GÜNÜN ÇİZİMLERİ: Şişman kadın çirkin değildir
Kadınlara dayatılan beden profiline karşı kilolu kadınları resmeden Kamer Batıoğlu, kadının nasıl olması gerektiğine kimsenin karar veremeyeceğini belirtiyor.

Ressam Kamer Batıoğlu, obez kadınların toplumdan dışlanmasını ve ötekileştirilmelerini tuvaline yansıtıyor. Batıoğlu, çizdiği resimlerle obezitenin tedavi edilmesi gereken bir hastalık, kilolu kadınların ise toplumun bir parçası olduğunu anlatmaya çalışıyor. Kadınların özellikle dış görünüşlerinden ötürü toplumdan dışlandığına dikkat çeken Batıoğlu, dayatılan beden ölçülerine karşı tüm kadınların her haliyle güzel olduğunu söylüyor.

KADINLAR MORAL BULUYOR
2002 yılından bu yana resimle profesyonel olarak uğraşan Batıoğlu, Anadolu tanrıçası Kibele’den yola çıkarak kilolu kadınları resmediyor. Kadının nasıl olması gerektiğine kimsenin karar veremeyeceğini söyleyen Batıoğlu, resimleriyle de bu mesajı vermeye çalışıyor. Ressam Batıoğlu, sergilerini ziyaret eden kilolu kadınların tepkilerini ise şöyle anlatıyor: “Her kadının güzel, renkli ve üretken olduğunu düşünüyorum. Sergilerimi gezen şişman kadınlar, kendilerini ilk defa bu kadar sevimli ve sempatik gördüklerini söylüyorlar. Resimlerimde moral ve motivasyon bulduklarını ve bundan sonra kilolarından şikayet etmeyeceklerini söylüyorlar. Ben de kendilerine çok güzel olduklarını ve kimsenin sözüne bakmamaları gerektiğini söylüyorum. Kadınları bu yönlü sevindirmek beni çok mutlu ediyor.”


‘HAYKIRARAK EŞİTLİĞİ YAKALAMAYA ÇALIŞIYORUZ’
Ülkede sadece kilolu kadınların değil, bütün kadınların baskı altında yaşadığına da dikkat çeken Batıoğlu, “Kadın bu kadar dışlanmasaydı, ötekileştirilmeseydi her yıl 8 Mart’ta bu kadar çok etkinlik yapılmazdı. Kadınlar baskıya maruz kalıyor. 8 Mart günü de kendilerini bir nebze özgür hissediyorlar. Yıl boyunca maruz kaldıkları şiddete karşı içlerinde birikenleri 8 Mart’ta dışarıya atıyorlar. Kadın erkek ülkemizde kağıt üzerinde eşit ancak gerçekte kadın bu ülkede eşit şartlarda yaşanmıyor. Eşitlik bugünkü zihniyetle de pek mümkün görünmüyor. Biz de haykırarak o eşitliği yakalamaya çalışıyoruz. O eşitliğe ne zaman ulaşırız orası belli değil ama ulaşana dek mücadele edeceğiz” diye konuştu.


‘MEDYA TACİZİ ŞİDDETİ SIRADANLAŞTIRIYOR’
Medyanın kadına bakış açısının da içler acısı olduğunu ifade eden Batıoğlu, kadınların sadece cinsel saldırı ve ölüm haberleriyle gündeme geldiğini hatırlatıyor. Ülkede binlerce bilim kadını ve sanatçı olduğunu ve her gün yeni bir şey ürettiklerini Batıoğlu şöyle açıklıyor durumu: “Nedense medya bunların hiçbirini görmüyor. Medyada gösterilmesini geçtim, bir kimse gidip takdir veya teşekkür de etmiyor. Sanırsam kadına destek verildiğinde, erkekleri her anlamda geçeceğimiz için erkekler bu durumdan korkuyor. Medya kadına karşı şiddeti ve tacizi sıradanlaştırıyor. İşler bu kadar kötü seviyede.”

Kaynak: MA


İlgili haberler
Kim demiş kilolu kadınlar dans edemez diye!

Gayet de dans edebilir efendim. Bakınız ‘Büyük Beden Hareketi’ adlı kadın dans grubu bunu çok da güz...

Şişmanım işte var mı diyeceğin?

Elbisesini çıkarıp mayoyla kalınca plajdaki herkes ona bakmayacak mıydı? Tüm insanlar kafalarını ona...

GÜNÜN AYRIMCILIĞI: Kadınların kalbini kırmayın bey...

İngiliz ve İsveçli bilim insanlarının yaptığı bir araştırmaya göre kalp krizi geçiren kadınlar erkek...