GÜNÜN KISA FİLMİ: Taybet Ana ‘Yedi Gün Yedi Gece’
Silopi’de sokağa çıkma yasağı sırasında öldürülen Taybet Ana’yı anlatan kısa film ‘Yedi Gün Yedi Gece’.

“Öfke ve çaresizliği yoğun hissettiğim sokağa çıkma yasaklarının yaşandığı dönemde duymuştum Taybet İnan’ın akıl almaz ölümünü. Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Mecliste Taybet İnan’ın oğlu tarafından yazılan mektubu okuduğunda ikinci kez yaralandım, ama bu acı olayı tarihe nasıl not düşeceğimi de bulmama sebep oldu. Filmini yapmalıydım tam da olayın geçtiği yerde. Ama savaşın izlerinin olduğu yere değil girmek, yaklaşmak mümkün değildi.
Bunun üzerine kentsel dönüşüm alanlarına bakmaya başladık zira kentsel dönüşüm alanlarındaki doku, Sur, Cizre ve Silopi’yi andırıyordu. Biraz sanat çalışması yaptıktan sonra çekimlere başladık sonunda İstanbul’da Fikirtepe’de kentsel dönüşüm alanında bir günde çekip bitirdik tek mekan tek plan olan filmimizi.
Filmden biraz bahsetmek gerekirse. Dediğim gibi; öfke ve çaresizliği Taybet Ana özelinde anlatan bir film” diye anlatıyor kısa filmini Yönetmen Ali Bozan. 

Şırnak Silopi’de 18 Aralık 2015 tarihinde komşusundan evine dönerken vurularak yaşamını yitirmişti 57 yaşındaki Taybet İnan. Taybet Ana’nın cenazesi 7 gün sokak ortasında kaldı ve ailesi cesedini köpekler yemesin diye 7 gün nöbet tuttu. Şimdi Taybet Ana’nın kısa filmi perde de. Acıyı, öfkeyi, çaresizliği yeniden ve yeniden yaşatıyor bizlere...

Fotoğraf: Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan Ressam, Gazeteci Zehra Doğan’ın Taybet Ana’yı çizdiği resmi.

İlgili haberler
Namlunun ucundaki kadın gazeteciler

Uzakta değil yanı başımızda!

GÜNÜN İSYANI: ‘Halkımı mağdur etmeyeceğim’ dedin,...

Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki Alipaşa Mahallesi güne polis barikatları ve yıkım ile uyandı. Evlerin...

GÜNÜN KİTABI: Zehra Doğan / Les Yeux Grands Ouvert...

Diyarbakır E Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan Ressam, Gazeteci Zehra Doğan için Zehra Doğan / Les Yeu...