve Gül'e yazdı.

Yazaki işçileri sendikalaşıyor: 'Mücadelemizden doğan bir umut'

Herkeste bir umut, herkese 'sendikaya üye oldun mu?' diye soruyoruz yüzümüzde gülümseme ile, umut ile.

İşten atılan Acarsoy Tekstil işçisi: Şimdi sesimiz daha gür çıkıyor

‘İçeride konuşmayalım diye bizi susturmak istediler ama dışarıda daha gür ve daha güçlü çıkıyor sesimiz. Konuşamayan, susturulan, sindirilen kadınlar için de konuşmaya direnmeye, devam edeceğiz.’

Beraberliğimizi hiçbir ‘Sanem Dikmen’ bozamaz

ETF Tekstil fabrikasında 7 gündür gasbedilen kıdem tazminatı ve ikramiyeleri için direnen işçilerin mücadelesi sürüyor. Eşinin mücadelesini destekleyen Meral Yiğit duygularını Ekmek ve Gül’e yazdı.