Geleneklere ters düşen masalların yazarı: Astrid Lindgren
Astrid Lindgren, geleneklere ters düşen çocuk masallarıyla bir fark yarattı... Her ne kadar kitapları toplatılsa, basımları engellense de o azmini yitirmedi.

İsveçli çocuk kitapları yazarı Astrid Lindgren 14 Kasım 1907'de dünyaya geldi. 28 Ocak 2002’de hayatını kaybetti. Eserleri 85 dile çevrilip 100’ün üzerinde ülkede yayımlandı. En ünlü eseri Türkiye'de de kitabı ve 1980'li yıllarda çizgi filmi yayınlanan "Uzun Çoraplı Pippi" serisidir. Bir çiftçi ailesinin kızı olarak bir yandan disiplinli, diğer yandan kırlarda, hayvanlar arasında özgürce bir çocukluk geçiren Astrid, 18 yaşında evlilik dışı hamile kalınca Stockholm'a taşındı. Orada sekreterlik eğitimi gördü ve daha sonra sekreter olarak çalıştı. Kazandığı para az, yaşamı zorluklarla dolu olduğu için oğlu Lars'ı bakıcı aileye bırakmak zorunda kaldı. 1931 yılında Sture Lindgren'le evlendi ve Lars'ı geri aldı. Daha sonra kızı Karin doğdu. Uzun süre çocuklarının bakımını üstlendi. Yaz tatillerinde eşinin ebeveynleri yanında tatil yaparken yazmaya başladı. Çoğu kitabı da orada, Furusund'da, yazıldı. Dünya çapında ünlü kitabı Uzun Çoraplı Pippi, kızı Karin'in hastalığı süresinde anlattığı hikayeler temelinde oluştu. Karin iyileşti ama hikayeler devam etti. Karin'in verdiği adla Uzun Çoraplı Pippi'yi yazılı hale getiren Astrid Lindgren basılması için İsveç'in en büyük yayınevine gönderdi. Kitabın basılması, anlatılanların geleneklere ters düştüğü gerekçesiyle reddedildi.ÇOCUKLARA SAVAŞSIZ BİR DÜNYA BIRAKABİLMEK İÇİN...

Aynı kitabevi 1946 yılında Pippi'nin maceralarını dizi halinde basarak iflastan kurtuldu. Lindgren kendini Uzun Çoraplı Pippi ile sınırlandırmadı; Parmak Çocuk Nils, Haydutun Kızı Ronja, Kati ve Rasmus, Arslan Yürekli Kardeşler ve birçok eseri dünya çapında en sevilen çocuk kitapları arasında yer aldı. Çocuklar tarafından çok sevilen kitapları, uzun süre yetişkinler tarafından tehlikeli bulundu. Gençlik daireleri, okullar kitapların toplatılması için çaba harcadılar. Astrid Lindgren, savaşa, atom santrallerine, toplumsal adaletsizliğe karşı da tavır aldı. Uzun süre İsveç Sosyal Demokrat Partisinin üyesiydi. Ancak partinin yoksullardan daha fazla vergi alınmasını esas alan vergi düzenlemesi üzerine partiden ayrıldı. Sosyal demokratların koltukta otura otura halktan uzaklaştıklarını belirterek seçimlerde bu partiye oy verilmemesi çağrısında bulundu. 40 yıldır hükümette olan parti 1976'da büyük bir yenilgi aldı. Astrid Lindgren'in en büyük hedefi çocuklara savaşsız, doğanın tahrip edilmediği ve sosyal adaletin sağlandığı bir dünya bırakabilmekti. Kitapları ve çocuklar için yaptığı çalışmalar nedeniyle birçok ödüle layık görüldü.
28 Ocak 2002'de öldüğünde dünyanın hemen hemen tüm dillerine çevrilmiş 88 kitap yazmıştı. En önemli kitapları arasında: Mio Benim Miom, Uzun Çoraplı Pippi dizisi, Haydutun Kızı Ronja, Arslan Yürekli Kardeşler, Şamatalı Köyün Çocukları, Güneş Ülkesi, Parmak Çocuk Nils sayılabilir.

İlgili haberler
Oyunculuktan gazeteciliğe, hak savunuculuğuna: Mar...

Yaşamının genç zamanlarında oyunculuk hayalleri kuran Marguerite Durand ilerleyen yıllarda kadınları...

Savaşa karşı mücadele eden bir kadın: Cilly Schäfe...

Cilly Schäfer ömrünün sonuna kadar savaşa, silahlanmaya, ırkçılığa karşı ve kadın hakları için mücad...

Hamburg liman işçileri grevinde bir kadın: Luise Z...

Hamburg liman işçilerinin büyük grevinde ilk kez politik arenada görünür hale gelen Luise Zietz, gre...