Yargıtay tecavüz faillerine ‘iyi hal’ indirimi ile verilen cezayı onadı
Van Geri Gönderme Merkezinde Z.N.’ye cinsel saldırıdan yargılanan güvenlik görevlilerine iyi hal indirimi uygulanarak verilen 15 yıl hapis cezası Yargıtay tarafından onandı.

Van’ın Edremit ilçesindeki Kurubaş Geri Gönderme Merkezinde (GGM) 22 Temmuz 2020 tarihinde tutulan İranlı Z.N.’ye tecavüz eden güvenlik görevlileri İmam Hüseyin Karataş ve Yakup Vural hakkında Van 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde “iyi hal” indirimi uygulanarak verilen 15 yıl hapis cezası Yargıtay tarafından onandı.

Yargıtay’ın kararı şöyle:

“5271 sayılı CMK’nın 288 ve 294’üncü maddelerinde yer alan düzenlemeler nazara alınıp aynı kanunun 289’uncu maddesinde kesin sayılan hukuka aykırılık halleri ve sanıklar müdafileri katılan bakanlık vekili ile katılan mağdure vekilinin temyiz dilekçelerinde belirttikleri nedenlerle gözetilerek yapılan değerlendirme de Bölge Adliye Mahkemesi tarafından gerçekleştirilen inceleme neticesinde vakı istinaf başvurusunun düzeltilerek esastan reddine dair kurulan hükme yönelik temyiz sebepleri yerinde görülmediğinden sanıklar müdafileri katılan bakanlık vekili ile katılan mağdure vekilinin temyiz istemlerinin 5271 sayılı CMK’nın 302/1 madde ve fıkrası gereğince esastan reddiyle hükmün onanmasına dosyanın ilk derece mahkemesine kararın Van Bölge Adliye Mahkemesi 3’üncü Ceza Dairesine gönderilmesine 23.11.2022 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.”

NE OLMUŞTU?
Van’ın Edremit ilçesine bağlı Kurubaş Mahallesi’nde bulunan Geri Gönderme Merkezinde 22 Temmuz 2020 tarihinde İmam Hüseyin Karataş ve Yakup Vural isimli güvenlik görevlileri ile ismi belirlenemeyen bir kişi, İranlı Z.N. isimli kadına tecavüz etti. 26 Temmuz tarihinde Edremit Jandarma Komutanlığı tarafından ifadesi alınan Z.N. kendisine tecavüz eden failler Yakup Vural ile İmam Hüseyin Karataş’ı teşhis etti. Teşhisin ardından ifadeleri alınan 2 güvenlik görevlisi, çıkarıldıkları Sulh Ceza Mahkemesinde “nitelikli cinsel saldırı” suçundan tutuklandı.
Z.N. SINIR DIŞI EDİLMEK İSTENMİŞTİ
Soruşturma aşamasında Z.N.’nin İran’da yaşadığı şiddetten kaynaklı Türkiye’ye geldiğini, GGM tarafından hakkında hazırlanan evraklarda “Kurum düzenini bozuyor” denilerek bir an önce sınır dışı edilmek istendiği ortaya çıkmıştı. Ayrıca tecavüz failleri arasında yer alan üçüncü kişi hakkında şu ana kadar herhangi bir tespit yapılamadı.
GÖREVLİ BEŞ MEMUR HAKKINDA TAKİPSİZLİK KARARI
Yine soruşturmanın genişletilmesi ile GGM’de görevli ve aralarında müdür vekilinin de bulunduğu 5 memur hakkında ise “kamu görevlisinin suçu bildirmemesi” ve “görevi kötüye kullanmak” suçundan açılan soruşturmada Van Cumhuriyet Başsavcılığı kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.
İYİ HAL İNDİRİMİ
İmam Hüseyin Karataş ve Yakup Vural ile kimliği belirlenemeyen bir kişi hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan açılan davanın 8 Temmuz 2021’de Van 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasında, Z.N.’nin avukatlarının itirazlarına rağmen, mahkeme heyeti, her iki faile ayrı ayrı “nitelikli cinsel saldırı” suçundan “takdir indirimine” giderek 15 yıl hapis cezası verdi.

Haber-Fotoğraf: Jinnews


İlgili haberler
Geri gönderme merkezinde tecavüz iddiası

Van’ın Gürpınar ilçesi Kurubaş Geri Gönderme Merkezinde iki güvenlik görevlisinin İranlı bir kadına...

Geri Gönderme Merkezindeki tecavüz davasında sanık...

Van’daki Geri Gönderme Merkezinde İranlı Z.N.’ye tecavüzle ilgili davada güvenlik görevlileri hakkın...

Geri gönderme kararı mülteci kadınlar için ne anla...

İstanbul’da yaşayan mültecilere ilişkin uygulanmaya başlanan ‘geri gönderme’ kararı mülteci kadınlar...