GÜNÜN SÖZÜ: Margaret Sanger’dan
“Anne olup olmamayı bilinçli bir biçimde seçemedikçe, hiçbir kadın kendine özgür diyemez.”

İrlanda asıllı Amerikalı ve 11 çocuklu Katolik bir işçi ailenin kızı olarak dünyaya gelen Margaret, çok fazla düşük yapan annesinin 40’lı yaşlarda ölümünün nedeni olarak hamilelikleri görmüş ve annesinin yaşadıklarının ardından hemşirelik okumayı seçmiş.

Greenwich şehrine taşınmasıyla New York Sosyalist Parti Kadın Komitesi ve Liberal Klüp’e katılmış, Dünya Endüstri İşçileri Sendikası’nı (IWW) desteklemiş ve birçok grevde yer almış.

1912’de bir gazetenin köşesinden “Her Kız Çocuğunun Bilmesi Gereken Şey” adlı yazısıyla, kadınlara dönük cinsel eğitim kampanyasını başlatan Margaret, yoksul bir mahallede çalışan bir hemşire olarak, yasadışı ve sağlıksız koşullarda kürtaj yaptıran ya da kendi doğumlarını kendileri sonlandırmaya çalışan çoğu göçmen birçok kadını tedavi etti. Kadınların gereksiz acı çekmelerine karşı çıkmış ve istenmeyen gebeliğe karşı önlemlerin yayılması için de mücadele verdi.

Bugünlerde aynı zamanda gebeliği önlemek için kullanılan bir “sihirli hap”ın hayalini kuran Margaret’in, “Anne olup olmamayı bilinçli bir biçimde seçemedikçe, hiçbir kadın kendine özgür diyemez” sözü hala ne kadar güncel değil mi?


İlgili haberler
GÜNÜN SÖZÜ: Ursula K. Le Guin’den

Kadınlara ‘yapamazsın’ denilen her şeyin üstesinden gelebilecek güçte olduklarını hatırlatan bir söz...

GÜNÜN SÖZÜ: Şirin Tekeli’den...

Türkiye feminist hareketinin öncülerinden, çevirmen, akademisyen ve pek çok kadın örgütünün kurucusu...

GÜNÜN SÖZÜ: Clara Zetkin'den

5 Temmuz 1857'de dünyaya adımını attı Clara Zetkin. Yaşamı boyu emekçi kadınların kurtuluşu, işçi ka...