Emeklilik yaşı yaklaşmışsa doğum borçlanması avantajlı
Emeklilik yaşı yaklaşan ancak primi eksik olan kadınlar için doğum borçlanması avantajlı bir seçenek. Emeklilik yaşına çok varsa, borçlanma yerine çalışma düşünülmeli.
Bir okurumuzun sorusu:

Merhaba. 1979 doğumluyum. İlk olarak özel emekli sandığı olan bir işyerinde işe başladım. İşe girişim 02.08.2002 ve 1474 gün çalıştım. Sonra SGK’li olarak 02.11.2006 işe giriş tarihi ile 3084 gün çalıştım. 2016’da ayrıldım. 2 tane çocuğum var. Doğum tarihleri 2008 ve 2012. Doğum borçlanması yaptırabilir miyim? Ne zaman emekli olabilirim?

Şimdiden teşekkürler.

Öncelikle okurumuzun emeklilik koşullarına bir bakalım.

Okurumuzun ilk sigortalı olma tarihi 02.08.2002. İlk sigortalı olma tarihi 08.09.1999 – 30.04.2008 tarihleri arasında olan kadınlar için normal emeklilik koşulları, 58 yaş ve 7.000 gün.

Okurumuz prim gününü daha erken doldursa bile 58 yaş koşulu nedeniyle en erken 2037 yaşında emekli olabilecek. Yani daha 19 yıl var.

Gelelim prime. Özel sandıktaki primlerde, SGK primleri gibi emeklilik hesabına dâhil edilir. Özel sandık primleri ile SGK primleri birleştirilir. Dolayısıyla okurumuzun toplam 4.558 gün primi var. Emekli olmak için okurumuzun 2.442 gün prime (6 yıl, 9 ay, 12 gün) daha ihtiyacı var.

Okurumuzun çocuklarının doğum tarihi, okurumuzun ilk sigortalılık tarihinden sonra. Dolayısıyla okurumuz, her iki çocuğu için de doğum borçlanması yapabilir. Doğum borçlanması her bir çocuğun doğum tarihinden sonraki 2 yılı kapsar. Ancak bu 2 yıl içinde çalışılmayan süreler borçlanılabilir. Örneğin okurumuz, ilk doğumu takip eden 2 yıl içinde hiç çalışmamışsa, 2 yıl (720 gün), eğer 1 yıl çalışmışsa 360 gün borçlanma yapabilir.

Ancak okurumuz her iki çocuk için tam borçlanma yapabilse bile (her bir çocuk için 720 gün, iki çocuk için 1.440 gün) okurumuzun hala 1.002 gün eksiği kalıyor.

Son olarak şunu belirteyim. Okurumuz doğum borçlanması yaparak ve ayrıca prim ödeyerek primini 7.000 güne tamamlasa bile 58 yaşına girene kadar emekli olamayacak, emekli aylığı alamayacak. Okurumuzun emekli olmasına en erken 19 yıl var. Bu nedenle okurumuzun bu aşamada doğum borçlanması yapması mantıklı değil. Okurumuz önümüzdeki 19 yılda çalışabilir ve primlerini çalışma yolu ile de doldurabilir.

Bu nedenle doğum borçlanmasına,emeklilik yaşına yaklaşıldığı halde prim eksiğinin olduğu durumlarda başvurulmalı.

İlgili haberler
DOSYA: Kadınların emeklilik hakkı ve doğum borçlan...

Doğum borçlanması yine gündemde... Emekli olmak için gereken yaşı doldurdunuz. Ama prim gün sayısını...

DOSYA: Kadınların emeklilik hakkı ve doğum borçlan...

Doğum borçlanmasının koşulları ne? Doğum borçlanması başvurusu nereye yapılır? Doğum borçlanması içi...

DOSYA: Kadınların emeklilik hakkı ve doğum borçlan...

Erkekler, sigorta girişinden önce yaptıkları askerlik için borçlanma hakkına sahip. Kadınlar ise sig...

Çalışmayan kadına emeklilik: Bunlar kimi kandırıyo...

Önümüze ısıtıp ısıtıp koyuyorlar ‘ev kadınlarına emeklilik fırsatı’ diye haberleri. Ne müjde, ne fır...

Tüm kadınlara güvenceli iş ve emeklilik hakkı!

‘Emekliliğin herkes için koşulsuz bir vatandaşlık hakkı olması, uzak bir hayal ya da gerçek dışı bir...

GÜNÜN RAKAMI: Eşitsizlik emekliliğe de yansıyor

Kadın ve erkekler arasında her alanda olduğu gibi çalışma yaşamı ve emeklilik konusunda da büyük bir...