GÜNÜN İSYANI: Hijyenik ped fiyatları ateş pahası!
Derinleşen ekonomik krizle birlikte, hijyenik pedlerdeki vergi oranı ve fiyat pahalılığı kadınlar için temel ihtiyaç olan pedi bir ‘lüks’ haline getiriyor.

Sosyal medyada özellikle kadınlar tarafından çokça konuşulan bir konu var şu ara: Ped fiyatları. 

Her ay ağrısını, sızını, acısını, türlü semptomlarını çekmiyormuşuz gibi bir de artan fiyatlar iyice illallah ettiriyor kadınları.

Üreme çağındaki hemen tüm kadınların her ay karşısına çıkan bu masraf özellikle yoksul kadınlar için büyük dert oluyor.

Sosyal medyada kadınlar artan fiyatlara karşı tepki gösterirken, bir yandan da hijyenik pedlerdeki verginin olmaması gerektiğini, pedin temel ihtiyaç olduğunu söyleyerek ücretsiz, ulaşılabilir olmasını talep ediyor.


PED YOKSUNLUĞU KADINLAR İÇİN CİDDİ SAĞLIK SORUNU DEMEK

Türkiye’deki regl yoksulluğu ile mücadele eden ‘Konuşmamız Gerek Hareketi’ Sivil Sayfalar’la yaptığı röportajda; “Hijyenik ürünlere erişemeyen pek çok kadın ve kız çocuğunun paçavralar, gazete parçaları, hatta yapraklar kullanarak regl dönemlerini atlatmak zorunda kalıyor, bu nedenle enfeksiyonlar ve ciddi sağlık sorunları yaşıyorlar. Ülkemizde hijyenik ped ürünleri ‘lüks tüketim’ kategorisinde değerlendiriliyor ve zaten yüksek fiyatlı olan bu ürünlerden yüzde 18 KDV alınıyor. Bu adaletsiz vergilendirmenin son bulması için de çalışmalar yürütüyoruz. Pandemi sürecinde artan işsizlik ve gelir düşüşleri sebebiyle regl yoksulluğunda da bir artış oldu. Regl olan ve hijyen ürünlerine ulaşmakta zorluk çeken bireyler, bu dönemde kullanmak zorunda oldukları temel hijyen ürünlerini ulaşmakta daha da zorluk çekiyorlar” diyor.

CİNSEL GÜÇ ARTIRICI İLAÇLARDAN YÜZDE 8, PEDDEN YÜZDE 18 VERGİ ALINIYOR

CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, geçtiğimiz yıl Meclis’te hijyenik pedlerdeki uçuk vergiyi gündeme getirmiş ve yüzde 18 oranında vergi oranı olduğunu söyleyerek, erkekler için cinsel gücü artıran ilaçlarda ise yüzde 8 oranında vergi uygulandığını belirtmişti. Kadıgil ayrıca, bir kadının hayatının ortalama 2 bin 535 gününde, yani yaklaşık yedi yılı boyunca regl olduğunu ve ped ya da tampona ihtiyaç duyduğunu belirterek “İngiltere’de yapılan hesaba göre kadınlar hayatlarının 38 gününü kadın hijyen ürünlerini alabilmek için çalışarak geçiriyor” demişti.

DÜNYADA TAMPON VERGİSİ
Avrupa’nın bazı ülkelerinde hijyen ürünlerindeki vergi oranı:
- Avrupa Birliği 2007’de aldığı kararla, üye ülkelerin bu hijyen ürünleri üzerindeki vergileri yüzde 5’e kadar indirmesine izin verdi.
- İngiltere, vergi oranını yüzde 5’e çekerken elde edilen vergilerin kadına yönelik şiddetle mücadele derneklerine bağışlanması kararını aldı.
- Fransa vergi oranını yüzde 20’den yüzde 5.5’e indirdi.
- Kanada gelen baskılar üzerine vergiyi sıfırladı.
- Malezya önce vergi oranını yüzde 10’dan yüzde 6’ya indirdi, ardından sıfırladı.
- İrlanda da hijyen ürünlerinden vergi almayan ülkeler arasında.
- ABD’nin pek çok eyaletinde; örneğin Minnesota, Illinois, New York, Massachusetts, Maryland, Connecticut, Florida’da tampon vergisinin kaldırılmasına karar verildi, Nebraska, Virginia ve Arizona’da ise vergiyi kaldırmaya yönelik yasa tasarıları gündeme alındı.
- İspanya 2019’da bu ürünleri temel ihtiyaç kabul ederek vergileri indirmeyi gündeme aldı ve vergiyi yüzde 10’dan yüzde 4’e indireceğini duyurdu.
- Avustralya’da 2000 yılından beri uygulanan yüzde 10’luk vergi, 3 Ekim 2018’de tamamen kaldırıldı.
- Kanada, 1 Temmuz 2018’de tampon vergisini kaldırdı.
- Hindistan Temmuz 2018 itibarıyla vergiyi tamamen kaldırdı.
- İskoçya hükümeti, öğrenim çağındaki genç kızların regl döneminde kullandığı hijyen ürünlerini karşılama kararı aldı. Eylül ayından itibaren, her ay 395 bin öğrenciye okullarda ve eğitim kurumlarında bedava hijyen ürünü dağıtacak olan İskoçya dünyada bir ilke de imza attı.
İlgili haberler
Ped, herkes için bir haktır

Pede erişim herkes için doğrudan sağlık hakkı ile ilişkilidir. Cezaevindeki mahpusların pede ulaşım...

GÜNÜN İLKİ: İskoçya, düşük gelirli kadınlara ücret...

Dünya üzerinde birçok kadın hala hijyenik regl ürünlerine ulaşamıyor... Kadınların temel ihtiyaçları...

GÜNÜN KAMPANYASI: Yüzde 18 kadın hijyen ürünleri v...

Kadınların en önemli ihtiyaçlarından biri olan pedlere ulaşımı Türkiye’de çok pahalı. Bu pahalılığa...