Never Rarely Sometimes Always: Bir kürtaj filminin sorgulattıkları…
Tutuculuğun ve muhafazakarlığın hala kadın bedeni üzerinde tahaküm kurmaya çalıştığı topraklarda kararı sadece kendimiz almamız ne kadar olası?

Never Rarely Sometimes Always iki genç kadının Pensilvanya ve New York şehirleri arasındaki 3 günlük bir yolculuğa sığdırılmış hayatta kalma çabasını anlatan bir büyüme hikayesi.

Senaristliğini ve Yönetmenliğini Eliza Hittmanın üstlendiği film 2020 nin Nisan ayında vizyona girdi. Baş rollerini Sidney Flanigan ve Talia Ryder’ın oynadığı film bize tanıdık bir hikayeyi tekrar sorgulatıyor.

Never Rarely Sometimes Always, ismi ile müsemma, kadınların hayatındaki direnişlerin, zorlukların sıklığı ve yoruculuğu arasında yine dayanma gücünü birbirlerinin omuzlarında bulan iki genç kadının hayata hayır deme cesaretini konu alıyor.


Başkarakterimiz Autumn henüz lisede okuyan ve ilk gençliğin heyecanlarını deneyimlemiş 17 yaşında bir genç kadın olarak karşımızda. Vücudundaki değişimleri fark etmesiyle başlayan bir süreç onu aslında hiçbir kadının yabancı olmadığı ve bugünün dünyasında dahi hala tam olarak çözümlenememiş bir konuyla yüz yüze bırakıyor. İstenmeyen bir gebelikle baş başa kalan bir genç kadın bunu rahatça ifadelendirebilir mi?

Tutuculuğun ve muhafazakarlığın hala kadın bedeni üzerinde tahakküm kurmaya çalıştığı topraklarda kararı sadece kendimiz almamız ne kadar olası? Anneliğin büyülü ve mucizevi bir süreç olarak kutsallaştırıldığı bir dünyada bize sunulan doğurganlık hediyesini geri çevirmek mümkün mü? Sağlık hizmetine erişimimiz ne kadar kolay? Sağlık çalışanları bu konuda ne kadar duyarlı ve tarafsız? Doğru bilgiye ulaşmak niçin bu kadar zor? Hem duygusal hem mental olarak yorucu bir süreçte yanımızda dayanabileceğimiz ve sıkıca elimizi tutan birileri her zaman var mı? Dünyanın karşılıksız hiçbir iyilik yapmayacağının bilinci bir kere olsun bizi haksız çıkarır mı? Tramvaları, tacizleri abartmadan sessizce yaşayıp normalleştirerek artık bir noktada bağışıklık kazanmamız ne kadar sıradan?

Bu soruları bize samimi ve sade bir dille soran, ayrıntılara ve inceliklere iliştirilmiş duyguların ortaklığıyla hem içimizi ısıtıp hem de kanatan Never Rarely Somtimes Always her kadının belki zaman zaman başa çıktığı belki de sıklıkla maruz kaldığı kadın olmanın zorluklarını dile getiren bir yapım. Bir elimizle bu dünyaya tutunurken diğer elimizle sıkıca tuttuğumuz kızkardeşliğin değerini tekrar hatırlamamızı sağlayan bir film.


İlgili haberler
Polonya'da kürtaj yasaklandı, binlerce kadın yasağ...

Polonya Anayasa Mahkemesi, perşembe günü doğuştan kusurlu fetüslerin kürtajına izin veren yasanın an...

Almanya’da sokağa çıkan kadınlar ‘Kürtaj temel sağ...

Almanya’da yüzlerce kadın 28 Eylül Uluslararası Güvenli Kürtaj Günü’nde kürtajın suç olmaktan çıkarı...

GÜNÜN KİTABI: Türkiye’de kürtaj

Sedef Erkmen’in çalışması “Türkiye’de Kürtaj – AKP ve Biyopolitika” tarihsel bir perspektiften kürta...