GÜNÜN KADINI: Mathilde Lucie Fibiger
1851 yılında ‘Clara Raphael’ takma adı altında, kadınlar için tam hak eşitliğini savunduğu ‘Tolv breve/12 Mektup’ adlı mektuplardan oluşan romanının yazarı Mathilde Lucie Fibiger’i tanıyalım.

Danimarkalı yazar, öğretmen, kadın hakları aktivisti Mathilde Lucie Fibiger, 13 Aralık 1830’da Kopenhagta doğdu,17 Haziran 1872’de Aarhusta öldü. 

Çok iyi bir eğitim almış 9 çocuklu bir ailenin kızı olarak büyüdü. Dönemin koşullarına bağlı olarak erkek kardeşleri gibi üniversite öğrenimi alamadı. Anne ve babasının ayrılmasından sonra önce 1844’te ölümüne kadar annesinin, daha sonra ise babasının yanında yaşadı.

19 yaşında öğretmen oldu, Lolland’da evlerde özel öğretmenlik yaptı. Ancak yaşamını sürdürebilmek için terzilik ve porselen boyama işlerinde de çalıştı. 1851 yılında “Clara Raphael” takma adı altında, kadınlar için tam hak eşitliğini savunduğu “Tolv breve/12 Mektup” adlı mektuplardan oluşan romanını yazdı. Eser Johan Heiberg tarafından yayımlandı ve Danimarkada büyük ilgi gördü. Fibiger’in daha sonraki sayısız eseri de eşitlik konusunu ele aldı. Mathilde Fibiger ayrıca bazı başka kadınlarla birlikte Danimarka kadın hareketinin kurucularından sayılır.

“Hayatımda ilk kez erkek olmadığım için üzülüyorum. Erkeklere göre ne kadar fakir ve anlamsız bir hayatımız var! İnsanlığın yarısının zihinsel faaliyetten dışlanması adil midir? Yoksa tanrı bizi yaratmak için gerçekten, buradaki enteresan erkeklerden birinin söylediği gibi, daha az materyal mi kullandı? Hayatta bize verilen önemsiz rutin işi otomatik olarak yapmaktan memnun mu olmalıyız? Aklımızın gücü ve kalbimizin coşkusu yok mu? Ah evet, ama içimizdeki gerçek yaşamın bilincinde değiliz, zihnimiz hapsolmuş ve toplumsal ve kişisel önyargı bu hapishanenin kapısında nöbet tutuyor!”

İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Carry Brachvogel

Alman roman, biyografi ve köşe yazarı; kadın hakları aktivisti Carry Brachvogel 16 Haziran 1864'da d...

GÜNÜN KADINI: Peride Celal

Nâzım Hikmet’in ‘Küçük baltasıyla büyük bir ormanda yol açmaya çalışıyor’, Sennur Sezer’in, ‘Bence o...

GÜNÜN KADINI: Kölelik karşıtı yazar Harriet Beeche...

Tom Amcanın Kulübesi kitabıyla kölelerin durumu ve köle sahiplerinin vahşetini ilk kez ortaya koyan...