genç kadınlar

Bugün genç kadınlara bayram mı?

TÜİK' e göre tablo günlük güneşlik olabilir ama işçi, liseli, üniversiteli kadınlar verilerin arkasında yatan gerçekleri farklı bir şekilde anlatıyor.

Genç kadınlar siyasete dahil olmakta zorlanıyor

GoFor ve KONDA iş birliğiyle gerçekleştirilen 'Gençlerin Politik Tercihleri Araştırması 2024' raporunda genç kadınlar, siyasete katılımları önündeki engel olarak ataerkil toplum düzenini işaret etti.

Genç işçi kadınların rutini hayatta kalma mücadelesi

8 Mart öncesi İstanbul’da buluştuğumuz 14 ila 18 yaşlarındaki çocuk/genç kadın işçilerin rutini çalışmak, hayatta kalabilmek için mücadele etmek...

Eskişehir’de 5 gün sonra bir üniversiteli genç daha yaşamına son verdi

Mükrime Hatun Kız Öğrenci Yurdu'nda kalan Eskişehir Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü öğrencisi S.N.R., akşam saatlerinde binanın 5'inci katından aşağı atladı.

Genç kadın işçiler anlatıyor: Patronlara yaz keyfi, bizlere cehennem sıcağı!

‘Yaz bizim için hayal’ diyen genç kadın işçiler. Yazın çalıştıkları atölye ve fabrikalardaki koşullarını aktarıyor…

Genç kadınlar: ‘Güç kaybeden tek adamı şimdi göndereceğiz’

Seçimin ikinci turuna giderken genç kadınlar, HÜDA PAR ve Yeniden Refah'ın Mecliste bulunmasına endişeleri sürüyor. Ancak mücadele ve değiştirme motivasyonu da yüksek.

Melis gelecek kaygısı çeken binlerce kadından biri: Ben neden okudum?

TÜİK verilerine göre genç kadın işsizlik oranı yüzde 28,6. Melis psikoloji mezunu binlerce işsiz kadınlardan biri.

Gelecek gençliğin ellerinde…

Üniversite hayalleriyle başka bir dünyanın kapılarını aralama heyecanı yaşaması gereken gençler üniversite kapısından daha girmeden sorun silsilesine boğuluyor.

Okumak için, okumak adına…

Ben bir öğrenci olarak, ben bir kadın öğrenci olarak ayakta kalmak için uğraşıyorum. Okuyabilmek ve hayallerimin peşinden gitmeye çalışıyorum. Ben yalnız değilim. Eğer birlik olursak, gücümüz artar.

Liseli kadınların kamp sohbeti: Oh be dünya varmış!

19. Gençlik Yaz Kampı’na Kocaeli’den katılan liseli genç kadınlar kampta yan yana gelip ortak dertlerini konuştular. İşte o sohbetten yansıyanlar

Mesele yalnızca kendi hayatımız değil

Öfkemiz büyürken bunu birleştirmenin zorunlu olduğu zamanlardayız. Genç kadınlar şiddetin tam ortasında ancak buraya sıkışmak, mahkûm olmak zorunda değiliz.

Adana’dan Songül: Ben de Zehra gibi ne eksik ne de fazlayım…

Zehra, gelecek kaygısı yaşayan, 18 yaşında çalışmak zorunda olan genç bir kadın. Ekmek ve Gül dergisi temmuz sayısına bir mektup yazan Zehra’ya Adana’dan Songül’ün anlatacakları var.

Ben Zehra, 18 yaşında borçlu ve çalışmak zorundayım

‘Gençlik yıllarımı daha fazla borçlanmak için geçiriyorum. Bu güzel yaşlarımda eğlenmek ve öğrenmek yerine, kasiyerlik, garsonluk, amelelik yapıyorum...’

İstanbul’da 200 bin kadın işgücünden çekildi: Genç kadınlar daha eğitimli, daha işsiz, daha ümitsiz

2018 sonrası kriz ve pandeminin kadınları çalışma yaşamının dışına ittiğini gösteren İstanbul İşgücü Piyasası araştırması, genç kadınların yüksek eğitim alsa da iş bulamadığını ortaya koydu.

8 Mart deyince biz işte bunlara heyecanlanıyoruz

Bir masa etrafında üniversiteli genç kadınlar. Dertler sıralandıkça çatılan kaşlar, yan yana olmanın umudu büyüttüğü 8 Mart’tan laf açılınca yerini heyecan ifadesine bırakıyor.

Bizi güçlü kılacak olan; genç kadınların yan yanalığı!

Bugün yan yana gelen genç kadınlar da biliyor mücadele etmekten, yaşamımıza ve haklarımıza sahip çıkmaktan başka çaremiz yok.

Genç kadınlar kaygılı: Sözleşmeden vazgeçilemez!

İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükten kalkıyor olması genç kadınlar içindeki endişeyi artırıyor. Genç kadınlar Sözleşmeden çekilme kararının yansımalarını kendi hayatlarından örnekler vererek anlatıyor.

‘Nitelikli bir eğitim, okurken çalışmamak, mezun olduktan sonra iş bulmak hakkımız’

‘Daha öğrenciyken çalışmak zorunda kalıyoruz. Pandemiyle çalışabileceğimiz sektörlerde sınırlanmış durumda… Dışarıda da evden de çalışırken sömürülüyoruz…’

Pandemi sürecinde çalışan genç kadınlar: ‘Haklarımı elimden almalarına sessiz kalmam’

Genç kadınlar, birlik olup seslerini çıkarmadan haklarını elde edemeyeceklerini düşünüyor, ancak belli ki yan yana gelebilecekleri koşulları yaratmak için daha çok çabalamaya ihtiyaç var…

Birileri ne istiyorsa değil, biz gençler ne istiyorsak olacak

İşçi bir aileden gelen ve atanamadığı için bir belediye projesinde işçi olarak çalışan genç bir kadın gençlere güvencesizliğin geleceksizliğin tek seçenek gösterilmesine karşı tepkisini kaleme aldı.