24 Aralık 1908 | Nazi rejimine karşı direniş savaşçısı, öğretmen Stefanie Kunke doğdu
Avusturyalı öğretmen ve Nazi rejimine karşı direniş savaşçısı Stefanie Kunke tutuklandı, sürüldü ve toplama kampında öldürüldü.

Avusturyalı öğretmen ve Nazi rejimine karşı direniş savaşçısı Stefanie Kunke (Jelinek) 24 Aralık 1908'de Viyana'da doğdu, 14 Şubat 1943'te Auschwitz-Birkenau toplama kampında öldü. O da eşi Hans Kunke gibi tutuklandı, sürüldü ve öldürüldü. 

Stefanie Jelinek, Stanislaus ve Maria Jelinek'in kızı olarak Viyana Rudolf Vakfı'nda doğdu. Bir el sanatları öğretmeni olan teyzesi Flora Jelinek ve büyükannesi Margarete Jelinek onu yanlarına alıp büyüttüler.

1914'ten 1922'ye kadar Stefanie, Mauer'deki ilkokul ve yurttaş okuluna gitti ve son derece yetenekli, şiirsel, müzikal, çok çalışkan ve son derece nezih olarak tanımlandı. Şiirlerinden bazıları - örneğin ayrılan öğretmenlerin veda töreni ya da Mauer'deki pazar yerleri töreni için olanları - Mauer okul tarihçesinde korunmaktadır.

1922 / 23'te bir geçiş kursuna katıldıktan sonra, 1923 ile 1928 yılları arasında Hegelgasse öğretmen eğitim kolejinden mezun oldu. Daha sonra 1930'a kadar Viyana'daki Pedagoji Enstitüsü'nde ve ardından birkaç dönem siyaset bilimi ve felsefe okudu. 1931'den 1936'ya kadar, Viyana'nın değişik semtlerindeki ilkokullarda genç öğretmen olarak çalıştı. 28 Eylül 1934'te Viyana Belediye Sigoratsı'nda bir yetkili olan Hans Kunke ile evlendi.

Teyzesi gibi Stefanie Jelinek de politik olarak sol düşünceye sahipti. Genç yaşta Sosyalist İşçi Gençliği'ne dahil oldu ve 1923'ten 1927'ye kadar Mauer'de örgütün başkanlığını yaptı. Sosyalist hareket sırasında, gelecekteki kocası Hans ile de tanıştı. Kendi bölgesinde ve dışında defalarca ders verdi. 1934'teki Şubat savaşları ve Dollfuss diktatörlüğü tarafından tüm sosyal demokrat örgütlerin yasaklanmasının ardından Stefanie ve Hans Devrimci Sosyalist Gençlik Merkez Komitesi'ne seçildiler. Genç çift, 9 Ocak 1936'da sosyalist literatürü yaymaktan tutuklandı ve 8 Temmuz 1936'da Stefanie yedi aya, Hans 18 aya kadar hapis cezasına çarptırıldı. Ancak af yasası nedeniyle çift serbest bırakıldı.

Avusturya'nın Nasyonal Sosyalist Alman Reich'ına "ilhak" ından iki ay sonra, 20 Mayıs 1938'de çift, Devrimci Sosyalistler adına çalıştıkları için yeniden tutuklandı ve mahkeme kararı olmaksızın toplama kamplarına gönderildi. Stefanie Kunke, bir polis hapishanesi olan Rossauer Lände'deki polis binasına götürüldü ve 15 Temmuz 1938'e kadar orada kaldı. Bundan sonra, Lichtenburg'daki (şimdi Saksonya-Anhalt olan) kadın toplama kampında neredeyse bir yıl ve Ravensbrück'teki kadın toplama kampında Mayıs 1939'dan itibaren üç yıldan fazla hapis yattı.

Oda büyüklerinden birinin işlediği bir suçu bildirmediği için ceza olarak iki yıl ceza bloku hapis cezasına çarptırıldı. O sırada cezası gereği Ravensbrück kampını inşa edilmesine katılmak zorundaydı. Ağır taşlar kırılır, gemilerden gece geç saatlere kadar inşaat malzemeleri indirilir, cezalar verilir ve daha sonra çoğunlukla aç olarak yatakta iki veya üç saat uzanılır. 1941 ilkbaharında ceza blokundan serbest bırakıldığı ve siyasi blokta bir blok memuru oldu. Sosyalistler ve daha sonraki politikacılar Rosa Jochmann ve Helene Potetz, kamptaki arkadaşları arasındaydı. 1942 baharında Auschwitz'e gönderildi.

Teyze ve büyükannesine yazdığı mektuplarda üzüntü dolu şiirler vardı. El yazması maalesef kaybolan bir çocuk kitabı da yazdı.

Eşi 30 Ekim 1940'ta Buchenwald toplama kampında vuruldu. Stefanie Kunke'nin ölüm nedeni hakkında farklı bilgiler var, bunlar tifüsten ölmesinden öldürülmesine kadar uzanıyor. Auschwitz'de yakıldı ve külleri teyzesi Flora Jelinek'e bir ücret karşılığında verildi. 30 Mart 1943'te eşinin yanına gömüldü.

İlgili haberler
23 Aralık 1867| Afro Amerikalı Madam C.J. Walker

Amerika’nın ilk imparatorluk kuran, bariyerleri yıkan, kendi çabalarıyla milyoner olmuş, siyahi olma...

22 Aralık 1942 | Kızıl Şapel direniş örgütü kurucu...

Yaşamının erken döneminde Nazi yanlısı olsa da sonrasında anti-faşist harekete katılan ve Kızıl Şape...

21 Aralık 1996 | Alman yazar Christine Brückner öl...

Alman yazar Christine Brückner 10 Aralık 1921'de doğdu, 21 Aralık 1996'da öldü.