GÜNÜN FOTOĞRAFÇISI: Naciye Hanım (Suman)
Müslüman kadın fotoğrafçıların ilki olan Naciye Hanım, kadınlara fotoğraf dersi vermesi açısından da ilktir. Kadınlar cephede savaşan eşlerine fotoğraf göndermek için gider onun stüdyosuna.

İlk profesyonel Müslüman kadın fotoğrafçı olan Naciye Hanım, 1921’e kadar evinin çatı katında açtığı stüdyosunda çalıştıktan sonra, stüdyosunu Beyazıt’a taşımıştır. Ve aynı yıl Kadınlar Dünyası dergisinde verilen bir haberde, Naciye Hanım’ın fotoğrafhanesi tanıtılmış ve kadınlar tarafından desteklenmesinin önemi vurgulanmıştır. Naciye Hanım’ın, kadınlara fotoğrafçılık dersi de verdiği kadın tarihi araştırmacısı Serpil Çakır ve fotoğraf tarihi araştırmacısı Seyit Ali Ak’ın çalışmalarında belirtilmiştir. Naciye Hanım’ın resim arşivi günümüze ulaşmamıştır. Naciye Hanım’ın fotoğraf stüdyosunun adı olan, Türk Hanımlar Fotoğrafhanesi - Naciye damgasını taşıyan sadece altı tane fotoğraf, Gülderen Bölük koleksiyonunda bulunmaktadır.

-Birinci Dünya Savaşı başladı ve kocam cepheye gitti. Üç kızım, bir oğlum, annem, üç evlatlığımız, ninem ve evde bize hizmet eden dört, beş askeri geçindirmek mecburiyetinde idim. Savaş yıllarında, paramız tükendi ve ailemden kalma gümüş bir tepsiyi satmak zorunda kaldım. Ama önemli bir karar almama da sebep oldu. "Ben insan değil miyim, ben hayatımı kazanamaz mıyım, çocuklarıma bakamaz mıyım? İlla ki bunları satarak mı yaşayacağız" dedim ve ertesi günü bir fotoğrafhane açmaya karar verdim. Zaten çatı katındaki çamaşırlık, kocamın fotoğraf merakı yüzünden bir stüdyoya dönmüştü. Burası camlı bir bölümdü ve fotoğraf çekimi esnasında kocam, camlardaki perdeleri bir sopa yardımıyla çekerek ışığı yönlendirirdi.

-Kadınlar, fotoğrafhanemde çektirdikleri fotoğraflarını, cephede savaşan eşlerine gönderirlerdi. (Naciye Hanım)


Naciye Hanım kızı ve torunuyla

İlgili haberler
GÜNÜN ŞARKISI: Roula Moulou

Bremen Dayanışma Korosu, savaşa, ayrımcılığa ve insan haklarına yönelik saldırılara karşı söyledi bu...

GÜNÜN BİLGİSİ: Avrupa’da sınai manastırlar

Avrupa’da ‘İpek manastırları’ ebeveynlerinin izniyle ve kilisenin onayıyla çalışmaya giden genç kızl...

GÜNÜN GREV HİKAYESİ: Tepside pişmiş kuru fasulye

Tepside pişmiş 4 kilo kuru fasulye, grevci işçilerin ve dayanışmanın coşkusu. Kadınlardan bir grev ö...


Sıradaki haber
Annemin Elleri