GÜNÜN KADINI: Uzayda bir martı Valentina Tereshkova
Sıradan bir kadının kozmonot olma hikayesi, Valentina Tereshkova, uzayda dolaşan bir martı olmayı seçti... Uzay yolculuğunun derinliklerine Valentina ile uzanalım...

Sıradan bir kadının kozmonot olma hikayesi ancak filmlerde olur demeyin. Sovyet Rusya’da 1961’de uzaya gönderilecek kadın için seçmeler yapılacağı açıklandıktan sonra Sovyet kadınlarından binlerce mektup gelir. Ayrıntılı bir seçme sürecinden sonra geriye 4 kadın kalır: Valentina Tereshkova, Tanya, İrina ve ismi tarihe düşülmemiş bir kadın...


Valentina Tereshkova, 1937’de bir traktör sürücüsü baba ve tekstil işçisi bir annenin ikinci çocuğu olarak dünyaya gelir. Savaş sırasında babası Aksyenovich Tereshkov yaşamını yitirir ve annesi Elena Fedorovna çocukları ile birlikte Yaroslavl’a yerleşir. Valentina, savaşın bitiminde sekiz yaşında okula başlar, 17 yaşında okulu bırakıp annesi ile birlikte tekstil fabrikasında çalışmaya başlar.

İlerleyen dönemlerde Havacılık Kulübü’nde uçuş eğitimleri alan Valentina, Tekstil Fabrikası Çalışanları Paraşüt Kulubünü kurar ve ilk başkanı olur. Aktif bir politik yaşamın içinde olan Valentina, Komünist Gençlik Kolları’nda çalışır. Sonrasında Komünist partiye katılır. Görüşmeler için Moskova’ya geldiğinde 24 yaşındadır Tereshkova.

Tüm kadınların sanki kendileri seçilecekmiş gibi uçuşa hazır olmaları istendiğinden son ana kadar haber verilmez. Uçuş için seçilen Valentina, 16 Haziran 1963’te Vostok-6 ile üç gün süren yolculuğuna başlar. Ve artık bir kadın, “sıradan bir Rus kadın” uzaydadır! Gelenek olduğu üzere Valentina da radyo arama işareti olarak bir kuş ismi seçer: “Martı”. Farklı etnik ve politik eğilimlerden dünyanın farklı noktalarındaki tüm kadınlar uzay yolculuğunun erkeklere ait özel alanına giren bu Rus kadınının başarısı karşısında heyecan ve gurur içindedir.


Valentina’nın insanlara yolladığı mesaj şöyledir: “Beni yetiştiren şerefli Leninist Genç Komünist Birliğe uzaydan sevgiler, bana dair her türlü güzelliği Komünist partimize ve Genç Komünist Birliğe borçluyum.” Tereşkova, 1963 yılında kendisi gibi kozmonot olan Nikolayev ile evlenir ve bu evliliğinden bir kızı olur. 1964-1969 arasında Zhukovskiy Askeri Hava Akademisi’nde yüksek mühendislik eğitimi alır. Mezuniyetinden sonra Komünist bir politikacı ve uluslararası temsilci olarak hayatına devam eder. İlerleyen dönemlerde pek çok aktif görev alır. Komünist Parti üyesi ve uluslararası kadın derneklerinde hükümet temsilcisi olarak çalışmalarını sürdürür.

Kaynak: (kadinmuhendisler.org)

İlgili haberler
GÜNÜN POSTERLERİ: Afişlerle Sovyet kadınları

Ekim Devrimi ile binlerce yıldır erkeğin kadın üzerindeki egemenliğine son verip; kadının hukuksal,...

Sovyetler’de her çocuk eşit, her çocuk değerli!

Çocukların tüm ihtiyaçlarının karşılandığı, her türden istismarın önlenmesi için devletin seferber o...

GÜNÜN BİLGİSİ: Sovyetler Birliğinde kreş...

Hayal bu ya dedik, dedik ama çok da eski değil, daha dün kadar yakın bir zamanda insanlar el ele ver...