Geçineyim derken tongaya düştüm
Kadınların yoksullukla boğuştuğu süreçte bundan faydalanmak isteyen simsarlar da çoğaldı. Gülten başvurduğu bir paketleme işinde nasıl dolandırıldığını, başka kadınlar da bunu yaşamasın diye anlatıyor

Ben Gülten, 3 çocuklu bir anneyim. Şubat ayında kızımla evden çalışmak üzerine konuştuk ve Instagram’da evden yapabileceğim bir iş arayışına koyulduk. Bir sabun paketleme ilanı görüp kızıma gösterdim. O da biraz kontrol etti, geçmiş paylaşım ve yorumları inceledi. Gayet inandırıcı görünüyordu. Biz de Instagram’da paylaşmış oldukları Whatsapp iletişim numarasına yazdık. Hemen geri dönüş yapıldı.

İlk olarak detaylı bilgi almak istediğimi söyledim. Karşımdaki kişi bana;

“Merhabalar efendim, paketleme acentesi olarak yıllardır evlere iş dağıtarak istihdam sağlıyoruz. Öğleden sonra 5’ten önce verilen siparişler aynı gün kargoya verilir. Önceliğimiz çalışanların memnuniyeti. Bu bizim için çok önemlidir. İş hayatımız, bu yöndeki bireysel ve profesyonel talepler sayesinde kapasitemizi arttırarak ve çeşitlendirerek devam etmektedir. İnternet üzerinden evlere ek iş olarak istihdam sağladığımız için ödemeler çıkar…” gibi uzun ve inandırıcı bir bilgilendirme mesajı gönderdi.

Artık ikna olmuştum. Zaten ihtiyacım da vardı. Benden işlemi başlatmak için para istendi: “Efendim, ilk işinizde kargo kaydı sağlanabilmesi için ilk ödeme sizden alınıyor. 90 saniye içerisinde IBAN’ınıza iade ediliyor.” Sonra gereken bilgileri yolladı. Ben de 550 lira yolladım.

Arkasından girişimi yaptığını yazdı ve bana bir bilgi metni daha yolladı.

“Üyelik ve iş siparişleri işlemleriniz başlatıldı. Efendim, kargo ücret ödemesi sistem üzerinden adres mesafesine göre ve ürünün ağırlık/boyutuna göre 5.234,84 TL ile birlikte yıllık olarak vergi ve fatura işlemleri firma tarafından karşılanacağı için kaydınız oluşmuş olacak ve bir yıl boyunca dilediğiniz ay, dilediğiniz kadar iş alma hakkınız olacaktır.

Kargo ücreti ödemesi ve ilk ayınız olduğundan kaynaklı sistemden otomatik olarak sizler adına oluşması için kargo ücreti ödemesini siz sağlıyorsunuz ve ödemenizi sağladıktan sonra ödemeniz tamamlanıp 90 saniye içerisinde iade gerçekleştiriliyor.”

Bu metnin üzerine ben de geri alacağımı düşünerek yeniden 5 bin 234 lirayı yatırdım. Fakat bunun arkasından bir mesaj daha geldi. Bu seferde 8 bin lira yatırmam gerektiğini söylediler.

SÖĞÜŞLE BABAM SÖĞÜŞLE

Daha önce böyle bir şeyden bahsedilmediğini, bu parayı yatıramayacağımı söyledim. Bana yasal bir belge gibi hazırlanan bir evrak fotoğrafını attı. Bu parayı ödemezsem yasal işlem başlatılıp daha fazla ödeme çıkacağından, cayma bedeli ödeyeceğimden ve hatta hapis cezası alacağımdan bahsedildi. Beni başka bir kadına yönlendirdiler.

Beni arayan bu kadına, bana bu ödemelerden hiç bahsedilmediğini söyledim. “Şimdi ben bildiriyorum ama hiç merak etmeyin. Bunlar tamamen güvenlik amaçlı, paranın hepsi geri hesabınıza yatırılacak” dedi. Kendisinin de bir kızı olduğunu ve şu an hamile olduğunu söyledi. Çünkü ben kandırıldığımı düşündüğümü söylemiştim. O da duygu sömürüsü yaparak beni ikna etti. İstenilen bu parayı da birilerinden borç alarak yatırdım. Hâlâ dolandırıldığımı düşünmek istemiyordum, onlara inanmak istiyordum. Hiç gücüm olmadığı halde para kazanacağım bir iş yapacağımı sanarak bir sürü para yatırmıştım. Ancak tabi iş orada da bitmedi. Bu kez de benden yine son kez diyerek 12 bin lira istediler. Artık dolandırıldığımın farkına varmıştım. Doğrusu biraz da korkmuştum. Ne yapacağımı bilemez durumdaydım. Biraz karşılıklı yazıştık. Ben dolandırıldığımı düşündüğümü söyleyince kabul etmedi. Hatta üste çıkarak benden üslubumu korumamı istedi.

Sonra tekrar korkutma çabalarına başladı. “Ödeme yapmazsanız dosyanız incelemeye düşecektir. Mesai saatinden sonra incelemeye düştüğünde işten cayma olarak sayılacaktır. İşten cayma ücretine aktarıyorum” diyerek bana ceza yazıldığını gösteren sahte bir belge daha gönderdi.

Nihayet dolandırıldığıma artık emin olmuştum. Ben de avukatımı bu husus hakkında bilgilendirerek beni bu şekilde dolandıranlar hakkında şikayetimi yasal olarak başlattım. Şikayetimden sonuç alabilir miyim, bilmiyorum. Bu şekilde çalışacağını, iş yapacağını, ailesinin geçimine katkı sağlayacağını düşünerek benim gibi kandırılan çok kişi olduğunu düşünüyorum. Bu dolandırıcılar; vaatleriyle, kullandıkları kurumsal dille, sizi biraz sıkıştırıp biraz da acele ettirerek, hep bir zaman sıkıntısı varmış durumu yaratarak, sağlıklı düşünmenizi ve birilerine danışmanızı engelleyerek sizi kandırıyorlar. Benim yaşadığım bu acı tecrübe, başkalarının kandırılmasına engel olabilsin diye yazdım. Ekmek ve Gül okurlarına sevgilerimle.

Fotoğraf: Canva Pro Kolaj

İlgili haberler
'Ücretimi vermeye çekinenler tatilde 100 bin lira...

‘Bana hakkım olan 300 lira fazla parayı vermeye çekinenler, bir haftalık tatilde sadece yeme-içmeye...

‘Biz de dolandırılmış sayılıyor muyuz?’

‘Dilan Polat’ın güzellik merkezine lazer epilasyon için kaydımızı yaptık. Böyle ünlü birinin yerinde...

İnternette tanıştığı erkek tarafından dolandırıldı...

İnternet üzerinden tanıştığı Baran A. tarafından dolandırılan, özel görüntü ve fotoğraflarıyla da te...