GÜNÜN KİTABI: Elena Ferrante - Napoli Romanları
Bugünkü önerimiz Eylem Yıldırım'dan geldi. 1700 sayfadan oluşan Napoli Romanlarını su gibi içmiş. Hayata, aşka, insan ilişkilerine, kadınların dostluğuna dair bir bakış sergileyen kitaba bakalım mı?

Elena Ferrante’nin Napoli Romanları "yemekle şaraba aynı anda sahip olmak için kavga etmek, kimin yemeği daha önce geliyor, kiminki daha leziz diye tartışma çıkarmaktı; garsonların üzerinde gezinip durdukları o pis zemindi, giderek amiyane bir hal alan kadeh tokuşturmalardı. Pleb annemdi, içki içmiş, şimdi ciddiyetle oturan babama sırtını dönmüş, maden tüccarının açık saçık şakalarına kahkahalar atarak gülüyordu." Napoli Romanları'na başladığım günden beri, gerçek dünyanın tüm kapılarını kapattım. Kendi günlük işlerime en az zamanı ayırarak, gözlerim harfleri seçemez hale gelene kadar elimden bırakmadım. Beni büyüleyen bu hikayeyi sizinle de paylaşmak arzusundayım. Lenu ve Lila'nın olağanüstü dostluğu kitabın ana temasını oluştursa da, hikayede daha bir çok karakter ve her karakterin kendine özgü bir derinliği var. Dostluğu, ebeveynliği, çıkar ilişkilerini, aşkı, sınıf çatışmasını, günlük hayatı, inanılmaz bir sadelikle gözler önüne seren bu hikaye, bir okuma şöleni.

KARAKTERLERİN BENZERLERİ HAYATIMIZIN İÇİNDE
Kitabı okurken o kadar hikâyenin içine dahil oldum ki, Lila'nın gözlerini kısarak, Lenu'nun annesi İmma'nın tıslayarak konuşmasını defalarca gözümde canlandırdım. Yarım kalmış yasak bir aşkın, yalnızlığın, çaresizliğin, delirttiği Melina'nın içler acısı haline içim burkuldu. Enzo'nun naif bir o kadar kararlı ve güçlü karakterine, Pasguale'nin ilkeli duruşuna inanılmaz saygı duydum. Nino ve babası Donato Sarratore'nin, ahlaki çürümüşlüğü midemi bulandırdı. Lenu'nun çocukluk aşkı Nino için kurduğu 'yararlı ilişkiler ustası' cümlesinin ne kadar doğru bir tespit olduğunu okuyunca anlayacak, Nino ve onun günlük hayatımızdaki benzerleri için büyük bir tiksinti duyacaksınız. Günlerdir Lila ve Lenu'nun varlığına o kadar alıştım ki onları gerçekten çok özleyeceğim.

SİZİ YAŞATACAK SİZİNLE YAŞAYACAK
Napoli Romanları'ndaki karakterler size dokunacak, sizinle birlikte can bulacak, sizinle yaşayacak. Bazen yaralarınızı kanatacak, bazen öfkenizi bileyecek, bazen acısına ortak edecek. Hikayeyi Lenu'nun ağzından dinliyor olsak da aynı hikayeyi Lila'nın bakış açısıyla okumayı çok isterdim. Lenu yazıyor olsa da Lila'yı çok daha fazla merak ettim. Son olarak şunu belirteyim, Lenu ve Lila'nın inanılmaz zekaları, hırsları, aşkları, ideolojik çatışmaları, dayanışmaları, dostlukları beni büyüledi. 60 yıllık bir dostluğun her anına tanık olmak çok güzel bir duyguydu. Ne mutlu, böyle güzel ve gerçek bir dostluğu, layıkıyla yaşayabilenlere.

Hikayenin geçtiği yer: İtalya
Yazar: Elena Ferrante (gerçek ismini ve kimliğini gizliyor ve bu takma isimle yazıyor)
Sayfa sayısı: 1700
Kitap sayısı: 4 cilt

İlgili haberler
GÜNÜN KİTABI: Ben bir taşım

Ben çocuklarımın elini toprağa değdirmiyordum kıyamadığım için. Bir gün oldu, ikisini yitirdim. Ben...

GÜNÜN KİTABI: Yokuş Aşağı Portakallar

Hadi eteğimizdeki portakalları yuvarlayalım! Öfke evet; çünkü milyon tane acı yaşayan/yaşatılan kadı...

GÜNÜN KİTABI: Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

Ölesiye seven bir kadın ve sadece anı yaşayan, sevmeyen, hatırlamayan bir erkeğin, tanınmış bir yaza...