'Üniversitelerdeki psikolojik destek merkezleri yeterli değil'
Eskişehir'de 5 gün içinde iki üniversite öğrencisinin intihar etmesi üzerine Eskişehir'den üniversite öğrencisi Zehra Ceylan Ekmek ve Gül'e mektup yazdı.

Eskişehir'de geçtiğimiz hafta iki öğrenci intihar etti. Bir ortamda oturup sohbet ederken konunun geçim sıkıntısına gelmediği bir gün olmuyor. Ders aralarında bir kafede otururken bile ikinci bir içecek lüksümüzün olmadığı bir dönemde hepimizin benzer buhranları yaşaması kaçınılmaz. Birçok öğrenci bu konuda destek alamıyor ve okul yönetimleri bu destek konusunu kendilerine gündem etmiyor. Üniversitelerin bir çoğunda psikolojik destek merkezleri olsa bile ya aktif değiller ya da yeterli gelmiyorlar. Bu durumda dayanışma ve yardımlaşma tamamen öğrencilere kalıyor.

DAYANIŞMA GRUBU OLUŞTURDUK

Biz Anadolu Üniversitesi öğrencileri olarak daha fazla arkadaşımızı kaybetmek istemediğimiz, desteğe ihtiyacı olan arkadaşlarımıza ulaşabilmemiz için ve kaybettiğimiz arkadaşlarımızın unutulmasına izin vermemek için birleşerek bir dayanışma grubu oluşturduk. Amacımız bir arada olmak. Biliyoruz ki birlikten kuvvet doğar. Bunun yanı sıra okul yönetiminden haklarımız olanları almak için (psikolojik destek, güvenli bir ortam vs.) hep beraber hareket etmemiz gerektiğinin farkındayız. Aramızdan giden arkadaşlarımızla, beraber olmanın birbirimize destek olmanın ve zor anında çekinmeden konuşabileceği birilerinin, bir ortamın olmasının ne kadar gerekli bir şey olduğunu anlamış bulunmaktayız.

Öğrenciler olarak bu eksikliği kapatmaya çalışsak bile bunun bizim temel haklarımızdan biri olduğunu ve okulların bizi sadece kapılardan geçen insanlar olarak değil bizi kollayıp korumaları gereken öğrencileri olduğumuzu fark etmelerini istiyoruz. Bu ülkenin sorunlarından hepimiz etkileniyoruz ve bunları değiştirmek bizim elimizde. Bunun için daha fazla bir araya gelmeli ve mücadelimizi büyütmeliyiz.

Fotoğraf: Büşra Aymergen

İlgili haberler
Eskişehir’de 5 gün sonra bir üniversiteli genç dah...

Mükrime Hatun Kız Öğrenci Yurdu'nda kalan Eskişehir Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü öğ...

İntihar eden her 33 kişiden 1'i 15 yaşından küçük

Marmaray'da 15 yaşındaki bir kız çocuğunun yaşamına son vermesinin ardından CHP Yalova Milletvekili...

Tutunabileceğimiz tek şey işte bu dayanışma

Göz göre göre ölüme itilen Ayşe Tuba’nın davasında katil ‘namus’ dedi, mahkeme dinledi, kadınlarsa g...