Haksızlığa dur demeye başladık
İşten atılan bir Xiaomi Salcomp işçisi yazdı: Biz işçiler sesimizi duyurup haksızlığa ve baskılara dur demek istiyoruz. Bunun için de kararlıyız, mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz.

2021 ocak ayında Avcılar’da açılan Xiaomi Salcomp telefon fabrikasında mart ayında işe başlayan, 25 Ağustos’ta ise işten çıkarılan bir kadın işçiyim. 6 ayımız dolmadan apar topar güvenlik eşliğinde işten çıkarılıyoruz. Son 2 aydır performans düşüklüğü gerekçesiyle 200’e yakın işçinin iş akdi feshedildi.

5 ay boyunca yaşadıklarımızı şöyle özetleyebilirim. Fabrika açılırken tüm çamurunu pisliğini çekip ayakta yemek yiyerek çalıştık. Uzun saatler çalışmamıza rağmen hiçbir sosyal hakkımız yok. Asgari ücretle çalışıyoruz, zorunlu fazla mesailere kalıyoruz ve ücretler her ay eksik yatıyor. İnsan kaynaklarına çıkıp neden ödemeler yapılmıyor dediğimizde ise azarlanıyoruz. Yüz okutma cihazları her ay arızalandı bahanesiyle isim kayıtlarımız siliniyor ve işe gelmemekle suçlanıyoruz.

İşe girerken 8 saat 3 vardiya dendi fakat işe başladıktan sonra 10 saat hatta 11 saate çıktı. İşe başladığımız ilk ay 3 hafta üst üste hep gece vardiyasında zorunlu çalıştırıldım. Lavaboya günde 1 defa pembe renkli bir izin kağıdı ile gidebiliyorduk. Bazı arkadaşlarımızda sağlık sorunları başladı. Burası bir teknoloji fabrikası. Klimalar kışın bile en düşük sıcaklıkta çalışıyor. Çay molaları 15 dakika ama alan çok büyük olduğundan en az 10 dakika gidip gelmeye gidiyor. Çay içmeye, dinlenmeye sadece 5 dakika süre kalıyor. Her noktada 15 adımda bir turnike ve güvenlik var, koronavirüs olmasına rağmen bizler sosyal mesafe kuralı hiçe sayılarak dip dibe güvenlikten geçiriliyoruz. Haklarında kanıtlarıyla birlikte sözlü ve mesajla taciz şikayetleri bulunan kişiye ödüllendirilir gibi rütbe atlatıldı. Yemekler deseniz çok kötü çıkıyor. Bu fabrikada resmen kölelik yaptırılıyor.

Son 2 aydır resmen bir işçi kıyımı var. Defalarca CİMER’e, SGK’ye şikayet etmemize rağmen gelen olmadı. Artık tüm bu sorunlar ve olumsuzluklar karşısında Xiaomi Salcomp işçileri bir araya gelerek hakkını aramaya başladı. Biz işçiler sesimizi duyurup bu haksızlığa ve baskılara dur demek istiyoruz. Bunun için de kararlıyız, mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz.

Xiaomi-Salcomp işçileri, işten atmalara karşı geçen hafta işbaşı yapmamıştı.| Fotoğraf: Evrensel

İlgili haberler
Indomie AdkoTurk patronu sendikayı da grev hakkını...

Çerkezköy OSB’de kurulu ve Tekgıda-İş Sendikasının örgütlü olduğu Indomie AdkoTurk’te işçiler greve...

Direnişteki AdkoTurk işçileri: Ezilen değil dimdik...

Sendikalaştıkları için işten atılan AdkoTurk işçilerinin direnişi 4 ayı geride bıraktı. Kadın işçile...

Greve hazırlanan AdkoTurk işçileri: Sendikalı olma...

Sendikaya üye oldukları için Kod 29’dan işten atılan AdkoTurk işçileri, direnişten sonra greve hazır...