Sosyalist bir tekstil işçisi: Helene Fleischer
Sosyalist bir tekstil işçisi olan Helene Fleischer faşizme karşı mücadele ederken Nazi Almanyası’nın şiddetli işkencelerine dayanamayarak intihar etti.

Helene Fleischer faşizme karşı mücadele eden sosyalist bir tekstil işçisiydi. İşyeri işçi temsilciliği üyesi olarak işçilerin örgütlenmesi için çaba harcadı, parlamentoda KPD'yi temsil etti. 

11 Haziran 1899'da doğan Helene Fleischer sosyalist bir işçi ailesinin kızıydı. Tekstil işçisi olarak çalıştı.1919'da SPD'ye katıldı; 1923'te Almanya Komünist Partisi KPD'ye geçti. 1924'ten itibaren KPD bölge yönetiminin, 1926'dan beri Gera'daki “Louis Hirsch” tekstil fabrikasının işyeri işçi temsilciliğinin üyesi oldu. Temmuz ve Kasım 1932'de Alman Reichstag'ına (parlamentosu) seçildi. 1933'ten sonra "Hilde" takma adı altında Thüringen bölgesinde illegal olarak partisi için eğitmen olarak çalıştı. 13 Ocak 1934'te Gestapo tarafından tutuklandı. 30 Mayıs 1934'te Jena Yüksek Bölge Mahkemesi tarafından "ihanet" nedeniyle üç yıl hapse mahkum edildi. Önce Gräfentonna ve Hohenleuben cezaevlerinde tutuldu, Mayıs 1937'de Moringen kadın toplama kampına transfer edildi. 1938'de serbest bırakıldıktan sonra sağlığı çok bozulmuş olmasına rağmen Gera-Greizer iplikhanesinde çalıştı. Şubat 1941'de tekrar tutuklandı ve Mayıs 1941'de şiddetli işkenceden sonra intihar girişiminde bulunması üzerine Gera hapishanesinden Stadtroda eyalet tıp merkezine gönderildi. 26 Haziran 1941'de orada öldürüldü.


İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Faşizme ve savaşa karşı bir direnişç...

Nazilere karşı mücadele eden bir direniş savaşçısıydı. Daha çocuk yaşta Augsburg Direnişi'nde aktift...

Faşizme karşı direnişin kadınları…

Tanınmış kadın hakları savunucusu Germanist Florence Hervé faşizmin yenilgisinin 75. yıl dönümünde A...

Faşizme karşı direnen bir kadın: Helene Heyckendor...

Helene Heyckendorf 15 Kasım 1893'te Hamburg'da doğdu. 21 Nisan 1945'te Neuengamme toplama kampında a...