Gebze’de anneler yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı
Açlık grevlerine dikkat çekmek için Gebze Cezaevinin önünde nöbet tutmak isteyen ailelere polis bir kez daha müdahale etti. Aileler polis tarafından darp edilip yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı.

Cezaevlerinde açlık grevinde olan çocukları için Gebze M Tipi Kapalı Cezaevine yakın bir yerde bir araya gelen tutuklu ve hükümlü ailelerine Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Nuran İmir eşlik etti.
Cezaevine doğru yürüyen ailelerin önü polis tarafından kesildi. Polisin “Valiliğin kararı var, bu alanda eylem yapamazsınız. Yasak” sözlerine aileler, “Biz bu konuda ısrarcıyız, eylemimizi yapmaktan vazgeçmeyeceğiz. Çocuklarımızın yaşam hakkını savunuyoruz” şeklinde karşılık verdi.

AİLELER ABLUKAYA ALINDI

Bir süre devam eden tartışmanın ardından yürümek isteyen anneleri ablukaya alan polisler, HDP Gebze İlçe Eşbaşkanı Damla Bağcı ile yönetici Oktay Erol’u gözaltına aldı. Polisler HDP Milletvekili Nuran İmir’i de gözaltına almak istedi.
Gözaltların yapılması üzerine polis ablukasında bulunan aileler oturma eylemi yaptı. Gözaltına alınan arkadaşları serbest bırakılana kadar eylemlerine devam edeceklerini belirten ailelere polis, “Arkadaşlarınızın ifadeleri alınacak bırakılacak” dedi.

DARP EDİLİP YERLERDE SÜRÜKLEDİLER

Bir süre daha eylemlerine devam eden ailelere polis müdahale etti. Polisler aileleri darp edip, yerlerde sürükleyerek gözaltına aldı.
Müdahale sırasında HDP’li İmir fenalık geçirerek yere düştü. Hastaneye kaldırılan İmir’in durumunun iyi olduğu öğrenildi. Gözaltına alınan ailelerin ise Gebze İlçe Emniyetine götürüldü.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili haberler
Selma Gürkan: Halkın seçimine saygı gösterilsin, L...

Açlık grevine başlayan Leyla Güven’in tutukluluğuna ve maruz kaldığı hukuksuzluğa ilişkin EMEP Genel...

İzmirli kadınlar: ‘Ölümler dursun, yaşamı savunuyo...

İzmir Kadın Platformu, ‘İnsan haklarını esas alan, hak ihlallerine karşı yaşamı savunan biz kadınlar...

Polisler, Barış Annelerini yerlerde sürükledi!

Mardin Kızıltepe’de, tecride karşı cezaevlerinde devam eden açlık grevi eylemlerine dikkat çeken Bar...