Los Angeles'ta temizlik işçileri cinsel tacizi protesto etti: Tecavüzcü sensin!
Los Angeles’ta temizlik işçisi kadınlar özellikle büyük şirketlerde yaşanan cinsel taciz ve istismara sessiz kalınmasını Las Tesis dansıyla protesto etti.

Ellerinde süpürgeleri ve gözü kapalı onlarca temizlik işçisi kadın Los Angeles’ın şehir merkezinde protesto gösterisi düzenledi. Kadınlar, özellikle büyük şirketlerin cinsel tacize ve istismara sessiz kalmasına tepki gösterirken tepkilerinin de bu şirketler tarafından görmezden gelindiğini belirtti.


25 Kasım’da Şili’de, gözü kapalı kadınların “tecavüzcü sensin” diyerek başlattığı Las Tesis dansı tüm dünyaya yayılıyor. Hala danslı protestolar devam ederken bir tepki de Los Angeles’taki temizlik işçisi kadınlardan geldi. Tacizi ve tecavüzü görmezden gelen herkese özellikle de işverenlere tepkilerini gösteren kadınlar, La Live meydanına yürüdüler.

Yürüyüş sırasında La Live’de bulunan Starbucks'ın önünde kısa bir süre duran kadınlar burada Starbucks logolu önlükleri giyerek Starbucks'ın da bu şirketlerden biri olduğunu vurguladı.

Gösteriye katılan 42 yaşındaki Carmen Sánchez, birkaç yıl önce bir işçi olarak haklarının ihlaliyle karşı karşıya kaldığını, çünkü patronlarından birinin ofisini temizlerken bir gece onu taciz ettiğini söyledi.

O sırada tacizi bildirmekten korkan Sanchez. “Bilgi eksikliği vardı, ne yapacağımı bilemedim” dedi. Ancak şimdi konuşmaktan korkan tüm işçiler için gösteriye katıldığını belirtiyor.

41 yaşındaki Verónica Lagunés, Los Angeles şehir merkezindeki bir binada bir ofisi temizlerken sürekli taciz yaşadığını söyledi. 

Söyledikleri şarkı ile kadınları baskı altına alan sistemleri savunan güçlü kurumlara çağrı yapan kadınlar bu çalışma koşullarının sürmesini istemiyor.


Kaynak: Laopinion

İlgili haberler
GÜNÜN DAYANIŞMASI: Şilili kadınların isyanına bir...

25 Kasım'da Şili’de Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bakanlığı önünde tecavüze karşı dan...

Tüm dünyaya yayılan Las Tesis’e sadece İstanbul’da...

İstanbul Kadıköy'de, Şilili kadınların dünyaya yayılan danslı protestosu ‘Las Tesis’ için toplanan k...

İzmirli kadınlardan #LasTesis performansı

İstanbul ve Ankara’dan sonra İzmirli kadınlar da ‘Suçlu Sensin’ diyecek.