15 Aralık 1913 | Irkçılık karşıtı Muriel Rukeyser doğdu
Irkçılık karşıtı ABD'li yazar, şair, işçi, kadın hakları savunucusu Muriel Rukeyser 15 Aralık 1913'te doğdu, 12 Şubat 1980'de öldü.

Muriel Rukeyser, tutkulu, yaşam sevinci yayan şiirleri ve sosyal adalete cesur bağlılığıyla zamanımızın birçok okuruna ve yazarına ilham verdi. Amerikan kadın hareketinin iki önemli antolojisinde başlık olarak kullanılan satırları var: No More Masks! (Artık Maske Yok!) Son derece üretken olan Rukeyser 50 yıllık kariyerinde 16 cilt şiir, üç biyografi, iki roman, bir cilt deneme, çeviri ve altı çocuk kitabı yayınladı. Rukeyser, şiirsel iletişim mücadelesi ile kendisini ve başkalarını dönüştürme ve böylece yeni gerçekleri mümkün kılma görevini kendine misyon yaptı. 

Çok zengin bir Yahudi-Amerikan ailesinin ilk kızıydı ve ayrıcalıklı, korunaklı bir çocukluk yaşadı. İki yıl Vassar Koleji'nde okudu, ancak Büyük Kriz sırasında babası iflas edince yazmaya başladı. Sosyo-politik konulardaki yazıları ve şiirleri nedeniyle Rukeyser, 1930'ların proleter yazarlarıyla ilişkilendirilir. Güneydeki siyahlara karşı adaletsizlik (Scottsboro Boys'un davasında), Batı Virginia'daki madenciler arasındaki akciğer hastalığı ve İspanya İç Savaşı hakkında yazdı.

1947'de bir erkek çocuk doğurdu ve onu tek başına büyüttü. Sonraki 15 yıl boyunca, Rukeyser çok az yayınladı, ancak örneğin Sarah Lawrence Kadın Koleji'nde öğretmenliğe devam etti. Okulda, "bekar anne"yi ve siyasi radikalleri kızları için sorgulanabilir bir rol model olarak gören muhafazakar ahlakçılara karşı kendini savunmak zorunda kaldı.

Hayatının son 15 yılında hem kelimenin tam anlamıyla hem de politik olarak yeniden aktif hale geldi. 1968'de "Yazarlar ve Editörler Savaş Vergisi Protestosu"nu imzaladı ve Vietnam Savaşı'nı protesto etmek için vergi ödemeyi reddetti.

1972'de şair Denise Levertov ile Hanoi'ye resmi olmayan bir barış göreviyle gitti. 60 yaşındayken, idam cezasına çarptırılan şair Kim-Chi Ha'yı desteklemek için Amerikan PEN Merkezi Başkanı olarak Güney Kore'ye gitti.

Başından beri, Rukeyser'in şiirlerinde kadın merkezli konular vardı, toplumdaki kadınların susturulmasını eleştirdi, güçlerini kutladı ve tabuları yıktı - hamilelik ve doğum, menstrüasyon ve yaşlı kadınların cinsel duyguları hakkında hiç de duygusal olmayan şiirler yazdı.

12 Şubat 1980'de New York'ta öldü.

Rukeyser'in İspanya Devrimi'ni anlatan bu romanı ise Türkçe yayınlanan tek eseri...

İlgili haberler
GÜNÜN BELLEĞİ: Güney Afrikalı kadınlardan ırkçılığ...

9 Ağustos 1956 günü, siyahların hareket özgürlüğünü kısıtlamayı amaçlayan geçiş yasalarının kaldırıl...

GÜNÜN BELLEĞİ: Tyra Hunter’i transfobi ve ırkçılık...

7 Ağustos 1995 günü Tyra Hunter adlı trans kadın geçirdiği trafik kazası sonrası tedavi edilmedi. Ty...

GÜNÜN IRKÇILIĞI: Siyahi bir avukat gün içinde üç k...

Siyah bir avukat kadının aynı gün 3 defa sanık ile karıştırılması ile ilgili soruşturma başlatıldı.