GÜNÜN KADINI: Fizik Mühendisi Canan Dağdeviren
Yaptığı bilimsel çalışmalar ile dünyanın dikkat çeken bilim insanları arasında yerini almayı başaran fizik mühendisi Canan Dağdeviren şimdi de Harvard Üniversitesine genç akademi üyesi seçildi.

İsmi KPSS sorularına giren bir bilim kadını Canan Dağdeviren. 30 yaşlarının başında profesör ünvanını elde eden başarılı bilimci Dağdeviren en yüksek oyla Harvard Üniversitesinin genç akademi üyesi seçildi. Cana Dağdeviren Harvard üye kulübünün tarihinde seçilmiş ilk Türkiyeli bilim kadını oldu.

CANAN DAĞDEVİREN KİMDİR?
1985 yılında doğdu, ilk ve orta eğitimini Kocaeli’nde yaptı. 2007’de Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Sabancı Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği programındaki yüksek lisans eğitimini 2009’da tamamladı.[3] Aynı yıl Fulbright bursu kazanarak UIUC’da Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümünde doktora eğitimine başladı. Bu süreçte esnek ve katlanabilir, deri üstüne yapıştırılabilir veya giyilebilir elektronik aletler üzerine çalışmalar yaptı.[4] Medikal teknoloji alanında çalışarak pilsiz çalışan giyilebilir bir kalp çipi (PZT MEH) ve cilt kanserini teşhis eden bir cihaz geliştirdi. Forbes’in 30 Yaş Altı Bilim İnsanı listesinde de yer aldı.
İlgili haberler
GÜNÜN İLK KADINI: Fatma Meral Sever

O, bu coğrafyanın ilk kadın seyyahı... Bazen kamyondan bozma otobüslerle, bazen bisikletle, bazen yü...

GÜNÜN KADINI: Dolores İbárruri; Tutku Çiçeği

“Dizlerimiz üzerinde yaşamaktansa ayakta ölmeyi yeğleriz.” Bu sözler İspanya’nın en tanınmış komünis...

GÜNÜN KADINI: Theresa Kachindamoto

Yaşamını çocuk yaşta evliliği bitirmeye adamış bir kadını tanıyalım. Malavi lideri Theresa Kachindam...