bilim

GÜNÜN BELLEĞİ: Uzayda ilk kez yürüyen bir kadın - Svetlana Savitskaya

35 yıl önce bugün 1984 yılında bir kadın uzayda ilk kez yürüyüş yaptı. 3 saat 35 dakika boyunca uzay gemisi dışında hayatta kalan Sovyet kadın kozmonotu Svetlana Savitskaya’nın başarısıydı bu.

Ganalı kız öğrenciler Dünya Robofest Şampiyonası’nı kazandı

Gana’nın tamamı kız öğrencilerden olaşan robotik takımı ABD’de düzenlenen Dünya Robofest Şampiyonası’nı kazandı.

GÜNÜN İCADI: Yapay rahim

Bu büyük boy bir saklama torbası gibi gözüken şey erken doğan bebeklerin daha sağlıklı yaşayabilmesi, annelerin doğumdan kaynaklı ölüm ve rahatsızlık ihtimalinin azalacağı bir buluş olabilir.

GÜNÜN BİLGİSİ: Kadın beyni erkek beyninden daha aktif

Bilim insanları kadın ve erkeklerin beyin fonksiyonlarını inceledi. Araştırmaya göre; kadınların beyini birçok alanda erkeklere göre daha aktif; özellikle odaklanma ve dürtü kontrolü içeren bölgelerde

Matematik roman yazmak gibidir

40 yaşında kansere yenik düşen önemli kadın matematikçilerden Maryam Mirzakhani Fiedels matematik ödülünü alan ilk kadın ve ilk İranlıydı.

Matematik dehası Maryam Mirzakhani yaşamını yitirdi

37 yaşındayken dünyanın en önemli ve en büyük matematik ödülü Fields’i alan; bu ödülü almaya hak kazanan ilk kadın ve ilk İranlı olan Maryam Mirzakhani 40 yaşında yaşamını yitirdi.

Bahçede Bilim

Maltepe Beşçeşmelerde Kültürevi bahçesinde çocuklar için ‘Bahçede Bilim’ şenliği gerçekleştirildi. Veliler, öğretmenler etkinliği nasıl bulduklarını Ekmek ve Gül’e anlattı.

GÜNÜN  MUCİTLERİ: Tarih boyu neler icat ettik neler...

Tarih boyu kadınların icatları say say bitmez... Bakın neler var...