GÜNÜN KAMPANYASI: Çocuk istismarına af yasalarına hayır
Çocuk İhmalini ve İstismarını Önleme Derneği, change.org’da başlattığı imza kampanyasıyla, yeniden gündeme getirilen istismar failerine af yasasının geri çekilmesini istedi.

İktidarın, küçük yaştaki kız çocuklarına karşı istismar suçu işleyen erkeklerin bu kız çocuklarıyla evlenerek istismar suçundan affedilmesine yönelik bir tasarı hazırladığı ve bu tasarının önümüzdeki günlerde Meclise geleceği haberleri üzerine, Çocuk İhmalini ve İstismarını Önleme Derneği change.org’da bir imza kampanyası başlattı. Dernek kampanyayla ilgili şu çağrıyı yaptı:

2005 yılında ceza hukuku reformu ile engellenen, kız çocuklarının kendilerine tecavüz eden kişilerle evlendirilmesi halinde istismarcıya ceza verilmemesine ilişkin düzenleme, bundan mağdur olan aileler olduğu gibi bir gerekçeyle tekrar gündeme getirildi.
Ancak bir mağduriyet var ise, bunu gidermenin yolu kız çocuklarını erken evlendirmenin önünü açan, bundan sonra onları istismar edecek kişilere “Evlenirsen ceza almazsın” diyen ve şimdiye kadar bu suçu işleyen, cezaevinde olanlara af getiren yasal düzenlemeler yapmak değil, çocukları koruyacak önlemler almaktır.
Aradaki yaş farkı 10 mu olsun 15 mi diye tartışmak ise hiç çözüm değil.
Siz 15 yaşındaki kızınıza tecavüz eden 30 yaşındaki kişinin onunla evlenmesini ister misiniz?
Çocukların çocuk olma hakkı, eğitim hakkı, oyun hakkı elinden alınmamalı diyoruz. Biz, Çocuk İhmalini ve İstismarını Önleme Derneği olarak bu alanda çalışan sivil toplum örgütleri ile beraber bu teklifi gündeme getirenlere kamuoyu duyarlılığı yaratarak tepkimizi göstermek istiyoruz.
Bize destek olun ve kampanyaya katılın.
Çocuklar için Hep Birlikte Olalım.


İmza kampanyasına katılmak için TIKLAYIN.

İlgili haberler
Çocuk istismarına evlilikle affa karşı Didim’de ka...

Didim Kadın Platformu çocuk istismarına evlilikle af getirecek olan yasa tasarısını protesto etti.

‘Çocuk istismarına af yasası’na karşı harekete geç...

Ocak ayında Meclis gündemine geleceği belirtilen çocuk istismarına af yasasına ilişkin CHP Milletvek...

Kuşadası’nda kadınlar kadın cinayetleri ve çocuk i...

TKDF Kuşadası Temsilciği ve Kuşadası Kadın Platformu, kadına yönelik şiddet ve erken yaşta evlilikle...