GÜNÜN KADINI: Lore Agnes
Politikacı, kadın hakları aktivisti Lore Agnes (Benning) 4 Haziran 1876’da Bochum’da doğdu. 9 Haziran 1953’te Köln’de yaşamını yitirdi.

Lore Agnes bir madenci ailesinden geldi ve babasının erken ölümünden sonra Düsseldorf’ta ‘hizmetçi’ olarak çalışmaya başladı. 1906’da sendika sekreteri Peter Agnes ile evlendi. Aynı zamanda SPD’ye üye oldu ve Niederrhein (Aşağı Ren) bölgesinin çocuk koruma komisyonu ile oluşan sosyal demokrat kadın hareketine katıldı. “Ev İşçileri Derneği”nin kuruluşunda başrol oynadı. Bu dernek ev işçilerinin çok kötü durumunun iyileştirilmesi için kampanya yürüttü. Ev işçileri en kötü koşullarda yaşamak ve çalışmak zorunda olsalar da, politik açıdan en zor erişilen işçi grubunu temsil ettiler ve düzenlemelerin onlara sağladığı az sayıdaki hakların farkında değildiler. Ayrıca yaptıkları işi kendileri bile değersiz görüyordu. Ev işçilerinin örgütlenmesi, kadınlara erişmek için evden eve dolaşan Lore Agnes’in büyük başarısıdır. Düsseldorf bölgesindeki Arbeiterwohlfahrt/İşçi Refahı’nın kuruluşu da ağırlıklı olarak onun inisiyatifinden kaynaklandı. 

Lore Agnes (soldaki) 1919'da Clara Zetkin ve Mathilde Wurm'la birlikte.

Politik olarak, Birinci Dünya Savaşı’ndan önce SPD’nin sol kanadında durdu ve Clara Zetkin ve Rosa Luxemburg’un görüşlerini benimsedi. Birinci Dünya Savaşı’na karşı çıktı. Düsseldorf’taki bir barış mitinginde yaptığı konuşma nedeniyle 1914’te birkaç hafta gözaltına alındı. 1915 yılında Bern’deki Uluslararası Sosyalist Barış Konferansı’na katıldı. 1917’de Zürih’teki uluslararası bir kadın toplantısı için ülkeden izinsiz ayrıldığı iddiasıyla tekrar tutuklandı. Aynı yıl USPD’ye katıldı. Merkezi yönetimin üyesi olarak partide önemli bir rol oynadı. USPD için Weimar Ulusal Meclisi ve MSPD ile yeniden birleşene kadar Reichstag’ın üyesiydi. Daha sonra birleşik SPD için 1933 yılına kadar Reichstag’da (parlamento) milletvekili olarak yer aldı ve öncelikle toplum ve kadın politikası için çalışma yürüttü. 17 Temmuz 1919’da Ulusal Mecliste, birçok ebeveyn kapitalist ekonomik sistem nedeniyle artık çocuklarını iyi bakamadığı için çocuk bakımının devlet eliyle güçlendirilmesi çağrısında bulundu. Aynı zamanda, Weimar anayasasında ebeveynlerin çocuklarından siyasi veya dini nedenlerden koparılmaması ve bir yurda yerleştirilmemesi için bir yasal düzenleme yapılması çağrısında bulundu. Naziler tarafından “iktidarın ele geçirilmesi”nin başlangıcında illegaliteye geçti, ancak hızla tutuklandı ve çok ciddi bir hastalıktan sonra serbest bırakıldı. Bir yıl sonra, tekrar birkaç ay boyunca gözaltında tutuldu. 1938’de siyasi nedenlerle işsiz kaldı. 20 Temmuz 1944’teki Hitler suikast girişimi ile bağlantılı olarak, örgü kampanyasının bir parçası olarak birkaç ay boyunca tekrar gözaltında tutuldu. Savaştan sonra Düsseldorf’ta Arbeiterwohlfahrt/İşçi Refahı ve yerel SPD’nin yeniden inşasına katıldı. Lore Agnes 9 Haziran 1953’te Köln Lindenburg’da öldü, Düsseldorf’taki Nordfriedhof/Kuzey Mezarlığı’na gömüldü.

Lore Agnes’in adı Düsseldorf ve Essen’deki AWO binaları ve Radevormwald’daki bir anaokulunun yanı sıra Düsseldorf ve Duisburg’daki caddelere verilmiştir. Ayrıca Ruhr Üniversitesi Bochum Rektörlüğü, kadın erkek arasındaki eşitlik projeleri için Lore Agnes Ödülü’nü vermektedir.

İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Mary Kenney O'Sullivan

Mary Kenney O'Sullivan, yaşamı boyunca kadınların oy hakkı, yoksulların barınma hakkını savundu. İşç...

GÜNÜN KADINI: Paulette Goddard

Adını bilmediğimiz bir kadın oyuncu.. Modern Zamanlar ve Büyük Diktatör gibi filmlerin kadın oyuncus...

GÜNÜN KADINI: Anna Hornik-Ströhmer

Avusturya devrimci işçi kadın hareketinin temsilcisi Anna Hornik-Ströhmer 13 Mayıs 1891’de doğdu.