Defne’den Küçükçekmece’ye kadınların mücadelesine selam
Bu memleketin içinde sürüklendiği umutsuzluk haline rağmen kız kardeşlerimiz umuda ışık tuttular. Antakya’dan yükselen sese Küçükçekmece’deki kadınların vereceği cevap hepimiz için çok önemli.

Bundan tam 10 yıl önce bu bozuk düzene karşı ses çıkarmak isteyen kadınların yan yana gelerek kurduğu bir dernek Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği. Çocuk istismarından kadına yönelik şiddete, emek sömürüsünden her türlü hak gaspına karşı mücadele ve dayanışma ruhu taşıyan biz kadınlar 10 yıl boyunca birlikte yürüyerek sözümüzü ve sesimizi büyüttük. 10 yıldır süren mücadelemizin deneyimleri farklı yerlerde yaşayan ve mücadele eden kadınlara ilham olurken kimi yerlerde de kız kardeşlerimizin mücadelesi bizim için deneyim oldu. Şimdi 10’uncu yılımızı kutlamaya hazırlanırken iki güzel dayanışma örneğiyle yüreklerimiz ısınıyor.

6 Şubat depremlerinde felaketi yaşadık. Binlerce insan günlerce enkaz altında kaldı. Depremden etkilenen birçok ile de gücüyle, ekonomisi ile övünen devlet, yetişemedi. Antakya süreçten en kötü etkilenen illerden biriydi. Antakya halkı üç gün boyunca kendi kaderlerine terk edildi. Her gün “Gelecekler. Yıkım çok büyük, bizi de burada enkaz altında bırakmayacaklar” umuduyla beklediler. Umutlar kimi yerde kimileri için sönse de kimileri için devam etti. Şimdi kadınlar yalnız bırakıldıkları o günlerin yarattığı derin yaraları sarmak ve gelecekte tekrar benzeri şeyleri yaşamamak için Defne’de bir mücadele başlattılar. Kadınlar, depremin ağır hasarını onarmak ve kentlerini ayağa kaldırmak için el ele verip mücadeleyi büyütmek için derneklerini açmaya hazırlanıyor.

UMUTSUZLUĞA DEĞİL UMUDA IŞIK TUTANLAR…

Öte yandan İstanbul’un işçi ve emekçi semtlerinden biri olan Küçükçekmece’de 1 buçuk yıldır kız kardeşlerimiz haklarına ve hayatlarına sahip çıkmak için, kadına yönelik şiddete “dur” demek için, kadın emeğinin sömürülmesine yok sayılmasına karşı “sözümüz var” demek için canla başla çalışıyorlar.

Bu süreçte kız kardeşlerimiz buluşmak için çeşitli yer sıkıntılarına rağmen her fırsatta yan yana gelmeye çalıştılar. Kadınlar sağlıktan memleket gündemine, Çocuklar için okullarda “1 Öğün Ücretsiz Yemek” çalışması yürütmekten kültür sanat faaliyetlerine, her fırsatta yan yana gelmeye çalışıyorlar.

Dayanışmaları ve mücadeleleri büyüdükçe daha fazla kadına el uzatma ihtiyacı duydular. Bu yüzden kendi mahallerinde yaşayan her kadına “gelecek kapın var kız kardeşim” demek için derneklerini açmaya hazırlanıyorlar.

İşte tüm bu memleketin içinde sürüklendiği umutsuzluk haline rağmen kız kardeşlerimiz umuda ışık tuttular. Antakya’dan yükselen sese Küçükçekmece’deki kadınların vereceği cevap hepimiz için çok önemli.

Başta Defne ve Küçükçekmece olmak üzere yan yana gelerek hakları ve hayatları için seslerini birleştiren tüm mücadeleci kız kardeşlerimizi sevgiyle kucaklıyor, mücadelelerini selamlıyoruz. Yaşasın kadın dayanışması.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Esenyalı'dan kadınlar Ekmek ve Gül'de

Esenyalı'dan kadınlar canlı yayında gündemi ve referandumu konuşuyor. Siz de sosyal medya hesaplarım...

Kadınlar Küçükçekmece Ekmek ve Gül Grubu etkinliği...

Küçükçekmece Ekmek ve Gül bir dernek kurma hazırlığının başladığını Atakent Kültür Merkezinde yaptığ...

Küçükçekmece’den umuda ses oluyoruz

Küçükçekmece Ekmek ve Gül Grubundan kadınlar anlatıyor: Umutsuzluk değil değişimin anahtarı bizde…