bölge illeri

25 Kasım 2023| Bölge illerinde ve Çukurova'da kadınlar sokakta

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü'nde kadınlar bölge illerinde ve Çukurova'da alanlara çıktı.

Bölge illerinde şiddet, yoksulluk daha ağır; mücadele hedefte!

25 Kasım’a çağrı yapan EMEP Milletvekili Sevda Karaca, Dicle Amed Kadın Platformundan Gulan Önkol ve Dersim Kadın Platformundan Fatoş Argın Taşkale tüm kadınların mücadeleye çağırdı.

25 KASIM 2022 | Bölge illerinde şiddete karşı alana çıkan kadınlara polis müdahalesi; gözaltılar var

Şırnak, Ağrı ve Van’da 25 Kasım’da kadına yönelik şiddete karşı alana çıkan kadınlara polis müdahale etti. Çok sayıda kadın darbedilerek gözaltına alındı.

Polisin ölümle tehdit ettiği Gazeteci Berivan Kutlu: Haber yapmaktan vazgeçmeyeceğiz

1 Eylül’de Van’da polisler haber takibi yapan gazetecilere silah çekti, ölümle tehdit etti, kameralarını kırdı. Gazeteci Berivan Kutlu Ekmek ve Gül’e bölgede kadın gazeteci olmayı anlattı.

Elazığ ve Şırnak’ta üst üste kadın cinayeti: Adalet arayışımızdan vazgeçmeyeceğiz

HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir ve Yenigün Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Avukat Çağla Yolaşan’la son günlerde bölge illerinde yaşanan iki kadın cinayetini konuştuk.

Star Kadın Derneği: Bölgedeki çocuk istismarı ve tecavüz faillerinin çoğu üniformalı

Bölgedeki çocuk istismarı ve tecavüz faillerinin çoğunun üniformalı olduğunu belirten Star Kadın Derneği Başkanı Dilan Kunt Ayan, bu durumun bölge kentleri açısından bir gerçeğe dönüştüğünü vurguladı.

Musa Orhan’ı koruyan devlet kadınlara ne söylüyor?

‘Bugün Kürt illerinde kadına ve çocuklara yönelik baskı, şiddet ve istismarın bölgede uygulanan fiili OHAL’le, kayyum politikasıyla elbette çok büyük bir ilgisi var.’

Silahların gölgesinde kadın hayatları

İktidarın silahlı kuvvetleri politikalarıyla uyumlu olarak bulunduğu her yerin tek adamı olma gücünün doruklarında. Bu gücün en görünür ve en görünmez tarafıysa kadınlar ve kız çocuklarının bedenleri.

Bölge illerinde 8 mart kutlamaları

Bölge illerindeki kadın platformları 8 Mart etkinliklerini ortaklaştırdı. ‘Vardık, varız, var olacağız’ şiarıyla 8 Mart’ı karşılayacak olan kadınlar birçok etkinlikle buluşacak.