Seçim 2023

ulaşım

'Ulaşıma da zam gelirse artık bir yere de gidemeyiz'

Akaryakıta yapılan zamlar sebebiyle İstanbul'da UKOME toplantısında toplu taşıma ücretlerine ek zam yapılması gündeme alınırken kadınlar, hayatın her alanda pahalılaşmasına tepki gösterdi.

İşçinin taşınması işverenin servis yükümlülüğünü kaldırmaz

İşçinin adresinin değişmesi işverenin gece vardiyasında çalışan kadın işçilere servis sağlama yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz.

GÜNÜN KAMPANYASI: 8 Mart’ta kadınlara ulaşım ücretsiz olsun

Samsun’da Kadın Dayanışması başlattığı imza kampanyasıyla 8 Mart günü kadınlara ulaşımın ücretsiz hale getirilmesini istiyor.

Patron yol parası yüzünden işten atabilir

İstanbul’da ulaşıma yapılan yüzde 35’lik zam bütçeleri derinden sarsmakla kalmadı, artan yol parası yüzünden özellikle kadın işçiler işten atılma tehlikesi yaşıyor.

Ulaşım zammı en çok kadınları etkiliyor

Ulaşım sorunu cebindeki paranın hesabını daha çok yapmak zorunda olan kadınları etkiliyor. İZBAN’ın Menemen’de başlattığı uygulama şimdi Aliağa’da. Uygulamaya Aliağalı kadınlar tepkili.

Yeme içmeyi unuttuk, kartta para var mı onu düşünüyoruz

Ulaşım sorunu cebindeki paranın hesabını daha çok yapmak zorunda olan kadınları daha çok etkiler. Pahalı ulaşım kadınların dışarı çıkmasını engeller. İZBAN kadınları eve kapatan bir uygulama başlattı.

Bursa’da kadınlar “bayana özel vagona” karşı

Bursa’da “Bayan yolculara öncelikli vagon”lar kadınların tepkisine neden oldu. Kadınlar “ayrı vagon değil, insanca ulaşım istiyoruz” diyerek eylem yapıyor.

Bursa’da kadınlara ayrı vagon uygulamasına tepki

Pek çok kentte tacizi bahane göstererek, kadınları toplumsal yaşamın dışına iten pembe otobüs, pembe taksi uygulamasının ardından Bursa’da metroda ayrı vagon uygulanmaya konuldu. Kadınlar tepkili.

5 maddede ‘pembe otobüse, metrobüse, trambüse’ neden karşıyız?

Tacize, istismara çözüm diye sunulan “pembe otobüs, trambüs, metrobüs” gibi ilginç ulaşım araçları gerçekten çözüm mü? Bu dahiyane (!) fikirlere madde madde bir bakalım...