Demokrasi Konferansı öncesinde kadınlar forumda buluşuyor
Demokrasi Konferansı öncesinde kadınlar bir forumda buluşuyor. 8 Haziran saat 20:30’da online gerçekleşecek forum Demokrasi Konferansı Kadın Çalışma Grubu çağrısıyla düzenleniyor.

Bir süredir hazırlıkları devam eden ve çeşitli alanlarda mücadele yürüten direnç odaklarını bir araya getirmeyi, toplumsal mücadelelerin birbirini beslemesini, birlikte hareket etmesini sağlayacak ortak bir zemin yaratmayı amaçlayan Demokrasi Konferansı öncesinde kadınlar bir forumda buluşuyor.

Demokrasi Konferansı Kadın Çalışma Grubu imzasıyla yapılan çağrıda, 8 Haziran’da saat 20:30’da online gerçekleşecek forumda “nasıl bir ülkede yaşamak istediğimize dair ortak bir mücadele programıyla çıkmak” önemli hedeflerden biri olarak ifade edildi.

Çağrının tamamı şöyle:

Bir süredir hazırlıkları devam eden Demokrasi Konferansı, çeşitli alanlarda mücadele yürüten direnç odaklarını bir araya getirecek, toplumsal mücadelelerin birbirini beslemesini, birlikte hareket etmesini sağlayacak ortak bir zemin yaratmayı amaçlıyor.
Yaşam mücadelesi veren emekçilerin, haklarından vazgeçmeyen kadınların, toprak ve doğalarını savunan köylülerin, gençlerin, LBGTİ bireylerin, çiftçilerin, engellilerin, akademisyenleri, öğrencileri ve çalışanları ile özgür demokratik bir ortamda bilim üretmek isteyen üniversitelerin, kamu emekçilerinin, KHK’lıların, baroların, meslek örgütlerinin, sendikaların, esnaf örgütlenmelerinin, su ve iklim mücadelesi verenlerin, ekoloji örgütlerinin, kültür sanat emekçilerinin, kayyım atanan belediyelerin, eşit yurttaşlık ve anadilinde yaşam mücadelesi veren Kürt halkının, inançları nedeniyle ayrımcılığa uğrayan Alevilerin, Ezidilerden, Ermenilere; Süryanilerden, Yahudiler, Romanlar, Çerkesler ve Rumlara bütün halkların, bir yıldır ölümle burun buruna salgınla mücadele eden sağlık emekçilerinin seslerini buluşturmak, halkın en acil ve yakıcı sorunlarında ortaklaşmak için yan yana gelmeyi murat ediyoruz. Haziran sonunda gerçekleştirilecek konferanstan nasıl bir ülkede yaşamak istediğimize dair ortak bir mücadele programıyla çıkmak önemli hedeflerden biri.
Elbette ki kadınlar; eşit, özgür ve şiddetsiz bir yaşam için yükselttikleri talepleriyle, her koşulda sürdürdükleri hak mücadeleleriyle, ortak mücadele platformlarında biriken deneyimleriyle demokratik bir ülke hayalini kurarken, böyle bir ülkenin kurulması için mücadele birikimlerini ortaklaştırırken en temel özneler olacaktır. Demokrasi Konferansı sürecinde amacımız, kadınlarınyalnızca sorunlarının ve taleplerinin konferansa yansıması değil, kadınların mücadele deneyimlerinin ve birlikte çalışma yordamlarının konferans sürecinin bütününe etki etmesi.İçinde yaşadığımız mafyalaşmış, her türlü kirli ilişkiyi barındıran soyguna, talana, ranta, erkek egemenliğine dayalı tek adam rejiminin bir yurttaş gücü olmadan sonlandırılması mümkün değil. Kadınlar olarak özgün ortak taleplerimizle birlikte demokratik, adil ve barış içinde bir yaşam için genel önerilerimizi ve görüşlerimizi de somutlaştırmamız Konferansın anılan koşullara bir yanıt olabilmesi açısından çok önemli olacaktır.
Bu amaçlarla, 8 Haziran’da saat 20.30’da kadın forumunda buluşacağız. Foruma katılımınız, fikirlerinizi, deneyimlerinizi paylaşmanız, forumda ortak taleplerimizi oluşturmamız, konferans sürecinde değerli emeğinizle sunacağınız katkılarınız demokrasi mücadelesine güç ve umut katacak.
Foruma katılım için aşağıdaki online linki doldurmanızı rica ediyoruz. TIKLAYIN.
Demokrasi Konferansı ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz: TIKLAYIN
Demokrasi Konferansı Kadın Çalışma Grubu

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Demokrasi için Hukukçular Sözleşme'den çekilme kar...

İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının hukuki boyutlarını ve Sözleşme'nin içeriğini tartışacakla...

GÜNÜN ANİMASYONU: İstanbul Sözleşmesi Bizim

Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği, hazırladığı animasyonla şiddete maruz kalan 3 kadının h...

GÜNÜN ŞARKISI: İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyo...

Sultangazi Ekmek ve Gül Grubunun kadın cinayetlerine karşı hazırlamış oldukları beste sizlerle...