GÜNÜN KİTABI: Gölgenin Kadınları
Henüz yitirdiğimiz Yazar Berat Günçıkan’ın kadınların hikayelerini derlediği ‘Gölgenin Kadınları’ kitabı ile sevgiyle uğurluyoruz... Yazıları kadınların yaşamlarına umut olsun...

Aziz Nesin, Ulvi Uraz, Ayhan Baran, Sabahattin Eyüboğlu, Sami Ayanoğlu, Halim Şefik, Cemal Süreya, Adnan Saygun, Oğuz Aral, Nuri İyem, Reşat Fuat Baraner... Bu isimlerin hemen hepsini tanıyorsunuz değil mi?

Peki ya Meral Çelen, Selçuk Uraz, Selçuk Baran, Magdelena Rufer, Şayeste Ayanoğlu, Saynur Güzelson, Elif Sorgun, Nilüfer Saygun, Tolga Tiğin, Nasip İyem ve Suat Derviş? Bu isimleri kaç kişi tanıyor veya hatırlıyor acaba?

Gazeteci-yazar Berat Günçıkan, “Gölgenin Kadınları” adlı kitabında ünlü sanatçılarla evlenmiş, yetenekli ve yaratıcı kişilikleri olan, ancak “Kendi yaratıcılıklarını âşık oldukları erkeklerin daha kolay ve rahat üretebilmeleri için bir daha kullanmamak üzere terk etmiş” bu kadınların peşine düştü.

Kendileri de birer sanatçı oldukları halde evlendikleri erkeklerin ‘gölgesinde kalmış’ bu kadınların, artık hayatta olmayan Suat Derviş dışında hepsiyle görüşen Günçıkan, âşık oldukları erkekler uğruna, kendilerini ortaya koyuş biçimlerinden vazgeçen ve ‘gölgede kalmayı yeğleyen’ bu kadınların hayatlarını, ‘asla bir yargılama içine girmeden’ irdeledi.

Kaynak: Milliyet Gazetesi

İlgili haberler
GÜNÜN KİTABI: Elena Ferrante - Napoli Romanları

Bugünkü önerimiz Eylem Yıldırım'dan geldi. 1700 sayfadan oluşan Napoli Romanlarını su gibi içmiş. H...

GÜNÜN KİTABI: Ezmira

Kadının bedeninden çıkıp sözcüklere dökülen bir dildir Ezmira... Konuşan, düşünen, sorgulayan, yarat...

GÜNÜN KİTABI: Mezarı olmayan kadın

Gülmenin ahlaki normlarla ilişkilendirildiği şu dönemlerde kadınların ağıtına, türküsüne, haykırışın...