DERGİMİZDEN

Ekmek ve Gül dergisi Eylül 2023 sayısı

Dergimizin bu sayısında çocukların, kadınların etrafına sarılmaya çalışan kara bulutları nasıl dağıtacağımızı, bu kara bulutların ne amaçla etrafımıza sarıldığını tartışıyoruz. İyi okumalar…

Haydi! Daha da fazla sesimizi duyurmaya

Yetmez! Çağrımızı yineliyoruz, ‘Okullarda Bir Öğün Ücretsiz Sağlıklı Yemek’ eğitimin her kademesinde her çocuğun hakkı...

Sömürü düzenine karşı çözümün anahtarı!

Yoksulluğu yaratan üretim ilişkilerini hedef almayan, bu üretim ilişkilerinin sürmesinin garantörü olanlara karşı bütünlüklü mücadeleyi ortaya koymayan bir mücadele yoksulluğumuza çare olamaz.

Sadece kendi kardeşim için değil, tüm kız kardeşlerim için…

Sadece kendi kardeşim için değil, adını bilmediğim ama duygularıyla konuştuğum ve anlaştığım tüm kız kardeşlerim adına da özgür ve adaletli bir eğitim sistemi istiyorum.

‘Al telefonu, ara komşunu’

Geçen sene yüz binlerce kadına ulaşan kampanya bir kazanım elde etmiş, Milli Eğitim Bakanlığı okul öncesi eğitimde ücretsiz bir öğün yemek vermek zorunda kalmıştı. Ancak bu bize yetmez.

İktidarın ‘keyfine göre’ eğitim

Yasa ve yönetmeliklerin uygulanmayışı hayatın her yerinde olduğu gibi eğitim ve çocuk bakım hizmetleri alanında da karşımıza çıkıyor.

İstedikleri gibi eğitim olmaz

50 yıl önceki, kadınların erkeklerle satranç oynayamayacağı, matematikte 4 işlemden öte gidemeyeceği fikirlerinin benzerleri bunlar.

Ücretsiz, nitelikli eğitim hakkından vazgeçmiyoruz

Bütçe laik, bilimsel, nitelikli ve parasız eğitime ayrılsın demek önümüzdeki dönem bütçe görüşmeleri başlamadan da önemli bir yerde duruyor.

‘Beslenme koyamıyoruz, kırtasiye cep yakıyor’

İstanbul’un Esenyalı Mahallesi’nde kadınlarla yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasına dair konuştuk. Kadınlar ücretlere tepkili, eğitim için endişeli.

Mesai saatinde dayanışma sohbetleri: Okul harçlığı, mücadele gerekliliği

Bir mesai gününde Anna ile İstanbul Aydın Üniversitesinde okuma koşullarını, Kadın Araştırmaları Kulübünde dayanışmayı konuştuk.

1 Eylül Dünya Barış Günü’ne tarihsel seyir: Siyah eşarplı Kata Pejnović

1 Eylül Dünya Barış Günü; emperyalizmin yıkıcılığı, vahşeti ve buna karşı emekçilerin, işçilerin verdikleri mücadeleyi hatırlatmak ve büyütmek açısından büyük önem taşıyor.

Bir varoluş mücadelesi: Medeni haklarımız

Kadınlar için adeta bir var oluş mücadelesine dönüşen bu süreçte tek bir hakkımızdan dahi vazgeçmemek için her alanda birleşerek yol almamız kaçınılmaz. Bu mücadeleyi hep birlikte büyütelim.

Sokakta özgürce yürüyebilmeliyiz

Karanlık sokaklar işçi kadınlar için güvensizlik yaratıyor, kadınlar arkalarına bakmadan yürümek istiyor.

Kendi gölgemizden korkmak istemiyoruz

Kadınlar kendi gölgelerinden korktukları bir hayat yaşamak istemiyor.

İşe giderken tacize uğramak istemiyorum

Sürekli tacize uğramak, tacize karşı sesini yükselttiğinde aşağılanmak, ev işinden daha çok yoruyor kadınları.

Mahallemizde bir gün evli kalıp ömür boyu nafaka alan yok!

Çekin elinizi haklarımızdan ve hayatlarımızdan, biz kadınlar insanca yaşamak ve yaşatmak istiyoruz. Nafaka hakkımızı savunuyoruz, kadınların ve çocukların nafakası artırılsın istiyoruz!

Mahsa Amini’nin öldürülmesinin ardından geçen bir yıl: Mücadele şifremiz güncel, direnişimiz baki

Jina hareketinin birçok kazanımla birlikte İran’da ve dünyada kadın hareketi için bir mücadele deneyimi ve mirası bırakacağı ortada.

‘Sendikadan beklentim kalmadı’

‘Bant sistemi olarak çalıştığımız için çıkarttığımız telefon sayısını sürekli yükseltiyorlar. Nefes bile alamıyoruz artık…’

Kadın işçiler Türk Metal’e sesleniyor: ‘TİS görüşmelerini işçilerin talepleri olmadan yapamazsınız’

Salcomp Xiaomi fabrikasında TİS sürecindeyiz. Türk Metal’e sesleniyoruz: Biz işçilerin taleplerine kulak verin, bizimle konuşmadan sözleşme yapmanızı kabul etmiyoruz.

Yılın bir ayı ama ne ay!

Ordu’da ‘Geçim derdi’ diye sözlerine başlayan fındık işçisi kadınları dinleyelim.