Tarihte kadın: Ottilie Pohl
Nazi faşizmi sırasında ‘Kızıl Yardım Almanya’ teşkilatında çalışan Ottilie Pohl, burada, diğer kadınlarla birlikte, yardım topladı. 1943’te Theresienstadt’taki toplama kampına öldü.

Esas mesleği temizlikçilik olan Nasyonal Sosyalizm karşıtı direnişçi, politikacı Ottilie Pohl (Levit) 14 Kasım 1867’de Schönwalde’de doğdu; Aralık 1943’te Theresienstadt toplama kampında öldü. Tiergarten seçim bölgesinde Almanya Bağımsız Sosyal Demokrat Partisinin (USPD) Berlin belediye meclis üyesiydi.

Temizlik alanında çıraklık eğitimi aldıktan sonra daha iyi gelecek umuduyla Berlin’e gitti. Ottilie Pohl, küçük yaştan itibaren işçi kadınlar için eğitim derneğine katıldı. Bismarck’ın Sosyalist Yasası’nın (1890) düşmesinden sonra, Moabit’teki temsilcisi olarak Almanya Sosyal Demokrat Partisine (SPD) katıldı. Birinci Dünya Savaşı öncesi savaşa karşı çıktı ve oğluyla birlikte “Spartaküs mektupları” ve Spartaküs grubunun bildirilerini dağıttı. Birinci Dünya Savaşı sırasında 1917’de USPD’ye katıldı ve 1920’de belediye meclisine seçildi. Fakirler ve okul komisyonu gibi çeşitli komisyonlarda çalıştı. Büyük BVG grevi sırasında (1932), dayanışma mutfağındaki grevcilerin beslenmesine yardımcı oldu.1933’teki iktidar değişikliğinden sonra, Ottilie Pohl, Nazi rejimine karşı direnişte aktif bir şekilde yer aldı. “Kızıl Yardım Almanya” teşkilatında çalıştı. Burada, diğer kadınlarla birlikte, ebeveynlerinden biri tutuklanan veya saklananların yakınları için para topladı, çocukların bakımını organize etti. 1940 yılında KPD eğitmeni Rudolf Hallmeyer için arkadaşlarıyla birlikte kalacak bir yer ayarladığı için sekiz ay hapis cezasına çarptırıldı. 1941’in sonunda Berlin’deki Kantstrasse kadın hapishanesinden serbest bırakıldıktan sonra, yasa dışı çalışmasına devam etti. 1942 kasımında Yahudi kökenleri nedeniyle Theresienstadt’taki toplama kampına gönderildi. 1943 yılında 76 yaşında orada öldü.


İlgili haberler
Doğumunun 100. yılında Nazi rejimine karşı bir sav...

Bremenli Cato Bontjes van Beek 18 yaşındayken Nazi karşıtı ağ ‘Rote Kapelle/Kızıl Şapel’e katıldı. 1...

Nakış ustası Antje Kind-Hasenclever, Nazi faşizmin...

Havemanln’lar başlangıçta komünistleri Antje’nin dikiş makinesinin bulunduğu küçük odaya sakladılar....

Tarihte bugün: Nazilere karşı mücadele eden Annie...

Nazi rejimine karşı yönelen ve Rusya’daki komünist sisteme yakın olan yeraltı direniş grubu Kızıl Şa...