İş kazaları nasıl normalleşiyor?
Dosyamızda farklı iş kollarında kadınların işin sıradan bir parçası haline gelen, artık işçiler için normalleşmiş iş kazalarına ve bunların normalleşme sürecine mercek tutacağız.

Patronlar artan işsizliğin, ekonomik krizin, geçim sıkıntısının artık bir ölüm kalım savaşına dönüşmesini işçileri her türlü koşulda çalıştırabilmek için bir tehdit olarak her anlamda kullanıyor. Ekmek ve Gül’e çeşitli iş kollarından işçilerden gelen mektuplarda ortaklaşan yanlardan biri de çalışma koşullarına ses çıkaran işçilere amirlerin “Beğenmiyorsan git” baskısı. Hele de başka bir iş bulması çok daha zor olan, emeği ikincilleştirilen, değersizleştirilen kadın işçiler açısından bu baskı, çalışma koşullarının iyileştirilmesini talep etmeyi zorlaştırıyor.

Güneş görmeden bodrum kattaki atölyede dikiş makinası başında oturan tekstil işçisinden, saatlerce ayakta sıcakta çalışan metal işçisine, işçilerin sağlığına zarar veren her türlü çalışma koşulu, çalışma atmosferi, iş kazaları “işin gereği”, “işin normal bir riski” sayılıyor. Farklı alanlardan kadın işçiler “çalışmalarını engellemeyen” iş kazalarını tarif ederken bir durup düşünme ihtiyacı hissediyorlar. Bu iş kazaları neden bir “iş kazası” olarak algılanmıyor? Neden işçiler açısından normalleşiyor ya da normalleştiriliyor? Neden önlenemiyor?

Bu dosyamızda farklı iş kollarında kadınların çalıştığı alanlarda, işin sıradan bir parçası haline gelen, artık işçiler için normalleşmiş “o gün işini yapmasını engellemedikçe iş kazası bile sayılmayan” iş kazalarına ve bunların normalleşme sürecine mercek tutacağız.

Dosyamıza metal iş kolunda, göreceli olarak büyük iş kazalarının daha az yaşandığı sendikalı fabrikalarda çalışan kadın işçilerle yaptığımız görüşmelerle başlıyoruz.

İyi okumalar…

Takipte kalın 😊

METAL İŞ KOLU | İŞİN BİR PARÇASI HALİNE GELEN MORLUKLAR VE KESİKLER

Kocaeli'de metal iş kolunda, sendikalı fabrikalarda çalışan Ayşe ve Nehir'in anlatımları metal fabrikalarında nasıl iş kazalarının günlük hale geldiğini ve bu kazalara nelerin sebep olduğunu ortaya seriyor.

Okumak için: Her metal işçisinin vücudunda morluklar ve kesikler var | 'Normalleşen' iş kazaları #1

Okumak için: İş kazasını bildirsen dert bildirmesen dert | ‘Normalleşen’ iş kazaları #2

TEKSTİL İŞ KOLU | 'UFAK TEFEK' GÖRÜNEN KAZALAR HİÇ DE UFAK TEFEK DEĞİL!

Tekstil atölyelerinden kadın işçiler, parmaklarını kaybetmelerine, ellerini eskisi gibi kullanamamalarına sebep olacak; bir yandan da iş için göze alınmış olan iş kazalarını anlatıyorlar...
Okumak için: Tekstil işçilerinin kimliği delik deşik elleri | ‘Normalleşen’ iş kazaları #3

Fotoğraf: Unsplash

İlgili haberler
‘Bugün iş kazasında ölmedi, peki yarın ne olacak?’

Eşi TÜPRAŞ’ta çalışan bir kadın, çocuğu ‘Babam öldü mü?’ diye sorduğunda ‘Hayır’ cevabını verdiğini...

12 saat gece vardiyası, iş kazasına ‘yara bandı’

Akşam 7:30'da işe başlıyor, sabah 7:30'da mesai bitiyor. Çalışırken yaşadığı kazalar ustabaşı tarafı...

Hayatın yükü fıtık yaptı!

Her işin zorluğu, yoruculuğu farklı. Biz kadınların hayatı da zor, ister işte olsun ister evde; haya...