MEKTUP

Yorgunluğu tüm öğretmenler gibi çektik yıl sonu sevincini paylaşamadık

'Bize yevmiyeli öğretmen demek daha uygun olur. Çünkü yevmiyeli çalışan bugün vardır yarın yoktur. Biz de devlet okullarında çalışıyoruz ama güvencemiz yok.'

‘Koç’um benim (!)

İhtiyacımız olan yaşam koçluğu vb. değil insanca yaşam koşulları içinde sürdürebileceğimiz, haklar ve özgürlükler temelinde kuracağımız, güvenli ilişkilerdir.

Cumhurbaşkanı’nın rahatı düşünüldü, gençlerin canı düşünülmedi

Çukurova Üniversitesinde öğrencilere üst geçit yapılması sözü verilelli yıllar oldu ancak yapılan bir çalışma yok. Öğrenciler Ç.Ü. yurdu önünde üst geçit taleplerinden vazgeçmiyor.

Gazeteciyi tutuklamak toplumdan gerçeği saklamak demek

'Biz doğrunun ve gerçeğin savunucusu olan, güç mekanizmalarına değil topluma hizmet eden ve etnik kökeni sebebiyle özgürlüklerine kastedilen gazetecilerin yanındayız.'

'Emekli olup rahat etmek yok bize'

'Çalışan biz, üreten biz, geçinemeyen, faturasını ödemeye uğraşan ve markete korkarak giren biz; halka hakaret edenler, aşağılayanlar, dalga geçen onlar.'

Baskıya, şiddete tolere etmeyeceğim!

'Ne olursa olsun mücadelemden vazgeçmeyeceğim. Büyütülecek bir şey yok algısını belki değiştiremem ama benim için en azından bana ait olmayan bir utançla uyanmamanın hafifliğini yaşarım.'

Saat ücretiyle çalışıyor, çocukların nafakasını alamıyorum

Şiddet nedeniyle eşinden ayrılan, yaşadığı şehri değiştiren bir kadın güvencesiz çalışırken, çocuklarının nafakasını da alamıyor. Her gün artan geçim derdiyle baş etme çabasını anlatıyor.

Bir öğün ücretsiz yemek için birlikte mücadeleye

İşveren nasıl bizlerin yemeğini vermek zorundaysa bunu işçiler mücadeleleriyle kazandıysa devlet de çocukların okuldaki bir öğünlerini karşılamalı. Bunu sağlamak için hep beraber hareket etmeliyiz.

İnsanca bir yaşam, işçilerin yanında bir sendika istiyoruz

Her gün gelen zamlara karşı ses çıkarmalıyız. Bizlere bunu reva görenlere karşı yan yana gelip örgütlenmekten başka çaremiz yok. Patrona karşı sendikanın biz işçilerin yanında durmasını sağlamalıyız.

Yanımda binlerce kadın var!

İlk defa Ekmek ve Gül'le tanışan Gizem, hislerini kaleme aldı.

Bir sosyal hizmet görevlisi anlatıyor: Her kapıda yoksulluk, her hikayede yoksunluk

‘Her gün sosyal destek başvurusu yapan ailelere gelir tespiti yapmak için ev ziyaretleri gerçekleştiriyorum. Karşılaştığım manzaralar, denk geldiğim hikayeler içler acısı.’

‘İdare et, herkesin kocası böyle’ deyip kadını çaresiz bırakma!

İkitelli’den mektubumuz var! Sevtap, tüm yüklerin dönüp dolaşıp nasıl kadınları bulduğunu anlatıyor.

Sağlık emekçileri neden çareyi yurt dışında arıyor?

Sağlık emekçileri mutsuz ve tükenmiş durumda. Bıçak eti de geçti kemikte. Güzel günler için mücadeleye devam etmemiz ve umudumuzu kaybetmememiz gerektiğini düşünüyorum.

Ümit Özdağ'ın söylemlerine Esenyurt'tan bir kadın işçi yanıt verdi!

Ümit Özdağ'ın kendisine tepki gösteren öğrencilere söylediği, 'Esenyurt'ta 24 saat geçirmeye davet ediyorum' sözüne Esenyurt'ta yaşayan ve çalışan bir kadın işçi yanıt veriyor.

6 dil bilen, fazla ‘kalifiye’ olduğu için iş bulamayan bir işsizim

İki üniversite diploması, 6 dil, bir sürü sertifika… L.E. için bunlar iyi bir iş bulmasına yetmemiş. Soruyor: Bizim kaçıp gitmememiz için bir şey yapmayı düşünüyor musunuz?

6 buçuk saat kölelik yarım mesai mi sayılacak?

İki büronun temizliğine, çayına bakıp, karşılığında yol yemek dahil 2100 lira almaya ‘tamam’ demesi beklenen bir kadın anlatıyor…

Fabrika sahibi değilsen buraya bir bak!

Yeni mezun kadın mühendisler sefalet ücretlerine, sürekli ayrımcılığa maruz kalarak çalışmak zorunda bırakılıyor. İşyerinde ‘beyaz yakalı-işçi’ gerilimini ortadan kaldırmanın formülünü veriyor Açelya.

‘Erkekse doktor, kadınsa hemşiredir’ algısı devam ediyor

Toplumsal cinsiyetin hekimlik mesleğine ve branş tercihlerine olan etkisi, hem kadın hem de çalışan sağlığı bakımından ele alınması gereken bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Kendimiz için iyi bir şey…

Pendik Ekmek ve Gül grubunun 1 Mayıs öncesi yaptığı kahvaltı buluşmasından notlar…

Mezun olduğumuz alanda çalışabileceğimiz bir gelecek istiyorum

Emeğin sömürülmediği, liyakatın geçerli olduğu, sendikalaşmanın arttığı bir gelecek kurabileceğimize inanıyorum çünkü birlikte güçlüyüz ve mücadele ederek başaramayacağımız bir şey yok.