Tecavüzcünün babalık hakkı var mıdır?
Britanya’da 14 yaşındayken cinsel istismara maruz kalarak bebek dünyaya getiren Sammy Woodhouse, tecavüzden hükümlü olan ‘baba‘ya çocuğu görme hakkı verilince hukuk mücadelesi başlattı.

İngiltere’den dünyaya yayılan bir sorunun cevabını arıyor kadınlar bu sıralar. Ya da cevabını biliyor da gereğinin yapılmasını talep ediyor da diyebiliriz. Tecavüz sonucu doğan bir çocuk için tecavüzcü, babalık hakkı talep edebilir mi? Bu insan haklarına uygun mu yoksa insan hakları ihlali mi? Ve bu kimin insan hakları?

Geçtiğimiz günlerde İngiltere’de 14 yaşındayken bir çetenin defalarca istismarına maruz kalan ve şimdilerde kadın hakları aktivisti olan Sammy Woodhouse, sosyal medya hesabından bir video paylaştı. 

Videoda maruz kaldığı istismarlar sonucu dünyaya getirdiği ve şu an 15 yaşında olan çocuğu için istismarcının ‘babalık hakkı’ gerekçesiyle hak iddia ettiğini ve bağlı oldukları Rotherham Belediye konseyinin de istismarcıya çocuğu görmesi için tavsiyesi verdiğini isyan ederek anlattı videoda Sammy. Belediye konseyinden sonra idari mahkeme de istismarcı Hüseyin’e aynı yönde tavsiye verdi bu arada.

Sammy haklı olarak “O adamı yeniden ailemin çevresinde düşünmeye dayanamıyorum” diye itiraz ediyor. 14 yaşında maruz kaldığı ve yıllardır atlatmaya çalıştığı travmayı mahkeme ve belediyenin bu yöndeki telkinleri sonrası yeniden yaşadığını ve artık bunu mümkün kılan yasanın değişmesi gerektiği söylüyor.

Bu talep, herhangi bir istismar veya tecavüz davası için artık tartışılması ve ısrar edilmesi gereken bir talep.

Ama bu işin altından daha büyük bir skandal var. Sammy’nin bahsettiği tecavüzcü Arshid Hüseyin 50’den fazla kız çocuğuna istismarla yargılanan, 2016 yılında 35 yıl ceza almış ve İngiltere tarihinin en büyük cinsel istismar skandalı çetesinin bir üyesi (Rotherham Skandalı*).

Sammy, istismarcı Hüseyin’in hem kendisi hem de diğer çocuklar için tehlikeli olacağını söylüyor ve ekliyor “Hüseyin için insan hakları diyerek bizi yeniden kurban duruma düşürdüler, peki benim insan haklarıma ne olacak?”

Sammy Woodhouse susmamakta kararlı. Öyle ki yaşadıkları bu skandal sonucu koruma kanunu gereği kimliğinin değiştirilmesinden debir süredir vazgeçmiş durumda. Kendisi ile benzer durumları yaşayan kız çocukları için, artık daha fazla istismar vakalarının yaşanmaması için çalışan bir kadın hakları aktivisti o.

Ve şimdi bu sorununun ve mücadelesinin tüm mağdurları kapsayacak şekilde kanunda değiştirilmesi için imza kampanyası başlattı. 300 bin kişi hedefiyle başlattığı imza kampanyası şimdiden hedefini aştı ve yeni hedef olarak 500 bin kişi belirlendi. Sizler de Sammy’nin kampanyasına imza atarak destek verebilirsiniz.

Tecavüzcüsüyle evlendirildiğinde tecavüzcünün ceza almasını önleyen yasada ısrar eden bir iktidar oldukça bizde sıra ne zaman buna gelir bilinmez ama biz de artık bu konuyu gündemimize alıp tartışma açmalıyız.

*ROTHERHAM CİNSEL İSTİSMAR DAVASI
2014 yılında İngiltere’nin kuzeyindeki Rotherham kentinde büyük bir skandal ortaya çıktı.
Rotherham Belediyesinin kentteki çocuk istismarının durumunu öğrenmek için bağımsız araştırma yapması üzere Profeser Alexis Jay’e hazırlattığı rapor açıklandığında İngiltere’de yer yerinden oynadı.
Rapor, 1997 ile 2013 yılları arasında bin 400’den fazla çocuğun korkunç şekilde cinsel istismara maruz kaldığını belgeliyordu. Yaşları 11 ile 16 arasında değişen çocukların toplu istismara uğradıklarını, başka şehirlere kaçırıldığını, pazarlandıklarını, dövüldüklerini ve ailesini öldürmekle korkutularak istismar edildiklerini detaylandırılıyor.
Raporu yazan Profesör Alexis Jay, çocukların bu şekilde sistemli ve korkunç istismarında belediyenin, emniyet müdürlüğünün ve sorumlu yöneticilerin, sorunu gerçekçi ve ciddiyetle ele almamasına da oldukça yer vermiş ve o dönem belediye yöneticileri, Güney Yorkshire Emniyet müdürü ve polisler dahil çok sayıda sorumlunun istifasına yol açmıştı.
Rotherham cinsel istismar skandalı hâlâ İngiltere tarihinin en büyük istismar skandallarından biri sayılıyor.
İlgili haberler
İngiltere’de 'tampon vergisi' kürtaj karşıtlarına...

İngiltere'de kadınların regl döneminde kullandıkları ürünlerden 'lüks vergisi' alınması ciddi bir ta...

İngiltere’de hastalara cinsel yönelimleri sorulaca...

Birleşik Krallık’ın sağlık hizmetleri otoritesinin yeni kuralları gereği hastalara cinsel yönelimler...

İngiltere’de çocuk bakımı: Çalışmak için üstüne pa...

İngiltere’de çocuk bakımı masrafı emekçi ailelerin ücretlerinin 7 katı.