GÜNÜN DİKKATİ: 5 bin 301 çocuk tek başına Yunanistan’a giriş yaptı ve kayboldu
2019 yılında toplam 5 bin 301 çocuk ebeveyni, yakını veya bakanı olmadan Yunansitan’a giriş yapar ve kaybolurken, bu rakam Avrupa Birliği verilerinde göre 2018’de 2 bin 600’dü.

Yunanistan’daki yalnız çocukların korunması için kurulan özel sekreterlik tarafından hazırlanan raporda yer alan verilere göre, 2019 yılında toplam 5 bin 301 çocuk ebeveyni, yakını veya bakanı olmadan ülkeye giriş yaptı ve kaydoldu. Bu rakam Avrupa Birliği verilerinde göre 2018’de 2 bin 600’dü.  

Göç Bakanlığı en yüksek verinin Şubat 2019’da kaydedildiğini daha sonra ağustosa doğru kısmen düşüş yaşandığını açıkladı.

Raporda ayıca bu çocuklara sağlanan kalacak yerlerde de yüzde 23’lük bir düşüş yaşandığı kaydedildi. Mülteci kamplarında tutulan çocuk sayısı ise yine Şubat ayında bin 790’a kadar çıkmışken ağustos ayında 830’a düştü.

Mart ayında oluşturulan bu özel sekreterliğin ilk hedeflerinden biri polis nezaretinde bulunan küçük yaştaki kimsesiz 200 kadar mülteci çocuğa uzun vadeli kalacak bir yer ayarlamak. Daha sonrasında sistem kayıtlı olduğu halde ortadan kaybolan bin kadar çocuğun yerini tespit etmek.

Kaynak: euronews


İlgili haberler
GÜNÜN DİKKATİ: Bir ayda 560 kadın şiddet başvurusu...

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun (KCDP) ağustos ayı raporuna göre, 560 kadın uğradığı ş...

GÜNÜN DİKKATİ: Brezilya’da kadın futbolcular erkek...

Kadınlar ve erkekler arasındaki ücret eşitsizliği tüm dünyada varlığını sürdürürken, Brezilya’da kad...

GÜNÜN DİKKATİ: Kovid-19 kadın yoksulluğunu derinle...

UN Women ve UNDP tarafından yayımlanan bir çalışmaya göre, salgın, kadınlar ve erkekler arasındaki y...