GÜNÜN ÖNERİSİ: Benim Bisikletim Benim Şehrim
Bisikletli Kadın İnisiyatifi, Türkiye'de kadın, bisiklet ve kent bağını ortaya koyan filmin ilk fragmanını yayımladı. Filmin 2019 eylülünde gösterime girmesi planlanlanıyor.

“Bisikletli Kadın İnisiyatifi, bisikletli olan ve bisikletli olmak isteyen kadınlar arasında bir dayanışma ortamı yaratmayı, kadınlara cesaret vermeyi, Türkiye’de gündelik hayatlarında bisiklete binen kadın sayısını artırmayı ve bisiklet dünyasındaki kadınları görünür kılmayı amaçlayan bir kadın girişimidir” diyerek kendini anlatan İnisiyatif, bir araya gelişlerini ve amaçlarını da şöyle anlatıyor:

Biz, gündelik hayatımızda bisiklet kullanan, bazen işe giderken, bazen çocuğumuzu okula bırakırken bisiklet süren kadınlarız. Fakat sayımız az. Diğer taraftan bizim gibi bisiklet kullanmak isteyen pek çok kadın olduğunu biliyoruz. Sadece biraz desteklenmeye, “mümkün” olduğunu görmeye ihtiyaçları var. Biz de bu amaçla bir araya geldik ve 2015 yılında Bisikletli Kadın İnisiyatifi’ni kurduk.
Amacımız ise bisikletli olan ve bisikletli olmak isteyen kadınlar arasında bir dayanışma ortamı yaratmak, kadınlara cesaret vermek ve Türkiye’de gündelik hayatlarında bisiklete binen kadın sayısını arttırmak, bisiklet dünyasındaki kadınları görünür kılmak ve daha çok kadına ulaşmak.

İlgili haberler
GÜNÜN ÖNERİSİ: Güne biraz enerjik başlamak için...

Yorgun bir günün ardından mesai günü için zaten bildiğiniz, ama hatırlatmakta fayda gördüğümüz güzel...

GÜNÜN ÖNERİSİ: Kadın yönetmenler kısa film seçkisi...

Kadın yönetmenler 8 Mart’ı filmlerle karşılıyor. 8 Mart’ta başlayacak olan seçki 30 Mart’a kadar ücr...

GÜNÜN ÖNERİSİ: Mevsim değişikliklerine dikkat!

Aniden bastıran yağmurlara kendini bir gösterip sonra kaybolan ve yerini soğuğa bırakan güneşe yani...