16 Ekim 1678| İsviçreli Ressam Anna Waser doğdu
İsviçreli ressam ve yüksek barok sanatının gravürcüsü Anna Waser tarihte adıyla bilinen ilk İsviçreli kadın ressam olarak kabul edilir.

İsviçreli ressam ve yüksek barok sanatının gravürcüsü Anna Waser 16 Ekim 1678'de Zürih'te vaftiz edildi; 20 Eylül 1714’te aynı yerde öldü. Tarihte adıyla bilinen ilk İsviçreli kadın ressam olarak kabul edilir.

Anna Waser, 1678 yılında Zürih'te varlıklı ve saygın bir ailenin beşinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Anne babası Esther Müller ve kızının yeteneğini elinden geldiğince teşvik eden eğitimli ve kadınların toplumsal yaşamında ön yargısız biri olan icra memuru Johann Rudolf Waser'dı.

Tüm sosyal geleneklere aykırı olmasına rağmen, onun bir ressam olarak eğitilmesi için çaba harcadı. İlk öğretmeni Johannes Sulzer'den hiçbir şey öğrenemeyince, on dört yaşındaki çocuğu, önde gelen İsviçreli ressamlardan Joseph Werner'i görmeye Bern'e götürdü. Dört yıl boyunca "resim öğrenme atölyesi" nde erkek öğrenciler arasındaki tek kız çocuğuydu. Sonra Zürih'teki ailesinin yanına döndü.

Orada geniş bir arkadaş çevresinden portre siparişleri aldı. Genç ressam şehrin ötesinde de fark edildi. 1699'da Anna Waser 21 yaşındayken saray ressamı olarak atandı. Bu harika bir kariyerin başlangıcı olabilirdi. Ama bu asla olmadı. Planlanmış bir Paris gezisine çıkmak yerine, annesi hasta olduğu ve erkek kardeşi bir köy papazı olarak Hollanda'ya gitmeye karar verdiği için Zürih'e geri dönmesi gerekti.

Yaklaşık 1702'den itibaren Anna Waser, ailesinin Zürih'teki evine bakmak zorunda kaldı ve resim yapmak sadece bir yan iş haline geldi. Orada burada bir portre ya da o sırada ünlü olduğu küçük çoban tablolarından herhangi birini yaptı.

1708'de kız kardeşleri Anna Maria ve Elisabeth Waser ile birlikte bazı kaligrafi şablonları düzenledi. Sonunda, amcası Joachim von Sandrart tarafından sanatçı sözlüğü Teutsche Academie'nin planlanan güncellemesi için gümüş kalem tekniğiyle yapılmış bir oto-portre ve diğer sanat eserleri olan otobiyografisini Jacob von Sandrart'a gönderdi. Bu güncelleme, Jacob von Sandrart aynı yıl öldüğü için gerçekleşmedi.

Eski bir kronikte: "30 yaşında bedenini ve ruhunu kaybetti" diye yazmaktadır. Birkaç yıl kendi kendiyle boğuştu. Son çalışmalarından biri olan gümüş kalem çizimi 1711 tarihli. 20 eylül 1714'de, 35 yaşında, düşme sonucu öldü.

Çağdaş eleştirmenler tarafından çok övülen eserlerinin, birkaç çizim ve minyatür dışında, neredeyse tamamı kayboldu. Otobiyografisi de kayboldu. Onun ailesinden gelen Maria Waser 1913'te “Anna Waser'ın Hikayesi” romanını yazdı.

İlgili haberler
Ressam Aliye Berger 117 yaşında

“Aşkla yaşadım. Ölümler bile öldüremedi bendeki aşkı. Coşkuyla, aşkla ve sevgiyle yarattım ne yaratt...

GÜNÜN RESSAMI: Berna Yangın’ın hayal gücünden kadı...

8 Mart’tan Flormar işçilerinin direnişine kadar eserlerinde kadınlara çokça yer veren Berna Yangın’ı...

Engelsiz Ressam: Meliha Bilgin

Kendisi gibi engelli olanlara sesleniyor Bilgin: “Benim gibi engelli olanlar kendilerini eve kapatıp...